W ubiegły wtorek rząd przyjął, przygotowany przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Świadectwo charakterystyki energetycznej określa dokładne zapotrzebowanie budynku na energię. Przyszła ustawa ma zapewnić wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
Zakłada ona udoskonalenie systemu certyfikacji energetycznej budynków oraz kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji w celu uzyskania znaczących oszczędności w tym bardzo energochłonnym sektorze naszego życia.
Obowiązkowo mają być wykonywane świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowych budynków tylko w przypadku, gdy są one wznoszone i sprzedawane nowemu nabywcy. Świadectwa mają być nieważne m.in. po 10 latach od ich sporządzenia, a także po stwierdzeniu w nich „oczywistych i rażących błędów”.
Przewidziano też wprowadzenie przepisów zapewniających egzekwowanie obowiązku sporządzania i przekazywania świadectw w przypadku sprzedaży budynku lub jego części. Za kontrole świadectw, protokołów z przeglądów systemów grzewczych i klimatyzacji oraz kotłów ma odpowiadać minister budownictwa.
Obowiązek sporządzania świadectw nie będzie dotyczył m.in. starych kamienic zabytkowych, kościołów, a także budynków przeznaczonych do użytkowania na okres nie dłuższy niż 2 lata.
W projekcie ustawy będzie także zapis zwalniający z obowiązku certyfikacji budynków, które będą miały ważne świadectwo wydane na podstawie dotychczasowych przepisów prawa budowlanego.
Czytaj także:
Rząd przyjął założenia do projektu o charakterystyce energetycznej
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.