Przyzwyczailiśmy się do certyfikatów energetycznych budynków. Teraz powstał pomysł certyfikatów dla budynków inteligentnych. Tym razem nie chodzi o wymagania prawne, ale ułatwienie integrowania pracy systemów budynkowych.
Pomysłodawcą jest francuski Związek Inteligentnego Budownictwa (Smart Buildings Alliance), który zrzesza największych aktorów rynku automatyki budynkowej, technologii telekomunikacyjnych i zielonej energetyki. Jego członkowie ogłosili w zeszłym tygodniu Manifest inteligentnego budownictwa dla obszarów zrównoważonych i odpowiedzialnych (oryg. Manifeste des Bâtiments Intelligents pour des Territoires Durables et Responsables), w którym zawarli nową koncepcję oznakowania budynków według standardów stworzonych przez tę organizację. Zgodnie z tą ideą każdy budynek miałby mieć określone dwa wskaźniki:
- Ready to grid (R2G) – określenie parametrów i zmiennych oraz formy ich transmisji niezbędnej dla wymiany informacji między systemem budynku a innymi systemami w skali globalnej (np. w zespole budynków parku biznesowego), które umożliwi ich współdziałanie (wspólne sterowanie obiektami czy zarządzanie energią).
- Ready to service (R2S) - określenie parametrów i zmiennych oraz formy ich transmisji niezbędnej dla wymiany informacji między systemami budynku, która umożliwi rozbudowę funkcji obiektu.
Standaryzacja oznaczeń ma ułatwić integrację systemów i tym samym przyspieszyć rozwój inteligentnego budownictwa. Powstanie przy ścisłej współpracy trzech branż uczestniczących w rozwoju infrastruktury inteligentnych miast (smart cities) – branży ICT, automatyki oraz energetyki - tak by standardy były zrozumiałe i użyteczne dla nich wszystkich.
Etykiety to tylko jeden z punktów 60-stronicowego manifestu. Członkowie SBA opisali w nim również cały ekosystem inteligentnego budownictwa z zależnościami między powyższymi branżami. Wskazali nowe technologie i rozwiązania kluczowe dla dalszego rozwoju, obowiązujące uwarunkowania prawne i rynkowe oraz obiecujące wzajemne korzyści.
Osobny rozdział został poświęcony wyzwaniom, jakie nowe technologie stawiają przed poszczególnymi grupami zawodowymi.
Zapraszamy do zapoznania się z całym manifestem. Na razie dostępny jest w języku francuskim, ale planowane jest jego tłumaczenie na język angielski i niemiecki.
Alina Szastok
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.