Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) przygotowuje drugą edycję programu PolSEFF, finansującego energooszczędne inwestycje w małych i średnich firmach.
To wielka szansa dla polskich przedsiębiorstw na wprowadzenia programów oszczędzania energii.
Czym jest PolSEFF?
To Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce, z linią kredytową o wartości 190 milionów euro.
” |
Oferta PolSEFF jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), zainteresowanych inwestycją w nowe technologie i urządzenia obniżające zużycie energii lub wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. |
O zrównoważonej energii w gospodarce, EBOiR i PolSEFF
Finansowanie można uzyskać w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 miliona euro, za pośrednictwem uczestniczących w Programie instytucji finansowych (banków i instytucji leasingowych). Bierze w nim również udział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Będzie to już druga edycja Programu, która rusza w III kwartale tego roku. Dzięki projektom sfinansowanym w pierwszej edycji udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla ok. 100 tys. ton, czyli tyle, ile emituje rocznie 50 tys. samochodów.
W pierwszej edycji PolSEFF-u, która trwała przez 40 miesięcy (od stycznia 2011 roku), EBOiR pożyczył firmom 180 mln euro. Za te pieniądze zrealizowano prawie 2 tysiące projektów.
Jak podkreślają przedstawiciele banku, program udowodnił, że inwestycje w energooszczędność w polskim sektorze małych i średnich firm mogą być opłacalne. Zrealizowane projekty przyniosły w sumie 329 GWh oszczędności, co odzwierciedla średnie roczne zapotrzebowanie na energię około 44 tys. gospodarstw domowych w Polsce lub 350 tys. lodówek w klasie energetycznej A pracujących przez cały rok.
Firmy uczestniczące w Programie otrzymują, po finalizacji inwestycji, premię inwestycyjną w wysokości 10 lub 15 proc. wartości kredytu lub leasingu, mogą także liczyć na bezpłatne doradztwo ze strony inżynierów i analityków finansowych, m.in. w zakresie technicznej oceny projektów, przeprowadzenia audytu energetycznego w firmie czy analizy finansowej inwestycji i szacowania okresu zwrotu z inwestycji.
Projekty realizowane w ramach programu PolSEFF można podzielić na trzy główne grupy inwestycji:
- Inwestycje bazujące na urządzeniach i rozwiązaniach zakwalifikowanych do dofinansowania z listy LEME.
- Projekty dużej skali z obszaru efektywności energetycznej, OZE oraz budynków
- Projekty inwestycyjne dostawców
W przeciwieństwie do firm z obszaru Unii Europejskiej, wiele MSP w Polsce nie podjęło jeszcze żadnych działań związanych z podniesieniem efektywności zużycia energii. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy produkują wykorzystując więcej kosztownej energii, a tym samym są mniej konkurencyjni na tle innych krajów Wspólnoty, bo towar produkowany z droższej energii również musi być droższy.
O korzyściach wynikających z energooszczędności w firmach mówią ci, którzy skorzystali z wsparcia Programu w jego pierwszej edycji. Poniżej prezentujemy kilka takich przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwo przetwórstwa spożywczego
Przedsiębiorstwo wytwarzające artykuły techniczne z tworzyw sztucznych
Spółdzielnia produkcyjno-usługowa
Przedsiębiorstwo produkujące maszyny górnicze
Szczegóły Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce.
Ewa Grochowska
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.