Energia ze słońca, zamieniana przez systemy fotowoltaiczne w prąd, każdego roku zyskuje na popularności. Na rynku mamy mnogość producentów paneli, a każdy twierdzi, że jego produkt jest najlepszy. Na co powinniście zwrócić uwagę przygotowując się do zakupu modułów? Pamiętajcie, że sama cena to dalece nie wszystko, ażeby instalacja PV spełniła wasze oczekiwania.
Cena przy wyborze paneli fotowoltaicznych ma, rzecz jasna, znaczenie, bo w końcu kto lubi przepłacać, ale pamiętajcie, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie przyjrzeć się wielu innym parametrom modułów, które bierzecie pod uwagę. Nie warto decydować się szybko, nie sprawdzając oferty przynajmniej kilku producentów wraz z ich referencjami.
Co sprawdzać na początku?
Dokładnie przyjrzyj się panelowi i zauważ:
Przeczytaj także: Fotowoltaika w Polsce wyraźnie przyspiesza
Przeczytaj kartę produktu ze zrozumieniem
Teraz weź kartę techniczną panelu i przeczytaj opis parametrów na niej podanych. Jak czytać te dane, żeby zrozumieć, o co chodzi?
Odporność i gwarancja – kilka ważnych informacji
Oprócz powyższych parametrów warto przed zakupem modułów uzyskać jeszcze kilka dodatkowych informacji, które dostarczają wiedzy nie tylko o jakości produktu, ale także o komforcie jego użytkowania. Nie będziecie mieli problemu z uzyskaniem tych danych pod warunkiem, że kupujecie moduły PV z legalnego źródła, najlepiej u certyfikowanego producenta.
O co jeszcze należy zapytać?
Przeczytaj także: Czy panele pv mogą zastąpić kolektory słoneczne do podgrzewania wody?
Finalną sprawą, którą powinniście zbadać przy zakupie modułów PV, jest gwarancja. Ogniwa z biegiem czasu się starzeją, a ich sprawność stopniowo spada. Tempo utraty mocy wyjściowej jest określane przez 25-letnią gwarancję sprawności, którą producenci powinni zapewnić swoim klientom. Najczęściej po tym okresie moc wyjściowa modułu jest deklarowana na 80 proc. jego mocy początkowej.
W pierwszym roku dopuszcza się spadek o 3 proc. sprawności modułu, a w kolejnych latach znacznie mniej, bo nieco ponad 0,7 proc. rocznie. Najnowsze panele produkowane w zaawansowanych technologiach cechują się mniejszym spadkiem sprawności, np. 2,5 proc. w pierwszym roku i 0,7 proc na rok w kolejnych latach pracy.
Coraz częściej także wysokiej klasy panele fotowoltaiczne znanych na rynku producentów, są oferowane z 12-letnim okresem gwarancji mechanicznej.
Ewa Grochowska
Źródła:
Grafika:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.