Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Przykłady
Przewiń do artykułu
Menu

Ile tak naprawdę kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Czy cena 1 kWh mocy wynosi tyle samo w każdym wypadku? Kiedy instalacja się zwróci? Na te pytania odpowiemy na postawie materiałów portalu Globenergia i przykładowych wycen instalacji wykonanych przez wykonawców.

Na cenę instalacji wpływa bardzo wiele zmiennych, nie tylko moc i typ modułów. Na całościowy koszt składa się również rodzaj falownika, użycie lub nie optymalizatorów mocy, które mogą znacznie podwyższyć koszt, długość trasy kablowej czy nawet typ pokrycia dachowego (dla przykładu montaż na blasze trapezowej jest stosunkowo tani). Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie podczas oględzin budynku.


1. Koszt instalacji o mocy 5,5 kWp z optymalizatorami mocy

Kilka słów o optymalizatorach

Optymalizatory mocy to urządzenia zbierające informacje o każdym module podłączonym do instalacji. Śledzą ilość wyprodukowanej energii i na podstawie zebranych informacji są w stanie obliczyć maksymalną moc poszczególnych paneli w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wydajność instalacji fotowoltaicznej jest wyższa, a falownik przetwarza więcej energii.

Jak już zostało wspomniane, optymalizatory podwyższają cenę instalacji. Dlaczego więc w nie inwestować? Urządzenia te najlepiej sprawdzają się tam, gdzie jest duże ryzyko zacienienia powodujące niedopasowanie prądowo-napięciowe, oraz kiedy instalacja jest podzielona na różne połacie, przez co moduły mają różną orientację lub kąty nachylenia. W takich sytuacjach, pomimo większego kosztu instalacji, zyski są zdecydowanie wyższe i inwestycja w te urządzenia zdecydowanie się opłaca. Ostateczna decyzja o montażu optymalizatorów zawsze należy do inwestora.Przeczytaj także: Wszystko o optymalizatorach mocy

 


Obliczenie mocy instalacji

Roczne zapotrzebowanie energetyczne przeciętnego domu jednorodzinnego w Polsce wynosi średnio 3 500 kWh. Ten wynik jest podstawą dla obliczenia mocy instalacji: każde 1 000 kWh energii elektrycznej zużytej w ciągu roku przekłada się zazwyczaj na około 1,25 kWp mocy instalacji PV. Dlaczego nie wystarczy 1 kWp?

Poprawnie zaprojektowana instalacja powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustów.

Z prostych obliczeń wynika, że aby pokryć całość zapotrzebowania energetycznego, statystyczna rodzina potrzebuje instalację o mocy wynoszącej mniej więcej 4,5 kWp. W rzeczywistości Polacy częściej decydują się na większe instalacje. Pokazała to średnia moc instalacji dofinansowanych w programie Mój Prąd, która przekroczyła 5,5 kWp.

Koszt instalacji o mocy 5,5 kWh z optymizatorami na dachu z blachy trapezowej

W skład wycenionej instalacji wchodzi:

 • 16 modułów Phono Solar PS330M-20/UH o mocy 330 Wp z czarną ramą
 • Falownik Solaredge SE4K
 • 16 optymalizatorów mocy
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

Koszt tej instalacji wynosi 25 200 zł brutto. Podatek VAT dla takiej instalacji wynosi 8%, a cena jednostkowa brutto to 4 772 zł. Na ten moment można liczyć jedynie na ulgę termomodernizacyjną, dzięki której okres zwrotu kosztów instalacji skróci się o około rok. Oszczędności uzyskane dzięki instalacji w ciągu 15 mają zsumować się do aż 63 856 zł.

Wiadomo już, że pierwszego lipca 2021 roku zostanie uruchomiony nabór do kolejnej, trzeciej już edycji programu Mój Prąd, jednak szczegóły na temat poziomu dofinansowania nie są jeszcze znane.


 

Przeczytaj także: Mój Prąd 3.0 – ujawniono więcej szczegółów!

 


2.  Instalacja o mocy około 10 kWp na modułach dużej mocy

Niedawno pisaliśmy o nowym trendzie w fotowoltaice polegającym na zwiększaniu mocy i wymiarów modułów. Inwestorzy coraz częściej decydują się na takie moduły szczególnie w instalacjach dużej mocy, które z kolei służą zasileniu domowych źródeł ogrzewania, np. pompy ciepła. Ile wyniesie koszt takiej instalacji?

W tym wypadku, podobnie jak w poprzednim, przykładowa wycena dotyczy instalacji na blasze trapezowej, a jej mocy wynosi dokładnie 9,99 kWp.

W skład instalacji wchodzi:

 • 27 modułów Phono Solar PS 370M4-20/UH o mocy 370 Wp
 • Falownik HPT-10000D
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

Koszt instalacji wyniesie 33 800 zł brutto, a średnia produkcja wyniesie około 10 000 kWh. Podatek VAT wynosi 8%. W ciągu 15 lat dzięki takiej instalacji można zaoszczędzić aż 120 000 zł, czyli okres zwrotu to 6 lat. W tym wypadku również można liczyć na ulgę termomodernizacyjną i skrócenie okresu zwrotu o około rok.

 

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl