Co robimy: ODNAWIAMY! Czyli TOP 5 projektów źródeł odnawialnej energii.
Przewiń do artykułu
Menu

Zasilana słońcem toaleta, albo destylarnia wódki... pewnie niewielu z nas  wpadłoby na takie wykorzystanie potencjału największej gwiazdy. Na szczęście są tacy, którzy wpadli.  Redaktor naczelna portalu renewableenergyworld.com, Jennifer Runyon, prezentuje listę pięciu najciekawszych projektów związanych z odnawialną energią.

 

 

Miejsce 1. Wyścig na ratunek Ziemi


Filmowcy z View Film, tworzącej produkcje wielokrotnie nagradzane na galach Emmy Awards, postanowili stworzyć film dokumentalny o czterech niesamowitych pasjonatach odnawialnej energii. Pomysł ten działać będzie w zasadzie dwupoziomowo.


Po pierwsze, społeczeństwo ma wspomóc wytwórnię dotacjami, aby ta była w stanie w ogóle stworzyć film, a ten z kolei promować będzie poczynania twórców „czystej” energii. Celem tej inicjatywy jest także pokazanie ogromu poświęceń jakich wymaga wprowadzenie na rynek produktów - począwszy od małych, opartych na energii wodnej, skończywszy na ogromnych kolektorach gromadzących energię słoneczną – których społeczeństwo tak naprawdę samo powinno się domagać.  

 

 

 

Po drugie: sam skontroluj, ile wody używasz!


The Driblet, to małe, bezprzewodowe urządzenie montowane na przewodzie wodnym, które pomoże Ci skontrolować ile wody zużyłeś podczas prysznica, czy też mycia naczyń. Mając na uwadze smartfonową rewolucję, twórcy gadżetu stworzyli także aplikację mobilną, dzięki której – poprzez automatyczną synchronizację aplikacji i urządzenia - użytkownik może monitorować ilość wody zużywanej wszędzie tam, gdzie The Driblet został zamontowany.

 

2

 

Możliwa jest także kontrola temperatura wody, a tym samym ilość zużytej do jej podgrzania energii. Innowacyjność tego urządzenia podkreśla fakt, że nie wymaga ono nawet dodatkowego zasilania. Jak więc działa? Jako baterię wykorzystuje energię wodną powstającą w rurze, na której został umieszczony. I już!


Numer trzy: Wódka prosto ze słońca!


Czy kiedykolwiek przyszłoby Wam do głowy, że zieloną energię można wykorzystać także do produkcji trunków? Jeśli nie, to przedstawiam Wam dowód na to, że można. Znajdująca się na Hawajach destylarnia wódki (i to nie byle jakiej), należąca do spółki Ocean Vodka Craft Distillery, jest w stu procentach zasilana energią słoneczną.

 

3


Nie byle jakiej, bo destylowanej z hodowanej ekologicznie trzciny cukrowej, a następnie mieszanej z oceanicznymi minerałami wydobywanymi ze źródeł wody znajdujących się na głębokości aż 3.000 metrów. I właśnie cały ten skomplikowany proces odbywa się tylko i wyłącznie za sprawą energii pozyskanej z baterii słonecznych zamontowanych na dachu destylarni.


Miejsce czwarte: energetycznie samowystarczalna fabryka kiełbasek

 

Krąży wiele historii na temat tego w jaki sposób produkowane są parówki. Z tego powodu wielu z nas postanowiło podarować sobie przyjemność jedzenia ich, albo przynajmniej nie chce owych historii słuchać. W przypadku firmy Wampler Farms wiemy przynajmniej, że każda jedna kiełbaska powstała w stu procentach przy wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

 

4


Cały proces pozyskiwania energii w tym przypadku stanowi pierwsze na świecie komercyjne zastosowanie systemu Proton Power Inc (PPI – czytaj więcej). System ten produkuje wodór z odpadów oraz biomasy - wykorzystuje na przykład specjalny, lokalnie uprawiany rodzaj zboża – „proso rózgowate”.  Harvey Abouelata, dyrektor ARiES Energy twierdzi, że technologia ta jest idealna dla zastosowania „czystej” energii  na przykład do wytwarzania syntetycznych paliw odnawialnych, takich jak benzyna, olej napędowy i paliwo lotnicze.


Pozostała część energii potrzebna do sprawnego przebiegu produkcji w Wampler Farms uzupełniana jest z kolektorów słonecznych, dzięki czemu fabryka stała się energetycznie samowystarczalna.


I po piąte: zasilana słońcem toaleta

 

W 2011 roku fundacja Billa i Melindy Gates ogłosiła konkurs na innowacyjny projekt toalety, który pomógłby wykluczyć  problem braku bezpiecznego i przystępnego dostępu do sanitariów, z którym zmaga się ciągle wiele krajów. Nagrodę fundacji otrzymał Kalifornijski Instytut Technologii, za stworzony przez nich prototyp toalety zasilanej energią słoneczną.

 

5


W zeszłym tygodniu firma Kohler, zajmująca się sprzętem kuchennym, łazienkowym itd. ogłosiła, że zamierza wspierać Instytut w pracach nad ich projektem. Ma on obejmować system samooczyszczania wody oraz dezynfekcji, dzięki czemu nie będzie konieczności odprowadzania ścieków. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, Kohler chce połączyć swoje możliwości zapewnienia produktów instalacyjnych oraz projektowania z wiedzą zespołu Instytutu oraz przeprowadzić próbę techniczną w Indiach.

 

oprac. Karolina Łużniak

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl