Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze. Mieliśmy niedawno boom na kolektory słoneczne, a obecnie jesteśmy świadkami wzrostu zainteresowania ogniwami fotowoltaicznymi i małymi turbinami wiatrowymi.
W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które wytwarzają energię cieplną, mającą zastosowanie do ogrzewania wody, ogniwa fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe służą do budowania elektrowni.
Z mojej analizy rynku wynika,
” |
że coraz większą uwagę inwestorów zwracają tzw. instalacje hybrydowe OZE, które w zależności od potrzeb wykorzystują dowolnie dobrane odnawialne źródła energii. |
Można w jednej, odpowiednio skonfigurowanej instalacji, wykorzystać energię elektryczną (ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, itp.) oraz energię cieplną (pompy ciepła, biomasa). Można również projektować bardziej zaawansowane układy hybrydowe.
Składa się ona z dwóch komponentów, tj. ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Przemawiają za nim następujące argumenty:
· Umożliwia maksymalne wykorzystania energii słonecznej i energii wiatru. Warto zwrócić uwagę, że w polskich warunkach korzystniejsze warunki wietrzne obserwujemy po zachodzie słońca. Oznacza to, że instalacja będzie sprawna nie tylko w dzień, lecz także po zmroku, dzięki turbinie wiatrowej.
· Instalacja hybrydowa tego typu charakteryzuje się zwiększoną efektywnością. Przedstawię to na przykładzie. Weźmy na tapetę hybrydę o mocy 7 kW.
Jej średnioroczna efektywność wyniesie około 10 000,00 kWh. Gdybyśmy się zdecydowali na samą instalację PV o mocy 7 kWp, jej efektywność wyniesie około 6 600,00 kWh.
Aby instalacja fotowoltaiczna osiągnęła efektywność zbliżoną do osiąganej przez hybrydę, jej moc powinna osiągnąć minimum 10 kWp. Niesie to ze sobą określone konsekwencje. Po pierwsze - instalacja jest sprawna wyłącznie w ciągu dnia; po drugie - pociąga to za sobą wzrost kosztów inwestycyjnych. Koszt hybrydy o mocy 7 kW jest zbliżony do kosztu instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 – 12 kWp.
Stojąc przed wyborem w co zainwestować – w fotowoltaikę, elektrownię wiatrową lub hybrydę każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytania: Jakie są jego/jej oczekiwania i preferencje? Jakie są jego/jej potrzeby związane z instalacją OZE? Nie namawiam nikogo do instalacji hybrydowych. Stawiam je jedynie jak poważną alternatywę do rozważenia.
Piotr Galon
przydomowe-elektrownie.blogspot.com
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.