Ekologiczny? Właściwie po co?
Przewiń do artykułu
Menu

Dom ekologiczny? Po co? Nie, to za dużo kosztuje… Mimo presji informacji, edukacji oraz norm prawnych, które stają się coraz bardziej rygorystyczne, wybudowanie domu ekologicznego wciąż nie jest dla  osób prywatnych łatwą decyzją.

 

Chcę zwrócić uwagę, że biorąc pod uwagę wszystkie koszty budowy domu energooszczędnego, zwanego często także ekologicznym, w tym eksploatacji, bilans ekonomiczny może być znacznie niższy niż przy budowie prowadzonej tradycyjną metodą. Zyski dla ochrony środowiska naturalnego są tu wartością dodaną i nie do przecenienia.


Budownictwo ekologiczne pozwala zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko dzięki użyciu materiałów, dzięki którym oszczędniej gospodarujemy zasobami naturalnymi Ziemi, bowiem ich produkcja jest bardziej energooszczędna.


Podczas użytkowania tak wzniesionego budynku zużywamy również mniej energii, bo wykorzystuje on odnawialne źródła energii oraz systemy pozwalające na oszczędność wody.


Poniżej postaramy się Państwu przybliżyć kilka argumentów przemawiających za kupnem lub wybudowaniem domu ekologicznego.

 

Po pierwsze - rachunki

 

Jednym z głównych korzyści posiadania domu ekologicznego jest obniżenie zużycia energii i wody, a co za tym idzie - płaconych co miesiąc rachunków.  Domy tego typu projektowane są tak, aby były wydajne energetycznie, poprzez np. zastosowanie dobrej izolacji.


Konieczne jest również używanie w tych domach wysokoefektywnych energetycznie urządzeń gospodarstwa domowego, wyposażenia w system ogrzewania i chłodzenia, korzystania z odnawialnych źródeł energii.


Ekologiczne projektowanie  pozwala także na zastosowanie przeszkleń pozwalających pozyskiwać tzw. bierną energię słoneczną, a świetliki dachowe we wnętrzach domów pozwalają uwalniać nagromadzoną nadwyżkę energii zamiast klimatyzacji.


Ekologiczne rozwiązania powodują, że koszty eksploatacji (ogrzewania, zużycie wody) są niższe niż w domach tradycyjnych.

 

Po drugie - zdrowie

 

Do budowy domów  ekologicznych używa się materiałów pochodzenia naturalnego, jak np.  farb z niskim stężeniem lotnych zanieczyszczeń organicznych, które mogą wpływać na  uszkodzenie aparatu oddechowego i alergie.


Obostrzenia obowiązujące przy produkcji materiałów ekologicznych w znacznym stopniu chronią zdrowie jego mieszkańców. Materiały użyte do budowy domów są wolne od związków formaldehydów i dzięki temu są bezpieczne dla użytkowników, np. cierpiących na astmę.


Powszechne  stosowanie materiałów ekologicznych  pozwala mieć pewność, że mieszkając w takim domu chronimy nie tylko nasze zdrowie, ale też środowisko.

 

Po trzecie - wartość rynkowa

 

Kupno bądź budowa własnego domu ekologicznego jest znaczącą inwestycją  w jakość. W krajach europejskich domy z certyfikatami budownictwa ekologicznego mają większą  wartość niż domy tradycyjne.


Właściciel takiego domu może więc oczekiwać, iż jeśli kiedykolwiek zechce go sprzedać, uzyska za niego wyższą cenę niż budynki wzniesione metodami tradycyjnymi. Popularność domów ekologicznych będzie więc rosła.

 

Po czwarte - odpady

 

Jeżeli decydujemy się na budowę domu z prefabrykatów, to gotowe moduły do budowy powstają w fabryce, a tym samym proces budowlany nie generuje strat materiałowych, co znacznie zmniejsza i ogranicza produkcję odpadów konstrukcyjnych.


Wiele materiałów przeznaczonych do budowy domów ekologicznych również pochodzi z recyklingu i jest wtórnie przetworzona.

 

Po piąte - transport i emisja CO2

 

Poprzez wykorzystywanie materiałów budowlanych pochodzących z najbliżej położonych terenów, domy ekologiczne znacznie obniżają  emisję CO2,  poprzez skrócenie dostaw do miejsca budowy.

 

Po szóste – recykling, czyli drugie życie

 

Wykorzystanie wody deszczowej, jak również tzw. wody szarej (np. po umyciu rąk) do ponownego użycia pomoże zaoszczędzić rachunki za wodę.
Znaczącym dla ekologii jest ograniczenie odpływu deszczówki, która może zawierać  wiele cennych składników mineralnych i odżywczych. Poprzez minimalizowanie odpływu wód deszczowych i gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach można ją wykorzystać do nawadniania ogrodu i trawników.
Korzystne są także systemy odzyskiwania wody szarej z umywalki i prysznica do stosowania w ogrodach.


Stosowanie instalacji niskiego przepływu toalety oszczędza wodę oraz zmniejsza ilość odpadów. Można też postawić krok dalej przez zastosowanie kompostowania WC, co powoduje całkowity brak użycia wody.


Kompostowanie odpadów organicznych oszczędza wydatki na użyźnianie gleby oraz, po raz kolejny, zmniejsza ilość odpadków.


Stare meble (powtórnie przetworzone drewno) mogą być użyte jako element dekoracyjny. Przetworzone materiały dżinsowe można wykorzystać jako materiał izolacyjny na ściany. Wiele materiałów drewnianych i plastikowych powstaje z  wtórnie wykorzystanych surowców.


Materiały wtórnie użyte zmniejszają ilość odpadów na wysypiskach i oszczędzają środki finansowe, które można zagospodarować w inny sposób. Powtórnie możemy używać np. cementowe okładziny ścienne, cegły, kamienie, blachy. Bardzo ważne jest także korzystanie z materiałów  nieuwalniających toksyny, np. płyty wiórowe wolne od formaldehydów.

 

Po siódme - środowisko

 

Budynki odpowiadają za około 40 proc. całkowitego końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej, a tym samym  znacząco przyczyniają się do produkcji gazów cieplarnianych.


Mieszkając w domu ekologicznym, przyczyniamy się do zmniejszenia tego problemu w części, która jest dostępna dla przeciętnego człowieka.


Stosując odnawialne źródła energii, które stają się coraz bardziej powszechne w domach prywatnych, ograniczamy emisję CO2 do atmosfery.


Niektóre systemy wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio, jak panele fotowoltaiczne i przydomowe siłownie wiatrowe. Inne systemy pozyskują energię cieplną z zasobów geotermalnych, z układów solarnych, wykorzystujących słońce do ogrzewania  i chłodzenia lub wstępnego podgrzewania wody do użytku domowego.


Jak widać z opisanych przykładów,  korzyści z posiadania własnego domu ekologicznego są duże i zróżnicowane. Kupno bądź zainwestowanie w dom ekologiczny jest nie tylko dobrą inwestycją ekonomiczną i zdrowotną,  ale także wspomaga walkę z globalnym ociepleniem oraz wpływa na zmniejszenie naszego śladu ekologicznego (tzw. footprint) na Ziemi.


W krajach na całym świecie można znaleźć już wiele przykładów tego typu budownictwa, Polska również przyłączyła się do promocji budownictwa energooszczędnego i pasywnego, m.in. poprzez wprowadzenie dopłat przez NFOŚiGW do tego typu domów i mieszkań.  

 

Agnieszka Czachowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl