Dom Hybrydowy to dom oszczędny, ekonomiczny, to ekologia w nowoczesnej odsłonie, to wymierne, policzalne korzyści, płynące z bycia ekologicznym, wyrażające się w oszczędnościach w utrzymaniu domu, pozyskiwaniu energii, utrzymaniu ciepła, używaniu wody, to także, już w najbliższej przyszłości, możliwość czerpania korzyści finansowych z posiadanych rozwiązań technologicznych (sprzedaż nadwyżek energii do ogólnej sieci energetycznej) – w modelu samo spłacającym się.
- Domy Hybrydowy to synonim nowoczesności, inteligencji
- to nowoczesny i niepowtarzalny design;
- dom w inteligentny sposób wykorzystuje dotychczasowe osiągnięcia technologiczne oraz posiada najlepsze rozwiązania, służące właścicielowi i otoczeniu;
- to wykorzystanie wiedzy i świadomości właściciela w sposób służący przede wszystkim jemu i jego rodzinie;
- to korzystanie z energii przyszłości.
- Wykorzystuje najnowsze możliwości pozyskiwania energii odnawialnej oraz oszczędzania zasobów naturalnych. Dzięki urządzeniom zastosowanym w domu, istnieje szeroka gama możliwości pozyskiwania i zastosowania Zielonej Energii;
- posiada urządzenia, które, uzupełniając się i współgrając ze sobą, dają wytchnienie środowisku naturalnemu;
- to także zdrowie, rodzina, spokój – dom jest stylowy i daje poczucie bycia we właściwym miejscu; pozwala na zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków do życia najbliższym;
- to możliwość edukacji rodzinnej, przekazywania ważnych wartości, takich jak: poszanowanie przyrody i zdrowia, bezpieczeństwo, odpowiedzialność oraz świadomość społeczna.
Ogrzewanie
– źródłem ciepła w Domu Hybrydowym będzie ciepło energii zawartej w gruncie. Energia ta pobierana i przetwarzana będzie przez pompę ciepła, przy niewielkim udziale energii elektrycznej - większość ciepła pochodzić będzie z zasobów natury. Energia elektryczna, potrzebna do uzupełnienia mocy pompy ciepła, dostarczana będzie przez system paneli fotowoltaicznych, zlokalizowanych na dachu, a opisanych
w dalszej części.
Ciepła woda użytkowa
– podgrzanie wody użytkowej w Domu Hybrydowym zapewni system kolektorów słonecznych, zlokalizowanych na dachu. Ciepło energii słonecznej będzie przy ich pomocy pozyskiwane i wykorzystywane do ogrzania zbiornika na ciepłą wodę użytkową. W okresach mniej słonecznych dni system wspomagany będzie przez pompę ciepła.
Energia elektryczna
– oprócz tradycyjnego poboru prądu z sieci, do zasilania małych urządzeń w gospodarstwie domowym wykorzystane będą panele fotowoltaiczne, które, podobnie jak kolektory słoneczne, odzyskują energię słoneczną. Jednak w tym przypadku przetwarzają ją, przy pomocy inwertera, na prąd. Zainstalowany system liczników zapewni użytkownikowi stały wgląd i kontrolę nad ilością prądu pobieranego z sieci oraz ilością prądu wytwarzanego z energii słonecznej. System zostanie przygotowany w taki sposób, aby nadmiar produkowanego prądu można było odsprzedać do miejskiej sieci energetycznej, redukując tym samym koszty zużycia energii w domu.
Rekuperacja
– rekuperacja w Domu Hybrydowym zapewni zwiększenie komfortu powietrza bez obniżania temperatury, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnego przewietrzania pomieszczeń. System pobiera świeże powietrze z zewnątrz i kanałami rozprowadza je po całym domu (do każdego pomieszczenia osobno).
Biooczyszczalnia
– ścieki bytowe odprowadzane będą do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane będą od wody, a woda podczyszczana. Elementy stałe pozostaną w zbiorniku, natomiast oczyszczona woda rozprowadzona będzie systemem drenażowych rur podziemnych do gruntu. (Opcja)
Zbiornik na deszczówkę
– wody opadowe z dachów, poprzez rynny, trafiać będą do systemu podziemnych rur i za ich pomocą do zbiornika, w którym będą magazynowane. Woda ta może być wykorzystana do podlewania terenów zielonych. (Opcja)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.