Każdy dom musi być wyposażony w wentylację, która powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone.
Jednak jak podaje portal e-instalacje.pl nie we wszystkich przypadkach wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, działa skutecznie. Faktem jest, że większość z nas przebywając w zamkniętych pomieszczeniach oddycha bardzo zanieczyszczonym, bogatym w dwutlenek węgla i wilgoć, powietrzem wewnętrznym nie zdając sobie sprawy, że jest to przyczyną złego samopoczucia, bólu i zawrotów głowy, powracających alergii, nudności, senności czy zmęczenia.
Wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach zewnętrznych, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi poniżej 12ºC (im mniej, tym różnica ciśnień większa i wentylacja grawitacyjna efektywniejsza) oraz wyłącznie wtedy, gdy mamy rozszczelnione (np. za pomocą nawiewników) okna. W przeważającej części roku, poza miesiącami zimowymi, do usunięcia powietrza przez kominy wentylacji grawitacyjnej nie dochodzi. Jedynym sposobem wentylacji jest wtedy otwarcie okien.
W krajach skandynawskich, w Holandii, ale także w innych krajach Europy Zachodniej już dawno zdecydowano o tym, że wentylacja mechaniczna – również w domach jednorodzinnych – jest obowiązkowa. Dzięki niej do pomieszczeń dostarczana jest w stałych cyklach i kontrolowanych ilościach odpowiednia ilość świeżego, zewnętrznego (i przefiltrowanego powietrza), a wilgoć i zanieczyszczenia usuwane.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.