Jeśli budujesz dom jednorodzinny albo modernizujesz ten już istniejący, to staniesz przed decyzją wyboru wielu potrzebnych instalacji zasilanych prądem. I nie chodzi tylko o oświetlenie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wybór rozwiązań tak energooszczędnych, jak i ułatwiających życie. Zobacz, w czym możesz wybierać.
Od czego należy zacząć? Oczywiście, od oświetlenia i to zarówno tego wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Tu kluczową rolę odgrywa wybór źródła światła, czyli żarówek. Te tradycyjne odchodzą, na szczęście, już do lamusa i dzisiaj producenci prześcigają się w pomysłach, żeby zaspokoić gusta klientów, którzy szukają żarówek uniwersalnych, mających wszechstronne zastosowanie, a przy tym nierujnujących kieszeni ceną.
Nowoczesne żarówki
Wybierając źródła światła pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej, masz do wyboru trzy główne propozycje, najpopularniejsze w domach jednorodzinnych.
1. Żarówki halogenowe
Żarówki halogenowe zużywają podobną ilość energii jak stare, tradycyjne żarówki, co jest ich wadą, ale z drugiej strony – przy tej samej mocy - dają dwa razy więcej światła (a więc w pomieszczeniu potrzeba ich mniej), a ich żywotność jest trzy razy dłuższa.
Żarówki halogenowe produkowane są w wersjach zasilanych normalnym napięciem sieciowym - 220 V i niskonapięciowych - zasilanych prądem 6-, 12- lub 24-woltowym. Wadą wersji niskonapięciowych jest konieczność montażu transformatora dostosowującego zasilanie z sieci, zaletą zaś dłuższa żywotność od halogenów wysokonapięciowych.
2. Świetlówki kompaktowe
Zwane są także żarówkami energooszczędnymi, można je montować we wszelkiego rodzaju lampach, jak również w oprawach ze stabilizującym układem zapłonowym. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami świetlówki zużywają pięć razy mniej prądu, a świecą 15 razy dłużej.
To naprawdę znakomite oświetlenie, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Świetlówki, w momencie uruchomienia przepływu prądu, zużywają go znacznie więcej niż żarówki tradycyjne, dlatego warto montować je w pomieszczeniach, gdzie światło świeci się przez dłuższy czas, a nie tam, gdzie wchodzimy i szybko wychodzimy (np. toaleta). Częstotliwość uruchamiania tego źródła światła ma wpływ na żywotność świetlówek – ich częste włączanie i wyłączanie skraca czas użytkowania.
3. Diody elektroluminescencyjne – LED
Te źródła światła wzięły szturmem rynek i coraz częściej są wybierane przez klientów, mając szansę w ciągu kilku lat wyprzeć inne rodzaje oświetlenia. Odpowiadają pod względem mocy tradycyjnym żarówkom w zakresie od 12 do 230V.
Skąd się wzięła tak zawrotna kariera LED-ów? Z powodu właściwości tych źródeł światła. Działają kilkanaście razy dłużej niż zwykłe żarówki i co więcej – dają oszczędności zużycia prądu na poziomie 80 proc.
Do niedawna użytkownicy LED narzekali, że ich światło jest zimne i czasem nie daje dobrego efektu we wnętrzach. Obecnie jednak można dostać bez problemu takie diody, które emitują ciepłe, żółte światło pozwalające wykreować miły nastrój w pomieszczeniu.
Więcej o oświetleniu domu (i oszczędnościach) pisaliśmy w artykule: Oświetlenie
Inteligentna instalacja, czyli BMS
Połączenie instalacji elektrycznej z systemem automatyki w domu to nowoczesne rozwiązanie noszące nazwę BMS - z ang. building management system. Zintegrowanie pracy wszystkich systemów i podsystemów w jedną sieć umożliwia centralne sterowanie budynkiem.
System automatyki budynku spaja urządzenia elektryczne i instalacje budynkowe z siecią czujników i detektorów kontrolujących warunki wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nie ma tu ograniczeń dotyczących ilości podpiętych do niego instalacji i urządzeń, można go więc rozbudowywać. Najczęściej do systemu wpinane są: ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja oraz oświetlenie, gdyż z tego płyną największe korzyści energetyczne, ekonomiczne oraz komfort cieplny.
System BMS np. zdalnie reguluje działanie oświetlenia (włączanie, wyłączanie, natężenie światła), uruchamia czujniki wykrywające ruch, które są sprzężone z alarmem, reguluje pracę urządzeń domowych, odpowiada za nastawianie optymalnej temperatury (w zależności od warunków zewnętrznych), umożliwia sterowanie systemami domu na odległość, dzięki połączeniu internetowemu.
Więcej o systemie BSM, jego wersjach, kosztach i korzyściach pisaliśmy w artykule: Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty
Inteligentny system – na to zwróć uwage
Budowa inteligentnego systemu sterującego domowymi urządzeniami zasilanymi prądem jest sporym wydatkiem. Im sieć bardziej rozbudowana, tym koszt wyższy. Trzeba więc dobrze przemyśleć, jakie urządzenia wybieramy, z czego możemy zrezygnować, w jakiej technologii ma działać system i wreszcie – kto go zbuduje.
Radzimy, żeby zwrócić uwagę na następujące kwestie:
O systemach w domu inteligentnym czytaj także w artykule: Smartfonem zamkniesz drzwi
Ewa Grochowska
Grafika:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.