Oszczędzaj energię. Codziennie
Przewiń do artykułu
Menu

Z badania ankietowego przeprowadzonego w ramach kampanii „Energooszczędność w moim domu” wynika, że niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę najbardziej pożera energię w ich domach. I jak można to oszczędzanie energii w praktyce realizować.

 


Tylko 19 proc. ankietowanych za najbardziej energochłonne w ich gospodarstwie domowym uznało ogrzewanie, 51 proc. respondentów wskazało, że najwięcej energii zużywa zasilanie sprzętu AGD i RTV, 14 proc. – ogrzewanie wody, a 13 proc. – oświetlenie. Co więcej, porównując te dane do poprzednich badań widać, że ta świadomość nie wzrasta znacząco.

 


 

 

Tymczasem jednak możesz oszczędzać swoje pieniądze na co dzień – zmieniając niektóre swoje zachowania nie zmuszasz się do wielkich wyrzeczeń, a krok po kroku obniżasz koszty miesięcznej eksploatacji domu. Oszczędności nie zaczynają się w sklepie. One zaczynają się w domu.


Według szacunków WWF (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody), w swoim własnym domu lub mieszkaniu możesz zaoszczędzić aż 40 proc. zużywanej energii.

 

Oszczędzanie energii – na co uważać?

 

Najwięcej energii w swoim domu (standardowym) zużywasz na jego ogrzanie – aż 70 proc. dostarczonej do budynku energii.


Pozostałe 30 proc. to jednak również pole do niemałych oszczędności - zobacz, które z urządzeń domowych zużywają najwięcej energii:

 

energo2

 

Jak liczyć zużycie energii?

 

1 wat to jednostka pokazująca, ile energii zużywa urządzenie w danym momencie. Żarówka o mocy 60W pobiera 60W energii jak tylko zostaje włączona. 1000W = 1kilowat.


1kWh - 1 kilowatogodzina to powszechnie stosowana jednostka zużycia energii odpowiadająca ilości energii, jaką zużywa w ciągu godziny urządzenie o mocy 1000W (1kW).


Co zrobisz wykorzystując 1KWh energii?

 

energo

 

Codzienne oszczędności

 

Chcąc oszczędzać energię w codziennym życiu, wystarczy zmiana przyzwyczajeń w korzystaniu z następujących urządzeń:


- Lodówka i zamrażarka,
- Pralka,
- Zmywarka,
- Piekarnik,
- Oświetlenie,
- Komputer i urządzenia RTV


Warto również zwrócić uwagę na to, jak korzystać z ogrzewania, bo np. obniżenie temperatury tylko o 1 stopień to oszczędność nawet 5 proc. energii.
Znaczące pole do codziennych oszczędności daje także sposób w jaki codziennie korzysta się z wody.


Więcej szczegółów w poradniku Planergii – Jak oszczędzać energię elektryczną i wodę na co dzień.


Oprac. Monika Olizarowska

 

Poprawki banerow-12

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl