Ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Jedni wychwalają jego ekologiczność, szczelność i łatwość budowy, inni mówią, że nie nadaje się do polskiego klimatu, w którym zimy są srogie, a lata upalne.
Dom drewniany? Czy warto w niego inwestować?
Dom drewniany – czy to o konstrukcji szkieletowej, czy wykonany z bali – wzbudza w Polsce kontrowersje i niekończące się dyskusje. Niezależnie jednak od tych, często skrajnych, opinii warto zauważyć, iż budownictwo drewniane istniało w Polsce od wieków i było bardzo popularne. Do czasu, gdy na rynek wkroczyła nowoczesność, a za nią chemia budowlana, która przyniosła technologiczną rewolucję.
Przyjrzyjmy się zatem, jakie wady i zalety ma dom drewniany. A potem każdy inwestor może ocenić, czy chce wybrać dla siebie taki właśnie model domu.
Pierwszym problemem, z którym styka się miłośnik domów drewnianych, jest znalezienie profesjonalnej firmy, która taki obiekt zbuduje w sposób pozbawiony usterek. Jest ich bowiem na rynku polskim niewiele.
Prawdziwi fachowcy przyznają także, że najbardziej nadającym się do stawiania takich domów drewnem jest takie, które „suszyło się” przez 10 lat. W naszym kraju będzie bardzo trudno znaleźć drewno o takim czasie schnięcia.
Następną poważną wadą jest fakt, że takie domy o wiele łatwiej tracą ciepło i szybko się nagrzewają. W porównaniu np. z cegłą, domy drewniane nie wypadają najlepiej, choć trzeba podkreślić, że nowoczesne materiały izolacyjne coraz lepiej radzą sobie z rozwiązaniem tego problemu.
Nic wspólnego z prawdą nie ma natomiast pogląd, iż dom drewniany łatwo chłonie wodę i wilgoć. Przy prawidłowo zastosowanej technologii oraz wypełnianiu warunków eksploatacji, zjawisko takie właściciela domu drewnianego nękać nie będzie.
Warunek podstawowy i pierwszy jest taki, że drewno na taki dom będzie odpowiednie, a ekipa stawiająca budynek – sprawna i profesjonalna. Decydując się dom drewniany zróbmy więc dokładnie rozeznanie rynku specjalistycznych firm i zapoznajmy się z opiniami na temat ich fachowości.
Cuda z bali
Koszty budowy domu z drewna są nieporównywalnie mniejsze niż domów w tradycyjnych technologiach. Wznosi się je także w o wiele krótszym czasie niż pozostałe i można je budować praktycznie o każdej porze roku.
Nie tylko sama budowa domu jest tania, ale także wylanie fundamentów pod taką konstrukcję oraz koszty wyposażenia wnętrz. Drewno jest tak pięknym surowcem, że można całkowicie zrezygnować z tynków, tapet itp. Domy z drewna o wiele łatwiej rozbudować, niż te tradycyjne.
Mikroklimat i jakość powietrza w drewnianym domu jest unikatowa i nie da się osiągnąć w żadnym innym budownictwie. Komfort przebywania w pomieszczeniach drewnianych jest niewyobrażalnie większy. Dodatkowym bonusem dla właściciela takiego domu jest w pełni ekologiczny materiał, z jakiego został on zbudowany.
O budowie domu z bali
Dom drewniany najczęściej ocieplany jest wełną mineralną, a także paroizolacją i wiatroizolacją, gdyż musi on spełnić te same warunki izolacyjności cieplnej, co dom murowany.
Najbardziej odpowiednie i bezpieczne dla tego rodzaju konstrukcji są kotły gazowe i kotły na olej opałowy (systemy ogrzewania powietrznego) oraz grzejniki elektryczne. Można też przemyśleć inwestycję w pompę ciepła i kolektory słoneczne.
Najwygodniejszym sposobem zapewnienia ciepła w budynku drewnianym jest instalacja grzejników elektrycznych. Jest to jednak najdroższy typ ogrzewania, a zatem stosowany w Polsce stosunkowo rzadko.
Alternatywnym sposobem ogrzewania domu drewnianego może być kominek wyposażony w płaszcz wodny, wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń oraz zapewnienia dostępu do cieplej wody użytkowej. W tym przypadku konieczne jest zadbanie o odpowiednią izolację termiczną i zabezpieczenie miejsca usytuowania kominka przed zaprószeniem ognia.
Komin w domu drewnianym także musi mieć odpowiednią ilość kanałów wentylacyjnych, dla zapewnienia lepszej wymiany powietrza wewnątrz budynku.
Budowa energooszczędnego domu drewnianego z Finlandii
” |
Wady i zalety domów drewnianych
Wady domów o konstrukcji drewnianej:
Zalety domów o konstrukcji drewnianej:
- mikroklimat wnętrza budynku. W krajach, gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej.
|
Monika Olizarowska
Źródło: www.domydrewniane.org
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.