Jak zaizolować ścianę na poddaszu?
Przewiń do artykułu
Menu

Chcąc wydzielić na poddaszu strefy użytkowe i nieużytkowe, między nimi buduje się zazwyczaj lekkie ściany działowe. Każdą z nich powinno się starannie zaizolować, co pozwoli zachować w pomieszczeniach komfort zarówno termiczny, jak i akustyczny.


Niemal na każdym poddaszu użytkowym znajdzie się przestrzeń, której się nie ogrzewa lub która może być chłodniejsza niż pomieszczenia mieszkalne (ogrzewana poniżej 16°C).


Wymagania stawiane ścianom dzielącym te przestrzenie to wartość 0,30 W/(m2K) dla współczynnika przenikania ciepła U. Oznacza to, że wybierając rodzaj i grubość izolacji termicznej, powinniśmy w uproszczeniu przyjąć jako wytyczną właśnie tę wartość.


Większość ścian budowanych na poddaszach to ściany szkieletowe, które wypełnia się wełną. Coraz częściej wymagania są podawane w postaci oporu cieplnego R, który w tym wypadku nie może być mniejszy niż 3,33 (m2K)/W.

 

Ścianka oddzielająca najniższe fragmenty poddasza

Taką przedścianką często odcina się przestrzeń nieogrzewaną na poddaszu, gdzie połacie dachu schodzą do podłogi lub wspierają się na bardzo niskiej ściance kolankowej. Dodatkowo ułatwia ona organizację pomieszczenia.


Stawiając ją zmniejszamy, co prawda, powierzchnię podłogi, ale jednocześnie ograniczamy kubaturę ogrzewaną do pomieszczeń, z których naprawdę się korzysta.


Aby uzyskać oszczędności, połacie dachu ociepla się na skosach pomieszczeń ogrzewanych, na stropie nad poddaszem oraz w przedściance.


W wielu wypadkach zapomina się o dociepleniu podłogi w nieogrzewanej przestrzeni za przedścianką. To błąd, bo pod nią zazwyczaj znajdują się pomieszczenia ogrzewane. Na tym fragmencie powstaje duży mostek termiczny, który powoduje znaczne straty ciepła.


Grubość termoizolacji w przedściance zależy od tego, czy połać dachu za nią jest ocieplona, czy nie. Gdy w dachu brak jest ocieplenia, powinno się ją zaizolować termicznie, podobnie jak skosy poddasza. Jeśli w połaci jest ocieplenie to i tak warto ocieplić przedściankę.


Dlaczego? Aby niepotrzebnie nie ogrzewać odciętej nią i niewykorzystywanej kubatury.

 

Ściana między mieszkaniem a schowkiem

W każdej ścianie szkieletowej na poddaszu warto umieścić izolację termiczną, bo stanowi ona jednocześnie barierę dla przenikających przez nią dźwięków.


Jeśli za ścianą działową będzie pomieszczenie, w którym utrzymuje się temperaturę niższą niż 16°C, lecz wyższą niż 8°C, ocieplenie trzeba osłonić paroizolacją. Układa się ją po cieplejszej stronie przegrody, aby stanowiła barierę dla pary wodnej przedostającej się razem z ciepłym powietrzem do pomieszczenia o niższej temperaturze.


W przestrzeni słabiej ogrzewanej powinno się zaizolować podłogę. Aby móc swobodnie korzystać z pomieszczenia, wykorzystując je na przykład jako schowek czy lamus, ocieplenie warto ułożyć między legarami, a od góry osłonić płytą wiórową OSB lub MFP. Na stropie pod ociepleniem należy umieścić paroizolację, aby uniemożliwić przenikanie pary wodnej z niższej kondygnacji.


W tej strefie poddasza konieczne jest też ocieplenie połaci dachu. W wielu starych domach ścianą dzielącą część mieszkalną od przestrzeni gospodarczej jest zabudowana ściana stolcowa, czyli drewniana konstrukcja podpierająca więźbę dachową, którą tworzą słupy oraz miecze (ukośne elementy łączące słup z płatwią). Ze względów estetycznych przestrzeń między elementami drewnianej konstrukcji często wypełnia się cegłą.


Takie rozwiązanie nie pozwala jednak na utrzymanie komfortu cieplnego w części mieszkalnej. Taką ścianę także trzeba ocieplić, tworząc konstrukcję warstwową.

 

Ściana łazienki na poddaszu

Jeśli łazienka na poddaszu jest skrajnym pomieszczeniem ogrzewanym, które sąsiaduje ze strefą nieogrzewaną, bardzo ważne jest dobre zaizolowanie ścian, a zwłaszcza tej, w której biegną instalacje sanitarne.


Wszystkie ściany muszą mieć izolację cieplną chroniącą przed stratami ciepła i paroizolację uniemożliwiającą wydostawanie się pary wodnej przez ściany. Od strony łazienki powinny być osłonięte podwójną warstwą impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych.


Warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni komfort nie tylko cieplny, ale także akustyczny.


Układając ocieplenie, warto odpowiednio izolować rury z ciepłą wodą (wymagają tego Warunki Techniczne) i przede wszystkim odizolować się od uciążliwych, krępujących odgłosów korzystania z urządzeń sanitarnych.


Jeżeli instalacje sanitarne chcemy poprowadzić w ścianie, powinna ona mieć inną budowę. W systemach suchej zabudowy oferowane są podwójne ściany instalacyjne. Takie rozwiązanie zapewnia ułożenie izolacji zarówno od strony łazienki, jak i poddasza nieużytkowego.


Oprac. Lucjan Drzewiecki


Tekst powstał we współpracy z firmą Isover.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl