Tesli rośnie konkurencja. Po Panasonicu, którego przydomowe magazyny energii zdążyły już zadebiutować na rynku, w kompaktowe akumulatory energii wyprodukowanej przy pomocy instalacji fotowoltaicznych zainwestował czeski Inven Capital.
Fundusz inwestycyjny Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego (CEZ) wykupił część udziałów niemieckiego producenta domowych magazynów energii Sonnenbatterie GmbH.
” |
Sonnenbatterie to mający siedzibę w Wildpoldsried k. Monachium producent rozwiązań z zakresu domowych magazynów energii, który pracuje nad technologią magazynowania energii już od roku 2008, a pierwsze pilotażowe magazyny energii testował w 2010 r. |
Obecnie technologia Sonnenbatterie bazuje na wykorzystaniu baterii litowo-jonowych, a w kwietniu br. niemiecki producent poinformował o zwiększeniu żywotności swoich zestawów baterii serii Sonnenbatterie Eco z 5 tys. do 10 tys. cykli ładowania. Pojemność zestawów domowych baterii oferowanych przez Sonnenbatterie wynosi od 4 kWh do 16 kWh. Niemiecka firma daje na nie 10-letnią gwarancję.
Na ten moment niemiecka firma zatrudnia ponad 100 pracowników, a oprócz obecności na rynku niemieckim i austriackim, działa także w USA, gdzie wkrótce ma zacząć dostarczać pierwsze produkty. Firma produkuje tygodniowo około 100 domowych magazynów energii. Ogniwa litowo-jonowe dla Sonnenbatterie dostarcza Sony. Do tej pory Sonnenbatterie sprzedało już około 8 tysięcy zestawów magazynowania energii, podwajając swoją sprzedaż rok do roku.
fot. Sonnenbatterie
Dopływ kapitału dla Sonnenbatterie zapewnią ostatnio pozyskani inwestorzy, wśród których znaleźli się wspomniany czeski koncern energetyczny CEZ (za pośrednictwem swojego funduszu inwestycyjnego Inven Capital), a także SET Ventures, Munich Venture Partners i eCAPITAL.
Dla czeskiego Inven Capital będzie to pierwsza inwestycja. Czesi zapewniają, że są zainteresowani inwestycjami w sektorze clean-tech w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Polsce, Austrii i Chorwacji, a na pojedyncze wejścia kapitałowe są gotowi przeznaczyć od 4 do nawet 18 mln euro. CEZ nie podał, jaka była wartość inwestycji w Sonnenbatterie.
– Dzięki inwestycji w Sonnenbatterie realizujemy jeden z podstawowych celów w strategii CEZ, czyli działalność w sektorze energetyki odnawialnej i rozproszonej. Utworzyliśmy Inven Capital, aby wykorzystać okazje biznesowe związane z innowacyjnymi rozwiązaniami – komentuje Daniel Beneš, szef CEZ.
CEZ dodaje w komunikacie na temat inwestycji w Sonnenbatterie, że według firmy konsultingowej IHS, globalna sprzedaż na rynku magazynowania energii powinna sięgnąć 10 mld dolarów już w roku 2017.
Zdaniem wielu ekspertów, to niemożność magazynowania energii produkowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych jest ostatnią przeszkodą przed popularyzacją technologii przetwarzania energii słonecznej w prąd.
Rozpowszechnienie domowych magazynów energii otwierałoby przed prosumentami (osobami wytwarzającymi prąd z własnych instalacji przede wszystkim w celu zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych – przyp. red.) możliwość całkowitego uniezależnienia się od sieci energetycznej.
Polecamy artykuł o domowych magazynach amerykańskiej firmy Tesla Motors, które - dzięki ich kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze - można zawiesić na ścianie domu. Jest dostępny pod tym adresem.
DM
Źródło: gramwzielone.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.