Deklaracja Raciborska
Przewiń do artykułu
Menu

Stanowisko VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, Racibórz, 12-13 czerwca 2014 roku.

 


Zważywszy, że; 

 

VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy odbywa się w okresie obchodów:
- 25 rocznicy wyborów, od których datuje się w Polsce okres wolności i swobód obywatelskich
- 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
 

Biorąc pod uwagę, że; 
- wyrażone ostatnio przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone dążenia do poprawy bezpieczeństwa energetycznego poprzez wspieranie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz solidarne działania na rzecz ochrony klimatu 

 

Pragniemy potwierdzić wysoką ocenę dotychczasowych dokonań Polski i solidarność dla wspólnych działań na rzecz dalszego zrównoważonego rozwoju oraz podkreślić szczególną rolę energetyki prosumenckiej w czekających Polskę działaniach na rzecz pokonania nowych wyzwań i rozwiązania kluczowych problemów energetyki, ochrony środowiska, i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zarówno w wymiarze krajowym, międzynarodowym, jak i w wymiarze lokalnym, bezpośrednio dotyczącym obywateli. 

 

Należy jednak zaznaczyć, że; olbrzymi potencjał odnawianych zasobów energii i nowych technologii energetyki prosumenckiej jest wykorzystany w Polsce – w szczególności na tle UE i USA - w zbyt małym stopniu oraz, że marnuje się olbrzymi niewykorzystany kapitał społeczny energetyki prosumenckiej.
W szczególności chodzi o wykorzystanie umiejętności oraz, co zostało potwierdzone wynikami badań opinii publicznej, prorozwojowych aspiracji młodego pokolenia Polaków. Na rozwiązania czekają też mieszkańcy wsi i terenów podmiejskich, których obecny model rynku energii czyni najbardziej pokrzywdzonymi. 

 

Powstanie energetyki prosumenckiej jest nieodwracalnym trendem rozwoju współczesnej energetyki. Przeobrażenia strukturalne, technologiczne, a także społeczne w tym obszarze będą się dokonywać właśnie teraz, na przestrzeni nadchodzących lat. Ale energetyka prosumencka i mikrogeneracja wymagają pozytywnego podejścia i nowej perspektywy. 

 

Dlatego wyrażamy swój sprzeciw wobec prób umniejszania roli energetyki odnawialnej i dyskredytacji energetyki prosumenckiej i prosumentów, prowadzonej przez niektóre środowiska związane z tradycyjną energetyką w imię odbierania klientom wolności wyboru źródła energii, wzmacniania monopoli i zwiększania nierówności społecznych.


Energetyka prosumencka jest istotą ekonomii społecznej i demokracji energetycznej i absurdalne są twierdzenia, że to korporacyjne modele biznesowe „centralnej elektrowni” służą wspieraniu spójności społecznej.


Twierdzimy, że błędem jest dalsze inwestowanie jedynie w duże, konwencjonalne źródła energii, rozwijanie koncepcji sieci energetycznej bez upodmiotowienia konsumentów energii oraz planowanie uwolnienia cen energii dla najmniejszych odbiorców energii bez wcześniejszego uwolnienia aktywności tych, którzy chcą być prosumentami.


Na tym m.in. polega realizacja idei wolności gospodarczej i solidarności międzyludzkiej. Realizacja tych idei w praktyce oznacza, że energetyka prosumencka i obywatelska także w Polsce mogłyby wnieść swój niebagatelny wkład w budowę bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego. Ale, aby tak się stało, konieczne jest spełnienie zasadniczych warunków dających społeczeństwom obywatelskim pełne możliwości rozwoju, wspólnego działania oraz ochrony i tworzenia rzeczywistej konkurencji na rynku energii.

 

Uważamy, że:


- Obywatele powinni mieć niezbywalne prawo i zapewnione warunki do produkcji energii zarówno dla siebie, jak i dzielenia się nadwyżkami ze społecznościami lokalnymi i innymi uczestnikami sieci energetycznej, tak jak ma to miejsce w Internecie;


- Wolni w swoich inicjatywach na rzecz produkcji energii muszą być przede wszystkim sami obywatele, a dopiero w dalszej kolejności przedsiębiorstwa energetyczne czy instytucje, a prawo do wolności działań i inicjatyw na rzecz wytwarzania energii przez obywateli powinno mieć priorytet w stosunku do możliwości realizacji tych samych celów przez dotychczasowe monopole;


- Państwo, działając na zasadzie subsydiarności, powinno najpierw umożliwić obywatelom wyzwolenia ich aktywności i działań w obszarze energetyki obywatelskiej na rzecz zaspokojenia swoich potrzeb i poprawy lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a dopiero w drugiej kolejności stymulować działania komplementarne w tradycyjnych przedsiębiorstwach energetycznych.

 

Postulujemy wprowadzenie odpowiednich rozwiązań regulacyjnych stymulujących tworzenie podstaw energetyki prosumenckiej. Z uwagi na fakt, że obecne regulacje nie odpowiadają potrzebom wstępnej fazy rozwoju energetyki prosumenckie, za niezbędne uznajemy pilne działania dostosowawcze o charakterze regulacyjnym.


W szczególności:


- Rząd RP powinien określić przewidywalne i stabilne ramy funkcjonowania energetyki prosumenckiej tak, aby stała się ona wydzielonym i nieodzownym elementem nowej polityki energetycznej.

 

- Niezbędne są zmiany w Prawie energetycznym, a w dalszej kolejności w odrębnej regulacji ustawowej, aby stworzone zostały rzeczywiste warunki do uzasadnionej ekonomicznie produkcji energii na własne potrzeby i wprowadzone dodatkowe zachęty do dzielenia się nadwyżkami energii, tworzenia mikrosieci i spółdzielni energetycznych.


Racibórz, 13 czerwca 2014 roku

 

Jeśli chcesz:


- wyrazić sprzeciw wobec prób umniejszania roli energetyki odnawialnej i dyskredytacji energetyki prosumenckiej i prosumentów,
wskazać rządowi RP społeczną funkcję OZE i prosumentów (solidaryzm),

 

- upomnieć się o prawa do wolnego wyboru źródeł energii,


- wprowadzić rozwiązania regulacyjne dające podstawy budowy energetyki prosumenckiej i rozproszonej
 

 

Poprzyj i podpisz Deklarację Raciborską - Konstytucję Prosumenta

Podpisz

Lista poparcia

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl