Przy wyborze typowego projektu lub opracowywaniu projektu indywidualnego, niezmiernie istotne jest usytuowanie domu na działce, uwzględniające strony świata.
Odległość od granic działki musi być zgodna z wymogami prawnymi, a więc:
- 3 m, gdy dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów,
- 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi w tym okna dachowe,
- 1,5 m - balkony, schody, zadaszenia, gzymsy, okapy, tarasy i pochylnie.
Możliwe jest zmniejszenie tych wymogów, ale jedynie do odległości 1,5 m od granicy i tylko w określonych przypadkach:
- jeśli tak stanowi decyzja o warunkach zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego,
- jeżeli działka jest węższa niż 16 m.
Należy również pamiętać, że ściany znajdujące się w tak niewielkiej odległości od granicy nie mogą być wyposażone w otwory drzwiowe ani okienne.
Istnieje ponadto możliwość wybudowania domu na granicy, ale tylko wtedy, gdy cała ściana graniczna będzie przylegała do ściany sąsiedniego (istniejącego lub projektowanego) budynku.
Tę opcję można zastosować spełniając określone warunki:
- na nieistniejący sąsiedni budynek musi być wydane ostateczne pozwolenie na budowę,
- ta część budynku, która leży do 3 m od granicy działki, nie może być dłuższa ani wyższa niż budynek sąsiadujący.
Energooszczędny budynek powinien być tak usytuowany, aby wykorzystać maksymalnie wszystkie pozytywne parametry działki i zniwelować do minimum wszystkie negatywne parametry.
” |
W związku z tym budynek powinien być w miarę możliwości skierowany częścią dzienną, tzn. pokojem dziennym na południe lub południowy – zachód. Wszystkie pomieszczenia techniczne, schowki, garaże najlepiej kiedy zostaną skierowane na stronę północną. |
Takie usytuowanie budynku automatycznie narzuca konkretny sposób kształtowania przestrzeni wewnętrznej budynku, z podziałem na strefę ciepłą i zimną.
Pozwala to, zgodnie z ideą domów energooszczędnych, na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego w okresach zimnych i zapobiega zbytniemu nagrzewaniu w okresach ciepłych pomieszczeń, co do których jest to niewskazane.
Innym zagadnieniem usytuowania na działce, powiązanym jednocześnie z bryłą budynku, jest skierowanie jego największą powierzchniowo elewacją w kierunku południowym, natomiast najmniejszą w kierunku północnym.
Rozwiązaniem takim są budynki z dachem jednospadowym, jednak jest ono bardzo rzadko stosowane naszym kraju. Wynika to prawdopodobnie z braku tradycji budowy takich domów, jednakże z punktu widzenia energooszczędności i ekologii warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić.
Czytaj więcej na temat okien, drzwi, paneli itp. w naszym poradniku.
Oprac. Monika Olizarowska
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.