Dach chroni i grzeje
Przewiń do artykułu
Menu

Dach nad głową ma znaczenie zarówno emocjonalne, jak i całkiem praktyczne. W budownictwie energooszczędnych wybór dachu jest niezwykle ważny dla komfortu użytkowania domu i jego szczelności, co przekłada się z kolei na rachunki za ogrzewanie.

 


Rozróżniamy dwa rodzaje dachów: płaskie (2-20 proc.) i spadziste (20-100 proc.).


Ważniejszym podziałem jest jednak podział technologiczny, który klasyfikuje dachy na:


- stropodachy wentylowane
- stropodachy niewentylowane
- dachy drewniane – więźba dachowa


Przekroje poszczególnych elementów więźby dachowej, czyli konstrukcja dachu, wynikają z obliczeń wytrzymałościowych, które zależą z kolei od wielkości budynku, kąta nachylenia dachu, rodzaju pokrycia, strefy wiatrowej, strefy śniegowej.

 

 

Stropodach wentylowany

 

Ten dach najczęściej należy do grupy dachów płaskich. Ich nazwa wynika z tego, że główną konstrukcję nośną takiego dachu stanowi strop ostatniej kondygnacji.


Na stropie, po ułożeniu przegrody paroizolacyjnej, wykonuje się odpowiedniej grubości warstwę izolacji termicznej. Konstrukcja samej połaci dachowej może być wykonana jako żelbetowa prefabrykowana lub drewniana.


Ważne jest, aby pomiędzy izolacją termiczną, a połacią dachową pozostawić pustkę powietrzną, która w najniższym miejscu powinna mieć 30 cm. Istotą tego systemu jest konieczność wentylacji przestrzeni pustki powietrznej.


W tym celu w ścianie attykowej na całym obwodzie budynku należy wykonać otwory zabezpieczone kratkami w celu zapewnienia wentylacji, która zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej.

 

Stropodach niewentylowany i drewniany

 

Stropodach niewentylowany to rozwiązanie zbliżone konstrukcyjnie do stropodachu wentylowanego, jednakże zamiast pustki powietrznej wykonuje się konstrukcję połaci dachowej, na której układana jest warstwa izolacji cieplnej oraz pokrycie dachowe.


Natomiast obecnie najczęściej stosowany w budownictwie jednorodzinnym jest dach drewniany. Spowodowane jest to tradycją, jak również atrakcyjnością użytkową tego typu dachu. Izolacja termiczna o odpowiedniej grubości układana jest pomiędzy elementami konstrukcyjnymi więźby dachowej, co daje stosunkowo niewielką grubość przegrody zewnętrznej.


Dach z poddaszem nieużytkowym, pełniącym rolę strychu, przypomina w układzie warstw dwudzielny stropodach wentylowany. Ruch powietrza powstaje wskutek oddziaływania wiatru (parcie i ssanie) oraz różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku.


Wentylacja nie powinna nadmiernie oziębiać poddasza. Prędkość przepływu powietrza powinna być niewielka i wynosić około 0,2 m/s.


Dach z poddaszem użytkowym, pełniącym rolę np. pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych, wymusza staranne zaprojektowanie i rozmieszczenie warstw w konstrukcji dachu skośnego.


Sposób użytkowania poddasza decyduje o układzie warstw w przegrodzie dachu stromego, jednak standardowo układ ten przedstawia się następująco:


- pokrycie dachu,
- folia wstępnego krycia,
- szczelina powietrzna,
- izolacja termiczna,
- paroizolacja,
- podsufitka.

 

Z punktu widzenia domu energooszczędnego jest to najlepsze rozwiązanie. Zastosowanie tego typu dachu pozwala na proste rozwiązanie problemu ciągłości izolacji termicznej na połączeniu ścian zewnętrznych i dachu.


Dachy tego typu najczęściej posiadają spadki w przedziale 30-45 st., co daje możliwość wykorzystania konstrukcji dachu do zastosowania technologii OZE, takich jak kolektory słoneczne i baterie fotowoltaiczne. Powoduje to znaczne obniżenie kosztów montażu tych urządzeń, które w wypadku dachów płaskich wymagają wykonania dodatkowej konstrukcji wsporczej.


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl