Obok autostrady A2 w pobliżu Den Bosch w Niderlandach niedawno ruszyły testy dwóch ekranów akustycznych, które, pobierając energię ze słońca, przetwarzają ją na prąd.
Teraz testowane są możliwości tych ogniw, tak wydajnościowe, jak i techniczne. Kluczową rolę w tej próbie odgrywają panele LSC, które zostały opracowane przez Michael Debije – naukowca z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven (TU/e), który m. in. zajmuje się innowacjami w zakresie energii odnawialnej.
Panele LSC (ang. luminescent solar concentrated) odbierają promieniowanie słoneczne i kierują je do wnętrza, gdzie w skoncentrowanej formie docierają one na tradycyjne ogniwo słoneczne. Przewagą tej technologii jest stosunkowo wysoka wydajność w przypadku zachmurzenia.
Półprzezroczyste, kolorowe panele są nowym rodzajem źródła energii. - Są również bardzo atrakcyjne wizualnie, co czyni z nich idealny materiał do zastosowania w przestrzeni zabudowanej – wyjaśnia Debije z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Chemii, który spędził kilka lat nad badaniami tego rodzaju paneli.
Do kolejnych plusów rozwiązania należy niski koszt produkcji, wytrzymałość i możliwość pracy nawet w pochmurne dni. Ta ostatnia cecha sprawia, iż przed panelami LSC otwierają się ogromne możliwości.
Rozpoczęty w drugiej połowie czerwca test praktyczny potrwa cały rok, dwa ekrany zamontowane zostały w pobliżu miejscowości s-Hertogenbosch, a całość nadzoruje firma budowlana Heijmans.
Naukowcy chcą ocenić możliwości wytwarzania energii elektrycznej za pomocą ogniw słonecznych zintegrowanych z ekranami akustycznymi lub z ekranami typu SONOBs (Solar Noise Barriers).
Po raz pierwszy w Holandii to nowe rozwiązania techniczne, związane ściśle ze źródłami energii odnawialnej, ma szansę zostać sprawdzone w realnych warunkach. Pozwoli to na zbadania, ile energii ten system może rzeczywiście wyprodukować w różnych warunkach atmosferycznych.
Liderzy projektu chcą także wiedzieć, czy i w jakim stopniu panele są odporne na zniszczenia, poczynione nie tylko przez przyrodę, ale i przez człowieka. Uzyskanie wszystkich tych danych nie byłoby możliwe w warunkach laboratoryjnych.
Każdy z dwóch ekranów akustycznych, zastosowanych w tym praktycznym teście, ma wymiary 5 x 4,5 m, półprzeźroczyste płyty LSC wmontowane są zaś w klasyczne panele fotowoltaiczne.
Pierwsze wyniki badań wskazują, iż 1 km ekranów akustycznych generuje energię, która wystarcza na zaspokojenie potrzeb energetycznych 50 gospodarstw domowych przez rok. Za pomocą wyprodukowanej w ten sposób energii można również dostarczyć elektrycznemu samochodowi paliwa na przejechanie 900.000 km.
- Holandia ma wystarczającą ilość ekranów akustycznych do wykorzystania, może też dostarczyć niezbędnej technologii ogniw słonecznych - mówi Stijn Verkuilen, kierownik projektu ze strony Heijmans. – Nasz praktyczny test pokaże, że technologia paneli słonecznych może być w solidny i atrakcyjny wizualnie sposób zintegrowana z ekranami akustycznymi.
Sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad w Niderlandach może otworzyć przed tą techniką niezwykłe perspektywy. Dość powiedzieć, że obecnie ekrany akustyczne w tym kraju rozlokowane są na długości około 1250 km. A to oznacza, jak wylicza lider projektu – firma Heijmans - około 5 mln metrów kw. powierzchni do wykorzystania przez ekrany akustyczne zintegrowane z ogniwami słonecznymi.
Dodatkowo, istniejące już ekrany ustawione są wzdłuż tras przylegających najczęściej do linii kolejowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. W zdecydowanej większości zresztą trasy te usytuowane są w pobliżu linii wysokiego napięcia, a zatem z dostępem do sieci nie będzie problemu. W dodatku nie są one niczym zacienione, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność testowanego rozwiązania.
Jak to będzie wyglądać w praktyce? To pokaże rok prób. Na razie energia wytworzona przez dwa ekrany akustyczne zintegrowane z ogniwami słonecznymi, zasilać będzie szpital Jeroen Bosch przy Willemspoort, a więc usytuowany po drugiej stronie drogi, gdzie zamontowano ten innowacyjny system.
Ewa Grochowska
Tekst źródłowy: phys.org
Więcej o holenderskich ekranach akustycznych zintegrowanych z ogniwami słonecznymi można przeczytać na łamach magazynu Nature 519, w artykule: „Renewable energy: Better luminescent solar panels in prospect”.
Informacje znaleźć można na stronach lidera projektu:
- http://www.heijmans.nl/nl/nieuws/heijmans-start-living-lab-solar-noise-barriers/
- http://heijmans.nl/nl/solar-noise-barriers-sonob/
oraz na:
- http://www.campen.nl/en/news/heijmans-starts-living-lab-solar-noise-barriers/
- http://www.scheuten.com/unieke-praktijktest-energieopwekkende-geluidsschermen-gestart/
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.