Budowanie (coraz bardziej) energooszczędne
Przewiń do artykułu
Menu

Nowe prawo: roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku jednorodzinnym nie może przekraczać 120 kWh/m2 na rok.

 

Będzie to miało wpływ także na stosowane materiały budowlane.


Dążąc do redukcji emisji gazów cieplarnianych, UE już w 2002 roku przyjęła dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zakładała ona m.in. stopniowe wprowadzanie zmian w przepisach budowlanych krajów członkowskich tak, by od 2021 roku wszystkie nowe budynki były budowane w standardzie niemal zeroenergetycznym.


Wprowadzone od stycznia tego roku rozporządzenie zaostrza także normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne domu.
Obecnie nie powinien on przekraczać poziomu U = 0,25 W/m2K . Co również istotne, do tej pory dom musiał spełniać warunki techniczne odnośnie rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną lub izolacyjności przegród zewnętrznych. Od tego roku oba kryteria są obligatoryjne dla nowo powstających obiektów.


Od 2017 roku wszystkie budynki będą musiały spełniać kryterium EP(max) na poziomie 95 kWh/m2 rok, a od 2021 roku – 70 kWh/m2 rok. Jednocześnie zostanie zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła, najpierw do U = 0,23 W/m2k, a następnie U = 0,20 W/m2K.


Wszystkie te powody razem wzięte sprawiają, że materiały budowlane, które są produkowane w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, będą musiały spełniać wyższe standardy energooszczędności.

 

Nowoczesne cegły ceramiczne

 

Bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności ścian z pewnością spowodują, że inwestorzy będą musieli wybierać jak najcieplejsze rozwiązania i materiały budowlane. Jednak nie oznacza to konieczności stosowania grubej warstwy termoizolacji.

 

 

 

Tzw. ciepła ceramika daje możliwość zbudowania ściany jednowarstwowej, czyli składającej się z jednej warstwy ciepłych cegieł, bez dodatkowego docieplenia, o izolacyjności znacznie lepszej niż wymagają nowe przepisy.

 

Jeden z obecnych na polskim rynku producentów oferuje pustaki wykonane z wysokiej jakości ceramiki poryzowanej, z zaawansowanym układem drążeń, co pozwoliło na uzyskanie doskonałych parametrów cieplnych.


Wyjaśnimy, iż ceramika poryzowana zwana jest inaczej „ciepłą” ceramiką, bo w porównaniu z tradycyjną ma znacznie lepszą izolacyjność termiczną. Robi się ją z gliny wymieszanej z wodą i mączką drzewną lub trocinami, a po uformowaniu wypala, co powoduje spalenie się wypełniacza z odpadów drzewnych.


W materiale zostają po nich mikroskopijne pory powietrzne, którym wyroby te zawdzięczają dobrą izolacyjność cieplną. Pustaki i cegły z ceramiki poryzowanej mają różne klasy wytrzymałości na ściskanie.


Wybudowana z pustaków jednego z producentów ściana jednowarstwowa ma deklarowany współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,23W/m2K (po otynkowaniu tynkiem termoizolacyjnym U = 0,21 W/m2K). Takie wartości pozwalają spełnić aktualne wymagania cieplne stawiane ścianom zewnętrznym.


Budujący domy, którzy szukają przede wszystkich ekonomicznych rozwiązań, mogą więc wybudować ciepłą i wyłącznie ceramiczną ścianę, która nie wymaga stosowania termicznej izolacji zewnętrznej.


Produkt ten to jednocześnie połączenie całkowicie naturalnych materiałów, które są przyjazne dla środowiska (mogą być recyklingowane). Ceramika wykazuje także właściwości dyfuzyjne, a więc zapobiega gromadzeniu się wilgoci w murze, która sprzyja rozwojowi się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

 

 

Laminowane szkło

 

Przyznawany od 2012 r. Znak Jakości Akustycznej (Quiet Mark) to wyróżnienie, które ma wspierać rozwój technologiczny produktów dźwiękochłonnych i generujących minimalny poziom hałasu.


W 2013 r. Towarzystwo itd. Ograniczania Hałasu (Noise Abatement Society) nagrodziło kilkadziesiąt „cichych” produktów w ponad 30 kategoriach obejmujących itd. sprzęty gospodarstwa domowego oraz materiały budowlane i wykończeniowe, itd. dźwiękochłonne drzwi, materiały izolacyjne i przeszklenia.


Wśród nagrodzonych materiałów znalazło się szkło jednego z czołowych brytyjskich producentów, nagrodzone Znakiem Jakości Akustycznej w kategorii „Przeszklenia akustyczne”.


Jest to bezpieczne laminowane szkło dźwiękochłonne, które łączy bardzo wysokie parametry izolacyjności dźwiękowej z wymogami bezpieczeństwa i dobrym poziomem doświetlenia wnętrz światłem dziennym.


Zakładany dla danego projektu domu poziom dźwiękochłonności można uzyskać łącząc dwie lub więcej tafli szkła o zróżnicowanej grubości jedną lub kilkoma warstwami folii akustycznej o minimalnej grubości 0,76 mm.


Zastosowanie szyb zespolonych o bardzo wysokiej wartości współczynnika tłumienia hałasu Rw (do ponad 50 dB) z wykorzystaniem tego szkła pozwala ograniczyć nawet największy huk.

 

 

Szkło to można stosować w przeszkleniach pojedynczych lub w postaci szyb zespolonych. W tym drugim przypadku szkło dźwiękochłonne można łączyć z innymi produktami tej marki dla uzyskania dodatkowych funkcji, itd. ochrony przed słońcem, izolacji termicznej, właściwości samoczyszczących itd.

 

Styropian z gwarancją

 

Ten rodzaj materiału – tak izolacyjnego, jak i budowlanego – zdobywa coraz większe obszary rynku w całej Europie. Staje się także popularny i w naszym kraju.
To jeden z powodów, dla których Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rozszerzyło stosowane w Programie „Gwarantowany Styropian” wytyczne do weryfikacji jakości styropianu, na podstawie jego wagi, o minimalne poziomy gęstości dla wyrobów grafitowych.


Gęstość styropianu ma ścisły związek z jego właściwościami izolacyjnymi i wytrzymałościowymi, a ponadto jest jedynym parametrem, który można sprawdzić samodzielnie, zyskując w ten sposób rozeznanie co do jakości wyrobu.


Całkowitą pewność wyników dają, oczywiście, dopiero pełne badania laboratoryjne, jeśli jednak waga styropianu jest zgodna z zalecaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności cech technicznych wyrobu z deklaracją producenta.


Źródło: www.budnet.pl


Lucjan Drzewiecki

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl