Jak wybrać energooszczędne drzwi garażowe
Przewiń do artykułu
Menu

Starając się zaprojektować i wybudować energooszczędny dom wielu z nas lekceważy małe rzeczy, które z pozoru wydają się nieistotne. Drzwi garażowe są właśnie jednym z takich elementów. Jeśli twój garaż jest częścią domu, nieodpowiednio zaizolowane drzwi mogą prowadzić do utraty nagrzanego lub klimatyzowanego powietrza z wewnątrz - zwłaszcza, kiedy nad nim znajduje się wykończone pomieszczenie. By wyeliminować ten problem upewnij się, że twój garaż jest odpowiednio zaizolowany, oraz że wybrane przez ciebie drzwi zaklasyfikowane zostały jako energooszczędne.

Sprawdź stopień izolacji

Kiedy planujesz zakup energooszczędnych drzwi garażowych, należy mieć na uwadze przede wszystkim dwa ważne czynniki:

  • Wartość „R” (ang. R-value): parametr ten określa stopień izolacji cieplnej drzwi, na który mają wpływ materiały izolacyjne. Wartość „R” jest kombinacją wartości izolacyjnych materiału, z którego drzwi zostały wykonane, i materiału izolacyjnego wypełniającego drzwi (jeśli taki był używany). Im wyższa wartość parametru „R”, tym drzwi są lepiej zaizolowane.
  • Szczelność drzwi: ile powietrza ulatnia się przez szpary w drzwiach

Wybierz materiał

Istnieją cztery podstawowe materiały używane do konstruowania drzwi garażowych: stal, aluminium, drewno i kompozyt drewnopodobny. Stal jest najpopularniejszym materiałem z powodu swojej trwałości. Mimo iż stal sama w sobie nie ma dużej wartości izolującej, grubsza stal o niższym przekroju zapewni lepszą izolację, niż stal cieńsza o wyższym przekroju. Drzwi wielowarstwowe wypełnione materiałem izolacyjnym są trwalsze, odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i bardziej energooszczędne. Również kompozyty drewnopodobne zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla drzwi z litego drewna, gdyż są trwalsze i nie wymagają wysokich nakładów konserwacyjnych. Takie drzwi mają często wewnętrzną warstwę ze stali, a zewnętrzna wykonana jest z materiału drewnopodobnego. Hybryda drzwi o wartościach izolacyjnych stali i estetyce drewna najczęściej nie jest rozwiązaniem tanim, lecz z pewnością zadowoli nawet tych najbardziej wymagających.

Nie licząc materiału, z jakiego drzwi są wykonane, należy zdecydować się również na odpowiedni materiał izolacyjny wypełniający drzwi. Do wyboru najczęściej mamy piankę polistyrenową lub piankę poliuretanową. Z tych dwóch opcji poliuretan jest lepszym izolatorem i nie ma tak dużej objętości. Zwykle aplikuje się go w formie pianki w sprayu do wnętrza drzwi. Izolacja wpływa również na wzmocnienie drzwi oraz zmniejsza ich podatność na uszkodzenia. Dodatkowo ma właściwości dźwiękoszczelne.


Uważaj na ulatnianie się powietrza

Nawet posiadając najlepiej zaizolowane drzwi dostępne na rynku, nie będą one spełniały swojego zadania, jeśli pomiędzy nimi a ścianą będą zbyt duże szpary. Aby zminimalizować ulatnianie się powietrza, należy szukać drzwi najlepszej jakości z dobrze wyprofilowaną obudową żelazną, która szczelnie przylega do futryny. Istotny jest również fachowy montaż. Okna, mimo iż dodają atrakcyjności, mogą stanowić zagrożenie ulatniania się ciepłego powietrza. Wybierz okna z podwójnymi lub potrójnymi szybami i niskoemisyjną powłoką, aby zapobiec niepotrzebnej utracie ciepła.


Nie zapomnij o automacie do zamykania drzwi

Jeśli masz drzwi z automatycznym mechanizmem do ich zamykania, powinieneś wiedzieć, że pobierają one prąd nawet gdy nie są w danej chwili używane. Według badań przeprowadzonych przez Lawrence Berkeley National Laboratory (USA) na 34 różnych modelach drzwi garażowych, w stanie czuwania pobierają one pomiędzy 1,8 a 7,3 wat energii w ciągu roku, z czego średnia wynosi 4,48. Aby zredukować pobór prądu w swoim domu, przy wyborze drzwi garażowych zwróć uwagę również na tą wartość i kup model o niskim poborze energii w stanie czuwania.

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl