Czy spodziewałbyś się, że te kraje stosują OZE?
Przewiń do artykułu
Menu

Energia słoneczna to nie (ciągle dla niektórych) innowacja – drzemie w niej moc odmieniania ludzkiego życia. W wielu krajach na całym świecie zapewnia znaczną poprawę jego jakości.

 

 

 

 

Światło daje możliwość nauki, pracy, czy chociażby wykonywania zwykłych czynności po zmroku, a gdy nie ma innego wyjścia, ludzie korzystają z wielu różnych – często szkodliwych – sposobów jego pozyskania.


Dla wszystkich, którzy potrzebują inspiracji, aby przekonać się jak wiele dobrego przynosi energia słoneczna – prezentujemy listę pięciu krajów, które instalując panele słoneczne znacznie poprawiły codzienne życie swoich obywateli.

 

Gwatemala


W tym południowoamerykańskim państwie, zamieszkiwanym przez potomków Majów, żyje blisko 520 tysięcy ludzi pozbawionych elektryczności. To prawie jedna piąta całej populacji. Ich sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że w wielu miejscach brakuje utwardzonych dróg , dlatego w okresach intensywnych opadów deszczu i powodzi wiele regionów zostaje odciętych od sieci elektrycznej.

 

oze2


Montaż baterii słonecznych sprawdza się tu bardzo dobrze, ponieważ kosztuje dużo mniej niż inne paliwa, które pochłaniają nie tylko pieniądze, ale i czas. Ludzie mieszkający na wsiach zmuszeni są do nawet dwugodzinnych podróży, aby zaopatrzyć się w paliwo. A trzeba z nim jeszcze wrócić do domu.


Firma Quetsol zaopatruje wsie w panele słoneczne, oferując im tym samym możliwość wykorzystania prostej, zwracającej się w krótkim czasie, inwestycji i pożegnania raz na zawsze z wielogodzinnymi wyprawami po paliwo.

 

Mongolia

 

oze3



Przez wieki mieszkańcami Mongolii byli pasterze, żyjący z dala od miast. Koczowniczy styl życia nie sprzyjał  dostarczaniu zasilania do wiosek i namiotów, w których mieszkali nomadzi.


Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy Bank Światowy rozpoczął program mający na celu dostarczenie 500 tysiącom osób – czyli prawie połowie populacji Mongolii - małe, przenośne panele solarne. Według Banku, z tej akcji płynie wiele korzyści, jak na przykład bezpieczniejsze oświetlenie, czy łatwiejszy dostęp do wielu informacji poprzez telewizję i telefony.

 

Kenia

 

oze4



Kenię zamieszkuje wielka ilość ludzi, co sprawia, iż jest to doskonały kraj do budowy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Podczas, gdy w niektórych wioskach zdecydowały się na nie tylko pojedyncze rodziny, w innych obrano nieco inną drogę. Niektóre z rodzin zostały wybrane do testowania nowych systemów obejmujących całe wioski, liczące do tysiąca mieszkańców, dzięki czemu dostępne staną się:  energia cieplna, energia elektryczna i czysta woda.


Systemy te nazywane są „microsols” . Wedle założeń, mają mieć 20-letnią żywotność i być zdolne do wyprodukowania 50 megawatogodzin energii elektrycznej, 1000 metrów sześciennych wody oraz około 80 megawatogodzin energii cieplnej rocznie.


Tanzania

 

oze5



Regiony Tanzanii - Arusha, Manyara oraz Morogoro niedawno skorzystały z 10 tysięcy dolarów kredytu na sfinansowanie 450 jednostek oświetlenia słonecznego i ładowarek do telefonów komórkowych. Z kredytu skorzystać może około 1800 osób. Dzięki temu, że wykorzystana zostanie energia słoneczna, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 60.300 kg .


Życie w odizolowanych wioskach komplikują problemy z zakupem energii. Paliwo potrzebne do uzyskania światła w nocy jest bardzo kosztowne i często pochłania nawet 100-120 dolarów miesięcznie, a to wielki wysiłek finansowy dla wielu  rodzin. Co gorsza, używanie paliw kopalnych jest niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia jego mieszkańców, więc energia słoneczna na pewno pomoże zmniejszyć te zagrożenia.

 

Fidżi

 

oze6



Przed społecznością mieszkającą na Fidżi stoi kilka innych przeszkód, niż te wymienione w przypadku pozostałych państw. Kraina ta składa się bowiem z wielu wysp położonych na Ocenie Spokojnym, przez co utworzenie sieci elektrycznej jest bardzo trudne. W rezultacie wielu wyspiarzy zmuszonych jest do korzystania z generatorów diesla lub całkowitej rezygnacji z elektryczności.


Sytuacja jednak zaczyna się zmieniać, ponieważ firma Kyocera we współpracy z Departamentem Energii, dostarczy energię do dwóch tysięcy gospodarstw, które wcześniej wcale nie miały do niej dostępu.


Mieszkańcy wsi Nakorovou wyrazili ogromną wdzięczność i radość, że to właśnie ich wioska została wybrana do tej operacji, dając im powód do dumy i nadzieję na, dosłownie, jaśniejszą przyszłość.

 

Jak widać, energia słoneczna odmienia nawet najodleglejsze zakątki Ziemi, sprawiając, że życie ich mieszkańców staje się lżejsze. Żyjąc w Europie mamy o wiele łatwiejszy dostęp do takich innowacyjnych rozwiązań, dlatego powinniśmy z radością przyjmować każdą okazję  do ich wykorzystania. Na co więc czekamy?

 

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl