Przyszły właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej może sfinansować swoją instalację na trzy sposoby – ze środków własnych, z uzyskanego dofinansowania, lub zakupić ją na kredyt. To ostatnie rozwiązanie w ostatnim czasie intensywnie promują banki. Jak z niego skorzystać?
Polacy stają się coraz bardziej świadomi środowiskowo i ekologicznie, więc coraz częściej decydują się na zakup technologii przyjaznych środowisku – w tym mikroinstalacji. Banki polskie zauważyły „modę na eko” i chętnie udzielają dedykowanych kredytów na fotowoltaikę i inne "zielone" inwestycje, zwane „ekopożyczkami”.
Co można sfinansować za pomocą kredytu?
Ekopożyczki mają służyć pomocy w finansowaniu wszelkich inwestycji OZE, urządzeń mających poprawić jakość powietrza i tych wpływających na poprawienie efektywności energetycznej budynków. Można więc ubiegać się o kredyt na:
Inwestorzy indywidualni mogą ubiegać się aż o 80 tys. złotych. Kredyty na ekologiczne urządzenia są zwolnione z prowizji, a okres spłaty wynosi minimum 10 lat.
Przeczytaj także: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Przykłady
A oprocentowanie?
W przypadku urządzeń ekologicznych oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi 7,20%. Inwestorzy w fotowoltaikę mogą jednak liczyć na nieco lepsze warunki w postaci znacznego obniżenia oprocentowania, pod warunkiem dostarczenia faktur potwierdzających zakup urządzeń ekologicznych w ciągu 14 dni roboczych od dnia ich otrzymania. Co ważne, kwoty na fakturach powinny wynosić minimum 85% całkowitej kwoty pożyczki.
Pozostałe źródła finansowania
Inwestorzy prywatni mogą liczyć na ulgę podatkową na zakup instalacji fotowoltaicznej – dla nich podatek VAT wynosi 8%. Ponadto, przy jednoczesnej wymianie źródła ciepła, można ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Czyste Powietrze, które wynosi 5 tys. (nie więcej niż 50% kosztów inwestycji). Poza tym wciąż jeszcze można skorzystać z programu Mój Prąd ze zmodyfikowanymi zasadami, jednak trzeba się spieszyć, bo budżet jest już na wyczerpaniu. Więcej o Moim Prądzie 3.0 przeczytasz tutaj.
Źródło:
Grafika:
![]() |
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.