Finansowanie instalacji fotowoltaicznych
Przewiń do artykułu
Menu

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko przedsięwzięcie technologiczne i organizacyjne, ale również niemałe nakłady finansowe. Większość inwestorów decydujących się na zakup fotowoltaiki wspomaga się różnego rodzaju instrumentami finansowymi - od standardowych kredytów, aż po dotacje i dopłaty z różnych źródeł.

Zdecydowanie najwyższy poziom dofinansowania oferują programy finansowane ze środków unijnych, gdzie możemy liczyć na dotację na poziomie od około 60% nawet do 80% i więcej (najkorzystniejsze warunki oferują tzw. projekty grantowe realizowane w woj. śląskim, gdzie wsparcie sięgało 100% kosztów kwalifikowanych). Programy te obejmują jednak stosunkowo niewielką liczbę gmin i dotyczą ograniczonej liczby beneficjentów. Najpopularniejszym w ostatnim czasie źródłem finansowania dotacyjnego instalacji fotowoltaicznych stał się rządowy program „Mój prąd” wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie jednak możemy liczyć na dotację nie wyższą niż 50% poniesionych kosztów i ograniczoną do 5 tys. zł. Warto również rozpoznać temat we własnej gminie – sporo samorządów uwzględnia fotowoltaikę w swoich programach dotacyjnych, jednak poziom % dofinansowania i jego wartość maksymalna zależą od możliwości danej gminy.

Pamiętajmy również, iż obowiązująca ulga podatkowa umożliwia odliczenie kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej do kwoty 53 tys. zł od podstawy opodatkowania (nie obejmuje ona jednak kosztów finansowanych w ramach dotacji), co również poprawia opłacalność naszej inwestycji.

W przypadku braku finansowania bezzwrotnego (dotacji) możemy pozyskać środki na zakup instalacji PV w ramach instrumentów zwrotnych – pożyczek preferencyjnych (np. nisko oprocentowana pożyczka z programu „Czyste Powietrze”) lub kredytów komercyjnych (te są jednak najdroższą formą pozyskania kapitału na zakup
fotowoltaiki, co przekłada się na wydłużenie okresu zwrotu i obniżenie opłacalności inwestycji).

Więcej na temat rządowych programów "Mój prąd" i "Czyste powietrze", a także innych form dofinansowania pisaliśmy w poniższych artykułach:


Opłacalność inwestycji

Okres zwrotu zależy od źródła finansowania instalacji fotowoltaicznej. Im wyższa dotacja, tym krótszy okres zwrotu.

Roczna oszczędność na rachunkach za energię elektryczną: ok. 1832 zł (przy obecnych cenach energii
– im wyższa cena energii, tym wyższa oszczędność)

Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl