Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej przygotowuje koncepcje rozwiązań, które zostaną wykorzystane do stworzenia projektu Inteligentnego EkoOsiedla 2020 (IEO2020). Zastosowanie interdyscyplinarnego podejścia obejmującego aspekty technologiczne, ekonomiczne i społeczne ma sprzyjać powstaniu innowacyjnego modelu budownictwa zapewniającego poprawę jakości życia mieszkańców Podkarpacia i wspierającego zrównoważone przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną.
Idea i wstępne założenia zostały sformułowane w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie licznych wizyt między innymi w Austrii, Australii, Chinach, Belgii, Włoszech, Holandii i Niemczech.
Pierwszy etap projektu zakłada realizację poszerzonych interdyscyplinarnych analiz m.in. potrzeb w zakresie budownictwa ekoenergetycznego, rozwiązań zapewniających największą efektywność energetyczną i ekonomiczną itp., z równoległym wdrażaniem i testowaniem własnych rozwiązań pilotażowych na terenie województwa podkarpackiego.
Wyniki pierwszego etapu posłużą do przygotowania zintegrowanego i innowacyjnego projektu IEO2020 obejmującego budowę infrastruktury technicznej, gospodarczej i społecznej oraz infrastruktury badawczo-wdrożeniowej i promocyjno-edukacyjnej.
Projekt ma pełnić rolę katalizatora nowych postaw/sposobów myślenia mieszkańców Podkarpacia w zakresie wykorzystania w sferze społecznej i gospodarczej innowacyjnej technologii oraz racjonalnego zagospodarowania istniejących zasobów, w tym naturalnych. Ma kreować nową jakości realizacji lokalnych i regionalnych zadań gospodarczych i społecznych, tworzyć warunki dla zrównoważonego rozwoju Podkarpacia i ograniczania identyfikowanych nierówności społecznych i gospodarczych.
Główne cele planowanego przedsięwzięcia to między innymi stymulowanie nowoczesnego rozwoju aglomeracji miejskich województwa, zwiększenie poziomu innowacyjności regionu, w tym w szczególności obszarów wiejskich, zwiększenie stopnia wykorzystania OZE, poprawa efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych, poprawa jakości życia i utrzymanie dobrostanu środowiska.
Równolegle w ramach spotkań roboczych Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej oraz Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Energetycznygo omawiane jest zwiększenie zasięgu projektu na poziom ponadregionalny i skoordynowanie działań z europejskim projektem "The Future of Rural Energy in Europe" FREE.
Grzegorz Wisz, Małgorzata Lechwar, Artur Bodziony
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.