Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest działać w grupie niż w pojedynkę. Szczególnie przy rozwiązywaniu złożonych zadań. Do takich niewątpliwie należą te związane z ochroną środowiska. Wiedzą o tym 22 gminy z województwa zachodniopomorskiego, które zrzeszyły się w Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.
Związek skupia się m.in. na wymianie doświadczeń w zakresie realizacji zadań komunalnych wpływających na ochronę i kształtowanie środowiska, rozwoju energii niekonwencjonalnej i odnawialnej, a także szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.
Posiada on duże doświadczenie we wdrażaniu i zarządzaniu projektami. Od 1992 roku efektywnie pozyskuje środki zewnętrzne. ZMiGDP realizował projekty np. z zakresu ochrony wód i edukacji ekologicznej. Przez ponad 20 lat swojej działalności, udało mu się pozyskać ponad 1,2 mld zł dotacji ze środków zewnętrznych.
Zmodernizowana instalacja grzewcza w Domu Pomocy Społecznej w Włościborzu k/Kołobrzegu
fot. ZMiGDP
Dwie dekady doświadczeń w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na działania proekologiczne powoduje, że Związek szuka takich rozwiązań przy opracowywaniu kolejnych projektów, które zwiększają szansę zrzeszonych w nim gmin na otrzymanie pieniędzy na konkretne inwestycje.
W związku z nową perspektywą finansową w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty przystąpił do opracowania Kontraktu Samorządowego, który integrował będzie wszystkie projekty inwestycyjne dotyczące m.in. termomodernizacji.
Obszarem objętym Kontraktem Samorządowym są: Kołobrzeg, Białogard, Karlino, Bobolice, Połczyn-Zdrój, Gościno, Tychowo, Świdwin, Dygowo, Biesiekierz, Rąbino, Rymań, Siemyśl, Sławoborze, Ustronie Morskie i Brzeżno.
Dzięki niemu istnieje możliwość otrzymania dotacji na działania związane z termomodernizacją budynków, o które będą mogły ubiegać się m.in. TBS, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Jak się przewiduje, wspólne propozycje projektów przyczynią się także do stworzenia optymalnego programu rozwoju miast i gmin zrzeszonych w Związku na najbliższe lata, czego konsekwencją będzie podnoszenie warunków i jakości życia wszystkich mieszkańców na tym terenie oraz lepsza ochrona środowiska naturalnego.
Zmodernizowana instalacja w budynku Domu Pomocy Społecznej w Krzecku
fot. ZMiGDP
W poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań w zakresie prowadzonych przez siebie działań, Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w 2013 roku zorganizował wyjazd studyjny do Szwajcarii. Odbył się on dzięki wsparciu Szwajcarii w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
W wizycie wzięli udział przedstawiciele instytucji realizujących inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii w ramach projektu pn.: „Działania infrastrukturalne na rzecz poprawy stanu środowiska w obiektach użyteczności publicznej na terenie Dorzecza Parsęty”.
Podstawowym celem wyjazdu była wymiana doświadczeń i promowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii oraz nawiązanie kontaktów branżowych, zapoznanie uczestników z doświadczeniami i osiągnięciami na terenie Szwajcarii w tej dziedzinie.
Głównym punktem wizyty było uczestnictwo w konferencji poświęconej zmianom w energetyce i szukaniu najlepszych rozwiązań dla Europy i Szwajcarii w tym zakresie. Podczas konferencji odbyło się spotkanie z przedstawicielami szwajcarskiego partnera - Związku AEE- Agentur für Erneuerbare Energien und Energieeffizienz.
Takie spotkania i wymiana poglądów pozwalają m.in. teoretyczne założenia działań proekologicznych zobaczyć w praktyce. A taka praktyczna wiedza jest bezcenna przy wdrażaniu wcześniej przygotowanych projektów.
Na dachu budynku Domu Pomocy Społecznej w Krzecku zainstalowano kolektory słoneczne, które w połączeniu ze zmodernizowaną instalacją wytwarzają energię potrzebną do ogrzania ciepłej wody użytkowej.
fot. ZMiGDP
Obecnie Związek skupił się na projekcie „STOP niskiej emisji - nauka poprzez realizację programów edukacyjnych".
Jego celem było uświadomienie społeczeństwu zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska wynikającego z użytkowania przestarzałych palenisk węglowych oraz spalania złych gatunków węgla i odpadów w nieprzystosowanych do tego paleniskach.
Jednym z największych zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzkiego są zanieczyszczenia pochodzące właśnie ze źródeł indywidualnych – domów i mieszkań.
Niska emisja negatywne wpływa nie tylko na środowisko naturalne. Zawarte w produktach spalania tlenki węgla, siarki związku chloru, fluoru i metali ciężkich oraz kancerogenne, smołowe aerozole wywołują wiele schorzeń układów krążenia i oddechowego, alergie, migreny, bezsenność, podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwory.
Projekt miał również za zadanie wskazać alternatywny, ekologiczny sposób ogrzewania domów poprzez zastosowanie m.in. źródeł energii odnawialnej.
Udział w projekcie biorą szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z 16 województw. W ramach projektu organizowane są bezpłatne, 4-dniowe warsztaty w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu dla 30 szkół z terenu całej Polski.
Ogółem w warsztatach weźmie udział 1320 uczniów. W ramach przedsięwzięcia planowane jest również przeszkolenie 100 nauczycieli, wychowawców świetlic i animatorów zajęć dla dzieci z metod aktywnej edukacji ekologicznej.
Realizacja tego projektu rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku i zakończy w marcu 2015 roku. Otrzymał on dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Podstawowym działaniem Związku jest rozwiązywanie problemów ochrony środowiska oraz wspieranie rozwoju społeczno - gospodarczego przy zachowaniu walorów przyrodniczo – krajobrazowych. Powyższe działania pokazują, że także buduje on świadomość ekologiczną wśród mieszkańców.
Wincenty Bryński
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.