Działka – sprawdź zieleń i… sąsiadów
Przewiń do artykułu
Menu

Piękny dom to nie tylko architektura. To także atrakcyjna działka. Dobrze usytuowana, zielona i do tego niedroga. Niełatwo taką znaleźć, choć jest to możliwe. Atrakcyjna działka to działka z zielenią. Nie każda jednak zieleń będzie idealna.

 


Najważniejszym elementem projektu zieleni w budynkach energooszczędnych, a szczególnie pasywnych, jest właściwe zaprojektowanie zieleni wysokiej.


Zieleń wysoka oraz jej usytuowanie w stosunku do domu jest technologicznie powiązana z budynkiem i technologiami OZE zastosowanymi w samym domu.


Istniejąca już na działce zieleń wysoka może w sposób znaczący utrudnić właściwe zagospodarowanie powierzchni, a co za tym idzie - konieczność wycinki, co z punktu widzenia budownictwa ekologicznego jest rozwiązaniem niewskazanym.


W tym przypadku trudne może być także, dobranie projektu typowego co wiąże się z koniecznością zlecenia wykonania projektu indywidualnego.
Może się również zdarzyć przypadek odwrotny, kiedy to zieleń istniejącą będzie można wykorzystać jako element integralnie współdziałający z rozwiązaniami technologicznymi i funkcjonalnymi budynku.

 

Atrakcyjna działka - zielone przykazania

 

Podstawowa zasada mówi, że:


- od strony południowej umieszczamy zawsze drzewa liściaste,
- od strony północnej drzewa iglaste.


Skąd wzięły się te zasady?


Od strony południowej umieszczone są zawsze największe przeszklenia, które mają do maksimum wykorzystywać oddziaływanie promieniowania słonecznego.


Jednakże w okresie letnim, kiedy ekspozycja słońca jest długa i intensywna, może to doprowadzić do zbytniego nagrzewania się budynku, a co za tym idzie - do przegrzania i zmniejszenia sprawności wentylacji mechanicznej.


W celu uniknięcia tego efektu często stosuje się od strony południowej różne systemy zacienienia. Najprostszym jest właśnie dokonanie nasadzeń drzew liściastych od strony południowej, które poprzez koronę zacieniają skutecznie południową elewację budynku, zapobiegając efektowi przegrzania. Jednocześnie w okresie zimowym, kiedy ekspozycja słońca trwa maksymalnie kilka godzin, drzewa pozbawione liści nie stanowią bariery dla światła słonecznego.


Umieszczanie drzew iglastych od strony północnej związane jest z ich oddziaływaniem w okresie zimowym. Drzewa iglaste, jako rośliny zimnozielone, pozostają nie zmienione przez cały rok. Nasadzone od strony północnej elewacji, w niewielkiej odległości ok. 2 – 4 m, stanowią naturalny bufor zapobiegający nadmiernej utracie ciepłą przez północną ścianę budynku.

 

Sąsiedzi równie ważni

 

Obok ukształtowania terenu działku budowlanej, ważne jest również jej sąsiedztwo.

 

 

 

Zwróć uwagę, czy obok twojego domu nie jest planowana droga szybkiego ruchu, fabryka czy oczyszczalnia ścieków. Istotne jest też czy działka umiejscowiona jest w szczerym polu, czy w pobliżu są drzewa, las lub zbiornik wodny.

 




Nieciekawe sąsiedztwo w postaci stacji benzynowej czy uciążliwego zakładu produkcyjnego może obniżyć wartość nieruchomości, jeżeli w przyszłości chciałbyś ją sprzedać.


Dobrze też jest zorientować się, jak daleko będziesz miał do najbliższego sklepu spożywczego, poczty, szkoły czy ośrodka zdrowia.


Na komfort życia wpływają także relacje z sąsiadami, dlatego warto poznać ich, zanim kupisz działkę i zasięgnąć języka w okolicy.


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl