Ile kosztuje dom energooszczędny?
Przewiń do artykułu
Menu

Dla większości z nas myślenie o budowie domu nieodłącznie wiąże się z pytaniem: ile to będzie kosztowało? Odpowiedź – w bliskiej i dalszej perspektywie – zależy od wyboru technologii, w jakiej będziemy budować.

 

W porównaniu do kosztów budowy domu standardowego, wybudowanie domu energooszczędnego wymaga nakładów finansowych wyższych o ok. 10-15 proc., a w przypadku domu pasywnego – o ok. 15-20 proc.. Wynika to z faktu, że budownictwo energooszczędne wiąże się z zastosowaniem droższych technologii i materiałów, zmniejszających utratę ciepła w budynku i obniżających zapotrzebowanie na zużycie energii.

 

Warto jednak pamiętać, że decydując się na rozwiązania energooszczędne, minimalizujemy koszty utrzymania domu na przestrzeni wielu lat, w których planujemy z niego korzystać. Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście spodziewanego dalszego wzrostu cen energii elektrycznej oraz paliw. Jeśli zdecydujemy się na dom, który będzie bardzo energochłonny, koszty jego utrzymania z biegiem lat mogą okazać się nie do udźwignięcia.

 

Zobaczmy, jakie wydatki – zdaniem ekspertów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii – poniesiemy, jeśli zdecydujemy się postawić dom jednorodzinny, parterowy o powierzchni 80,89 m² z wiatą na samochód, w trzech różnych wariantach.

 

Dom standardowy (zł)

Dom energooszczędny (zł)

Dom pasywny (zł)

213 tys.

245 tys.

277 tys.

 

Różnice w kosztach związanych z budową poszczególnych domów wnikają w głównej mierze z konieczności zastosowania systemu wentylacji (rekuperacji) mechanicznej z odzyskiem ciepła, która w przypadku domu jednorodzinnego stanowi koszt ok. 20 tys. zł. W kosztorysie należy również uwzględnić cenę okien o wyższej jakości oraz izolację domu, która w przypadku budynków pasywnych może mieć grubość : ściany do 40 cm dla, podłoga do 30 cm i dach do 40 cm.

Uwaga na instalacje

 

Większość energii elektrycznej używanej w domu tradycyjnym pochłania właśnie jego ogrzanie – to około 70 proc. W domach energooszczędnych i pasywnych wysoka szczelność i zredukowane mostki termiczne rozwiązują ten problem. Nie oznacza to jednak, że budynek może funkcjonować bez ogrzewania. Istnieje kilka rozwiązań, które warto rozważyć, wybierając instalację grzewczą do domu energooszczędnego lub pasywnego: kondensacyjny kocioł gazowy, pompy ciepła pobierające je z gruntu lub powietrza, ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.

Równie ważna, jak system ogrzewania, jest wentylacja budynku. W domu energooszczędnym stosowana jest tzw. wentylacja mechaniczna. Wybór wentylacji z odzyskiem ciepła dodatkowo przełoży się na oszczędności w domowym budżecie.

Zyski finansowe

 

Budynki ekologiczne charakteryzują się dużo mniejszym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania i wentylacji, które wynosi około 50 kWh/m² rocznie dla domów energooszczędnych, a w przypadku domów pasywnych nie więcej niż 15 kWh/m² rocznie. To ogromne różnice w zużyciu energii w porównaniu do domów tradycyjnych, które w ciągu roku zużywają około 120 kWh/m². Ma to znaczący wpływ na wysokość przyszłych rachunków.

Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii obliczyli koszty ogrzewania energią elektryczną i gazem ziemnym (ceny w 2013 r.) trzech budynków mieszkalnych wybudowanych w trzech standardach energetycznych. Oto, jak się one kształtują:

 



Dom standardowy
(zł)

Dom energooszczędny
(zł)

Dom pasywny
(zł)

segment jednorodzinny budynku mieszkalnego szeregowego (środkowy) o powierzchni 123,90 m² 

8 920,80

3 717,00

1 115,10

budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 213,50 m²

15 372,00

6 405,00

1 921,50

budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z wiatą na samochód, o powierzchni użytkowej 80,89 m²

5 824,08

2 426,70

728,01

Wszystkie wartości dotyczą domów ogrzewanych energią elektryczną – koszty roczne

 

 

Dom standardowy
(zł)

Dom energooszczędny
(zł)

Dom pasywny
(zł)

segment jednorodzinny budynku mieszkalnego szeregowego (środkowy) o powierzchni 123,90 m² 

4 014,36

1 672,65

501,80

budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 213,50 m²

6 917,60

2 882,25

864,68

budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy, z wiatą na samochód, o powierzchni użytkowej 80,89 m²

2 620,84

1 092,02

327,60

 

Wszystkie wartości dotyczą domów ogrzewanych gazem ziemnym – koszt roczne

 

Warto też zwrócić uwagę, że osoby decydujące się na budownictwo przyjazne środowisku mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewidziane zostały dopłaty do budynków, w zależności od ich standardu energetycznego. Szczegółowe informacje na temat dofinansowania od NFOŚiGW znajdują się na stronie www.nfosigw.gov.pl.

 

Na podstawie: oszczedzam-energie.mos.gov.pl

Oprac. Lucjan Drzewiecki

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl