Inteligentny szpital, czyli taniej, bezpieczniej i mądrzej
Przewiń do artykułu
Menu

Pod pojęciem „inteligentny szpital” funkcjonuje – jak przyjęło się myśleć – nowoczesny system informacyjny, w postaci baz danych, ochrony  i dostępu do dokumentów itp. a więc takich rozwiązań, gdzie stale potrzebni są także pracownicy, udoskonalanie i dostosowywanie narzędzi. To jednak dużo szersze pojęcie.

 

Inteligentnie funkcjonujący szpital, to placówka, w której zastosowane rozwiązania łączą efekty ekologiczne ze znacznym obniżeniem kosztów, zwiększa się komfort i bezpieczeństwo użytkowników, a wszystko to przy pomocy urządzeń, które same potrafią adaptować się do aktualnych warunków pracy. Takim systemem jest BMS, który pozwala kontrolować wszystkie instalacje bezpośrednio znajdujące się w obiekcie z dowolnego miejsca na świecie. System jest niezbędny wszędzie tam, gdzie zarządzanie budynkiem wymaga koordynacji wielu użytkowników i funkcji. Obiekty użyteczności publicznej, jakimi są szpitale doskonale wpisują się w ideę zastosowania systemu BMS. Zadaniem zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem jest zbieranie informacji z całego systemu, umożliwienie porozumiewania się i wymiany danych pomiędzy wszystkimi zainstalowanymi podsystemami. Sterowanie takim budynkiem odbywa się na podstawie wszystkich zebranych danych i programowym wprowadzeniu zależności regulacyjnych i sterowniczych pomiędzy wszystkimi podsystemami.


Wykorzystanie BMS

System BMS pozwala efektywnie i wszechstronnie kierować  budynkiem szpitalnym, tak by nie tylko zmniejszyć zużycie energii, nawet o połowę, a co za tym idzie ograniczyć koszty eksploatacji budynku, ale także zdecydowanie poprawić komfort i bezpieczeństwo, w tym przypadku pacjentów i personelu medycznego. System może objąć w zasadzie wszystkie elementy funkcjonowania szpital, przede wszystkim te, które związane są ze stałą eksploatacją budynku, a zatem monitoring jakości i zużycia energii elektrycznej, instalacji elektrycznej, zużycia wody ciepłej oraz zimnej, jakości i przepływu powietrza, oświetlenia wybranych stref czy temperatury, zwłaszcza w newralgicznych pomieszczeniach szpitala. W ten sam sposób monitorowane są kotłownie, serwerownie, pomieszczenia, które są narażone na zalanie wodą, sale operacyjne, sale ze specjalistycznym sprzętem, np. z rezonansem magnetycznym, w tym samo urządzenie. BMS może być zastosowany nawet do monitorowania systemu zwalczania groźnych bakterii.


BMS – oszczędność i efektywność

Inteligentne budownictwo, to przede wszystkim systemy integrujące i nadzorujące urządzenia, reagujące na zbliżającą się awarię i sygnalizujące potrzebę naprawy, czy też serwisu danego sprzętu. Przedłużamy więc jego żywotność, obniżamy koszty obsługi technicznej czy serwisowej i zapobiegamy potencjalnej awarii, która na dłuższą metę może sparaliżować cały szpital. Jeśli zaś chodzi o rozwiązania energooszczędne to przykładów jest bardzo dużo i które mają szczególne znaczenie w przypadku placówki medycznej , w której należałoby zoptymalizować koszty eksploatacji budynku na rzecz zwiększenia środków na leczenie. Mowa tu o np. o kwestii energii i jej zużycia. Zastosowanie systemu BMS umożliwia stały monitoring korzystania z  energii, a co za tym idzie analizę, w jaki sposób można ograniczyć jej zużycie. Monitoring poszczególnych urządzeń, np. agregatorów prądotwórczych, czy zasilania awaryjnego zasygnalizuje konieczność przeprowadzenia przeglądu, serwisu czy napraw. Sterowanie oświetleniem zagwarantuje, że światło będzie wyłącznie tam, gdzie akurat będzie potrzebne, dzięki m.in. czujnikom ruchu czy obecności.


Korzyści dla pacjentów

 Każdy kto spędził w szpitalu choć chwilę zapewne pamięta, że na sali albo było za zimno, albo za ciepło. Ciężej chorzy, dla własnego bezpieczeństwa zawsze musieli liczyć na pomoc personelu. Otwarcie okna wiązało się z hałasem z zewnątrz, co nie sprzyja rekonwalescencji.  To podstawowe sytuacje, z jakimi borykają się chorzy ludzie w warunkach szpitalnych, ale jest ich dużo więcej. Systemy BMS mogą sprawić, że zastosowane urządzenia zagwarantują, że pacjent będzie miał zapewniony komfort pobytu, z odpowiednią temperaturą i jakością powietrza na sali, dzięki odpowiedniemu sterowaniu klimatyzacją, ogrzewaniem czy wentylacją, z możliwości większej samodzielności w poruszaniu się, dzięki zastosowaniu czujników ruchu i obecności, w ciszy i z odpowiednim przyciemnieniem czy nasłonecznieniem sali.


Korzyści dla zarządcy

Jeśli chodzi o kwestię zarządzania szpitalem, to na pierwszym miejscu należy wymienić rzeczywiste oszczędności kosztów eksploatacji budynku, które mogą sięgać od 15 do nawet 50 procent. W drugiej kolejności można wspomnieć o organizacji pracy i licznych ułatwieniach dla personelu, wynikających z zastosowania rozwiązań lokalizacji pacjentów, co jest niezwykle ważne w przypadku specyficznych oddziałów szpitalnych. Łatwo też wyobrazić sobie katastrofę w postaci awarii zasilania. Większość urządzeń, sprzętu przestaje działać, co w warunkach szpitalnych zagraża poważnie życiu chorych. System BMS nie tylko może wykryć „zbliżającą się” awarie, zapobiec jej, ale również w ostateczności uruchomić zasilanie zastępcze.  


Inteligentny szpital i normy budowlane

Od  2013 r. każdy wybudowany budynek musi spełniać określone w dyrektywie 2010/31/UE normy dotyczące minimalnej charakterystyki energetycznej,  a od 2020 roku każdy budynek czy obiekt będzie musiał stosować rozwiązania energooszczędne. Inwestorzy budowlani muszą dziś uwzględnić w swoich planach nowe rozwiązania. Należy w tym miejscu podkreślić, że zastosowanie systemu BMS nie dotyczy wyłącznie nowo wybudowanych obiektów i może być wprowadzony w zasadzie wszędzie. Doskonałym przykładem  jest Empire State Building. Obiekt już kolejny rok działa w oparciu o inteligentne rozwiązania, przynosząc imponujące oszczędności.


Oszczędność energii, wygoda i bezpieczeństwo to wymogi nowoczesnego budownictwa, zatem inteligentne rozwiązania to wręcz konieczność.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl