Energooszczędność dobrze zaizolowana
Przewiń do artykułu
Menu

O tym, jakie izolacje zastosować w budownictwie energooszczędnym, o możliwościach zamknięcia dróg ucieczki ciepła z budynku, o materiałach budowlanych znacząco podnoszących komfort cieplny rozmawiamy z Grzegorzem Jędrą – doradcą technicznym w firmie Austrotherm Sp. z o.o.


- Jakie rozróżniamy rodzaje izolacji w budownictwie energooszczędnym?
- W przypadku budownictwa energooszczędnego główny nacisk kładzie się zazwyczaj na izolację termiczną. Jest to, oczywiście, kwestia nadrzędna, aczkolwiek należy również pamiętać, aby odpowiednio zaprojektować i wykonać hydroizolację oraz izolację akustyczną przegród budowlanych. To one pośrednio wpływają na ważne parametry fizyczne obiektu.


- W jaki sposób rodzaj materiału, z jakiego wykonane są ściany zewnętrzne, wpływa na komfort cieplny w budynku?
- Pojęcie komfortu cieplnego w budynku jest ważnym kryterium, wokół którego podejmowane są decyzje w trakcie procesu inwestycyjnego.


Jedną z nich jest sugestia projektanta, by stosować materiały o zdolnościach akumulacyjnych. Wysoka akumulacyjność cieplna użytego materiału zapewnia nam stabilność cieplną całej przegrody budowlanej, a ta z kolei gwarantuje stałą temperaturę na powierzchni ścian zewnętrznych, mimo wahań temperatury zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz.


Należy przy tym pamiętać, że niebagatelną rolę odgrywa tutaj prawidłowo wykonana izolacja termiczna ścian zewnętrznych.


- Czy okna - ich rodzaj, wielkość, usytuowanie względem stron świata, mają znaczący wpływ na energooszczędność budynku?
- W przypadku montażu stolarki budowlanej, oprócz jej parametrów (m.in. współczynnika przenikania ciepła), równie istotną kwestią jest jej usytuowanie względem stron świata.


Pozyskanie ciepła pochodzącego z promieni słonecznych jest bardzo ważne. Dlatego też wymagana jest stolarka o wysokiej izolacyjności termicznej, z pakietem szybowym umożliwiającym bezproblemowy przepływ energii pochodzącej z promieniowania, przy jednoczesnym ograniczeniu strat do zewnątrz.


Z drugiej strony należy również pamiętać, że w okresie letnim, podczas dużego nasłoneczniania, możemy doprowadzić do przegrzewania się pomieszczeń. Niesie to za sobą konieczność zastosowania rozwiązań kompromisowych, np. żaluzje, rolety, klimatyzacja itp.


- O izolacjach zewnętrznych pamięta każdy, ale pewnie nie każdy docenia właściwe wykonanie izolacji wewnątrz budynku, np. podłóg. Jak one wpływają na komfort cieplny mieszkańców domu?
- Wpływ właściwego zaizolowania podłogi na gruncie jest wielokrotnie pomijany. Warto wspomnieć, iż przegrodą tą możemy generować straty ciepła rzędu nawet kilkunastu procent.


Aby przed tym się ustrzec, wykonujemy warstwę termoizolacyjną o odpowiedniej grubości. Ciepła podłoga znacząco poprawia komfort cieplny, ogranicza tym samym koszty ogrzewania budynku, szczególnie w przypadku zastosowania instalacji ogrzewania podłogowego.


- Czy dach ma duży wpływ na „energożerność” budynku? Jak można zaizolować dach, ażeby nie był bramą, przez którą ucieka ciepło z budynku?
- Dach jest elementem budynku, przez który z kolei może przenikać do 30 proc. strat ciepła. Rozwiązań, które pozwolą nam się przed tym ustrzec, jest wiele. Najważniejsza jest odpowiednio dobrana izolacja termiczna jak i jej właściwe wykonanie.


Najczęściej spotykaną metodą jest ułożenie materiału termoizolacyjnego międzykrokwiowo, z dodatkową warstwą znajdującą się pod krokwiami. Eliminuje się wtedy, powstałe w miejscu wystąpienia wspomnianych krokwi, liniowe mostki termiczne.


Często spotykane jest również mocowanie materiału termoizolacyjnego, np. płyt Austrotherm XPS TOP 30 nakrokwiowo. Powoduje to niejako otoczenie płaszczem izolacji cieplnej całego budynku.


Z kolei dla stropodachów projektuje się warstwy termoizolacyjne z polistyrenu ekspandowanego (EPS), np. Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM lub polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP.


Rodzaj użytego materiału zależy w głównej mierze od warunków pracy całej przegrody. Rosnąca popularność dachów płaskich sprawiła, że Austrotherm wprowadził do swojej oferty System DPS, który umożliwia kształtowanie spadków połaci stropodachu przy jednoczesnej termoizolacji stropodachu.


- Czy na rynku materiałów budowlanych można wskazać te, które podnoszą energooszczędność budynku i te, których w energooszczędnym budownictwie należy unikać?
- Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w budownictwie spotkać można materiały o różnych właściwościach i parametrach. Podobnie ma to miejsce w przypadku budownictwa energooszczędnego. Analizując, dla przykładu, materiały termoizolacyjne - rynek wypełniony jest produktami o różnych wartościach parametrów opisujących izolacyjność cieplną.


Często pojawiająca się wartość λ (lambda – współczynnik przewodzenia ciepła), zazwyczaj w zakresie od 0,045 do 0,031 [W/m*K], ma niebagatelny wpływ na parametry cieplne przegrody, które przekładają się bezpośrednio na związane z tym koszty ogrzewania. Dlatego ważne jest, aby stosować produkty o możliwie najniższym współczynniku λ.


Nie można jednak zapomnieć o pozostałych parametrach deklarowanych przez producentów materiałów termoizolacyjnych. Jeśli, dla przykładu, przyjrzymy się grupie wyrobów styropianowych (EPS), okaże się, że osiągnięcie niskiego, czyli lepszego, współczynnika przewodzenia ciepła, jak i wysokich parametrów wytrzymałościowych jest ściśle powiązane z gęstością produktu.


Z tego powodu, wielu producentów styropianu, na czele z firmą Austrotherm, przystąpiło do Programu „Gwarantowany Styropian”. Program zainicjowany został przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS).


Jego głównymi celami jest upowszechnianie wiedzy o wyrobach ze styropianu, standaryzacja zasad czytelnego i nie wprowadzającego w błąd ich oznakowania, certyfikacja uczciwych i rzetelnych producentów, promocja wyrobów wysokiej jakości oraz eliminacja zjawiska oferowania konsumentom wyrobów oznakowanych w sposób mogący wprowadzać w błąd oraz niespełniających deklarowanego poziomu parametrów technicznych.


Na zakończenie chciałbym jedynie wspomnieć, że aby dom był naprawdę energooszczędny unikać należy materiałów o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła λ, wyrobów o wątpliwej jakości i pochodzeniu, materiałów zawilgoconych, gdyż można tym znacznie obniżyć energooszczędność naszego budynku.


- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiała: Ewa Grochowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl