W dniach 16-18 października Kraków był polską stolicą inteligentnego budownictwa. Nowoczesny sprzęt liderów rynku multimediów, najciekawsze polskie projekty integratorskie automatyki budynkowej, pilotażowe projekty i wyniki badań naukowców – to wszystko wypełniło program trzydniowej konferencji IBTMM - 1st World Multi-Conference on Intelligent Building Technologies & Multimedia Management. Wydarzenie przyciągnęło około 400 uczestników z kraju i zagranicy.
W ramach multikonferencji połączono 3 imprezy:
- Kongres Inteligentnych Systemów Budynkowych - InBuS 2013
- Międzynarodową Konferencję Nowych Technologii Budynkowych i Projektowania Architektonicznego - NBTAD 2013
- Konferencję Zintegrowanych Systemów Multimedialnych - IMSC 2013
Firma DLJM System była partnerem wydarzenia, dzięki czemu jej przedstawiciele śledzili dzień po dniu to, co działo się na konferencyjnej arenie. Zwłaszcza to, co związane z automatyką budynkową, czyli obrady InBus i IMSC 2013.
Tematyka pięćdziesięciu wykładów, które odbyły się w ramach tych imprez, odzwierciedlała najnowsze trendy rozwojowe branży. Dużo czasu eksperci poświęcili systemom bezpieczeństwa – o cyberprzestępczości mówił m.in. współtwórca Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych płk. Piotr Januszewicz.
Pracownicy AGH zaprezentowali swoje osiągnięcia w pracy nad metodą sztucznej inteligencji w zarządzaniu budynkami oraz narzędzia automatycznego projektowania budynków. Natomiast producenci pokazali najnowsze technologie przepływu informacji, systemów projekcyjnych, sterowania i wizualizacji (Digital Imaging) oraz systemów Digital Signage.
DLJM System po raz pierwszy przedstawił szczegóły pilotażowego projektu budowy biurowca-laboratorium systemów automatyki, który będzie realizowany w przyszłym roku. Przy ulicy Balickiej stanie budynek, który będzie z jednej strony niskoenergetyczny, m.in. dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, a z drugiej będzie naszpikowany urządzeniami automatyki budynkowej i umożliwi prowadzenie badań różnych rozwiązań z zakresu systemów zarządzania.
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji była uroczysta gala w Kopalni Soli w Wieliczce, połączona z wyjątkowym, wyreżyserowanym specjalnie dla IBTMM, pokazem mappingu audiowizualnego. Połączenie architektury miejsca i supernowoczesnych multimediów idealnie wpisywało się w ideę konferencji. Producentem wykonawczym widowiska był dr Grzegorz Augustyn z AGH.
W piątek, ostatniego dnia konferencji, wicewojewoda małopolski - Andrzej Harężlak oraz prof. Jerzy Mikulik z AGH i prof. Wacław Celadyn z Politechniki Krakowskiej wręczyli nagrody w konkursie „Inteligentny klucz”.
Zgodnie z cyklem kongresu InBus, kolejną edycję multikonferencji organizatorzy zapowiedzieli na rok 2015.
Organizatorzy konferencji: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Województwo Małopolskie, Emmerson Lumico i Lockus.
Alina Szastok
DLJM System Sp. z o.o.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.