Kształtowanie przestrzeni wewnętrznej domu energooszczędnego ma zasadnicze znaczenie dla jego funkcjonowania. Przestrzeni tej nie można kształtować w sposób dowolny. Ważny jest przemyślany rozkład pomieszczeń.
” |
Funkcja pomieszczeń powinna iść w parze z ruchem słońca. Oznacza to, że poszczególne pokoje powinny być tak rozplanowane, jak przebiega nasza aktywność dzienna. |
Kuchnia może być ona lokalizowana od strony północnej.
Dlaczego?
W domach energooszczędnych wejście główne powinno być zlokalizowane od strony północnej, lokalizacja kuchni od tej samej strony pozwala więc na kontrolę wizualną wejścia.
W kuchni przetrzymujemy większość produktów spożywczych oraz poddajemy je obróbce cieplnej (kuchenka, piekarnik itp.). Zbytnie nagrzewanie tego pomieszczenia promieniowaniem słonecznym będzie więc miało wpływ zarówno na trwałość przechowywanych produktów, jak również na komfort użytkowy tego pomieszczenia. Dlatego usytuowane kuchni od strony północnej jest dobrym rozwiązaniem.
Pokój dzienny natomiast powinien być skierowany na stronę południową lub południowo – zachodnią, aby maksymalnie wykorzystywać oddziaływanie słońca w godzinach popołudniowych.
Łazienki powinny mieć jak najmniej ścian zewnętrznych i powinny być otoczone pomieszczeniami strefy ciepłej.
Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy łazienki znajdują się całkowicie wewnątrz budynku i z czterech stron otoczone są pomieszczeniami ciepłymi, tym bardziej, że ze względu na swój charakter nie wymagają one okien zewnętrznych.
Jednakże jest to rozwiązanie bardzo trudne do wykonania, poza tym wiele osób chce jednak łazienek doświetlonych światłem dziennym. W takich sytuacjach należy łazienki lokalizować z oknami od strony południowej, aby w okresie zimowym wykorzystywać maksymalnie ekspozycję słońca.
Jadalnia, jako pomieszczenie o charakterze neutralnym, może być zlokalizowana w strefie dowolnej. Ze względu na fakt, że obecnie stosuje się powszechnie strefę dzienną jako strefę otwartą, jadalnia bardzo często zlokalizowana jest pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią jako swego rodzaju łącznik.
Sypialnie należy planować od strony wschodniej lub południowo – wschodniej. Ma to znaczenie z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że poranne wstawanie ze słońcem za oknem ma duży wpływ na naszą psychikę.
Drugi powód jest taki, że dzięki takiemu usytuowaniu pomieszczeń są one wystawione na ekspozycję słońca do godzin południowych, co zapobiega ich zbytniemu nagrzewaniu i pozwala w ciągu dnia na łatwiejsze wychłodzenie, co z kolei ma znaczenie wieczorem kiedy kładziemy się spać.
Pomieszczenia w domach energooszczędnych powinny być grupowane w tzw. strefy cieplne.
Wynika to z faktu, że w zależności od wymaganej temperatury użytkowej strefy te można podzielić w następujący sposób:
- strefa zimna – pomieszczenia gospodarcze, kotłownia (temp. +16 st. C), wiatrołap (temp. +8 st. C), garaż (+5 st. C)
- strefa ciepła – pomieszczenia mieszkalne – sypialnie, strefa dzienna (temp. +20 st. C)
- strefa bardzo ciepła – łazienki (temp. +25 st. C)
Oprac. Monika Olizarowska
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.