Jak to robią inni?
W Katowicach na terenie po zamkniętych zakładach przemysłowych powstał nowoczesny park technologiczny, w Barczewie zbudowano Centrum Integracji Młodzieży, a w Połczynie-Zdroju powstała świetlica dla "dzieci centrum", która stała się miejscem zapewniającym dzieciom i młodzieży ciekawe formy spędzania wolnego czasu. W Poznaniu przeprowadzono program aktywizacji społecznej skierowany do osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, w tym dzieci i młodzieży. Uruchomiono poradnictwo prawno-obywatelskie, uruchomiono Uniwersytet Alternatywny, czyli cykl wykładów popularno-naukowych poszerzających wiedzę, a wszystko przeplatane było imprezami kulturalno-artystycznymi. Dzięki podjętym działaniom udało się zintegrować mieszkańców dzielnic biorących udział w projekcie, a także przygotować grupę osób do ponownego podjęcia zatrudnienia. To tylko kilka przykładów udanych projektów rewitalizacyjnych, które realizowane są w całej Polsce.
Jak widać, rewitalizacja to nie tylko budynki, infrastruktura i zagospodarowanie przestrzeni. Rewitalizacja to przede wszystkim działania dla mieszkańców - ciekawe zagospodarowanie czasu dzieci i młodzieży, szkolenia dla kobiet i innych grup, aktywizacja osób bezrobotnych, promocja samozatrudnienia czy wsparcie dla osób najbiedniejszych, społecznie wykluczonych czy niepełnosprawnych. Gama pomysłów na działania rewitalizacyjne jest w zasadzie nieograniczona.
Teraz Wodzisław Śląski!
Ruszył drugi etap prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Wodzisławia Śląskiego. W oparciu o wskaźniki na terenie miasta wyznaczono obszar rewitalizacji, na terenie którego będzie można realizować projekty objęte Lokalnym Programem Rewitalizacji. Wyznaczony na terenie miasta obszar obejmuje:
Zgłoś swój projekt
Do 23 listopada każdy mieszkaniec, organizacja pozarządowa, przedsiębiorca lub instytucja może złożyć propozycję swojego projektu, który chciałby zrealizować w ramach działań rewitalizacyjnych na terenie miasta. Wystarczy wypełnić przygotowaną ankietę (POBIERZ ANKIETĘ) i zgłosić ja w jeden z dostępnych sposobów:
· Wypełnij ankietę elektroniczną dostępną na stronie www.lpr.wodzislaw-slaski.pl
· Pobierz ankietę w Biurze Obsługi Klienta (BOK) Urzędu Miasta i wypełnij, a następnie złóż ankietę w wersji papierowej w BOK,
· Pobierz ankietę i wypełnij, a następnie prześlij skan drogą elektroniczną na m.sobala@wodzislaw-slaski.pl
Ważne, aby pomysły na projekty były ciekawe, przemyślane i dobrze przygotowane. Skala przedsięwzięcia jest zupełnie bez znaczenia. Zapraszamy wszystkich do przedstawiania własnych pomysłów rewitalizacyjnych!
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.