Biskupi włączają się w walkę o jakość śląskiego powietrza
Przewiń do artykułu
Menu

Biskupi czterech śląskich diecezji napisali wspólny komunikat w sprawie jakości śląskiego powietrza, który był odczytywany w niedzielę 15 listopada podczas nabożeństw. Dzień później podczas XV Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego odbył się briefing poświęcony zagadnieniu zanieczyszczeń atmosferycznych gnębiących region.


- Stajemy przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy – piszą w liście biskupi.


„Słowo biskupów diecezji z terenu województwa śląskiego w sprawie troski o jakość powietrza” podpisali: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc z archidiecezji katowickiej, bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej oraz bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej.


Poprzez dokument hierarchowie zwrócili się do wiernych w sprawie tzw. niskiej emisji: pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych, które są jednymi z głównych źródeł powodujących zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym.


List to praktyczny wyraz współpracy pomiędzy katowickim Kościołem a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 

Wśród innych działań wymienić można m.in. VII konferencję "Od miasta do metropolii" na temat ochrony powietrza czy udział przedstawicieli WFOŚiGW wraz z Prezesem Zarządu Andrzejem Pilotem w spotkaniu księży dziekanów w Brennej.


W poniedziałek 16 listopada, podczas XV Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, Urszula Mendera-Bożek – Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Anna Wrześniak – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach, Andrzej Pilot – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz marszałek województwa Wojciech Saługa wzięli udział w briefingu nt. jakości powietrza w województwie śląskim.

fot. WFOŚiGW w KatowicachNa spotkaniu podano przedstawicielom mediów m.in. informacje dotyczące monitoringu jakości powietrza. Rozważano także warianty dofinansowania inwestycji wymierzonych przeciwko zanieczyszczaniu powietrza.


- Każdego roku Fundusz na te zadania wydaje około 260 milionów złotych w postaci pożyczek oraz 21 milionów złotych w formie dotacji - powiedział prezes katowickiego Funduszu, Andrzej Pilot. Podkreślił także, że w latach 2004-2014 WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył łącznie ponad 2 mld złotych na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony atmosfery.


oprac. DM


Źródło: wfosigw.katowice.pl

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl