Czy miejscowość malowniczo położona wśród pól uprawnych i lasów, gdzie przemysł w zasadzie ogranicza się do lokalnych zakładów rzemieślniczych, powinna w swoich działaniach proekologicznych kłaść mocny akcent na ochronę powietrza? Tak, bo zjawisko niskiej emisji to przede wszystkim efekt palenia w domowych paleniskach. A tych w Biszczy nie brakuje.
W gminie dominuje indywidualna zabudowa mieszkaniowa. Każdy budynek to pojedyncze źródło ewentualnych zanieczyszczeń powietrza. Wiedząc o tym, władze samorządowe podjęły działania, dzięki którym już udało się zmodernizować wiele przydomowych kotłowni. Za chwilę dołączą do nich następne.
W Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Biszcza uwzględniono problematykę niskiej emisji. Została ona powiązana z lokalnym planem energetycznym. Oznacza to, że z jednej strony są realizowane zadania mające ograniczyć, a w perspektywie zlikwidować, to niekorzystne dla natury zjawisko, z drugiej szukane są i praktycznie wykorzystywane alternatywne do węgla, ekologiczne źródła energii.
Na terenie gminy występują złoża gazu ziemnego, który władze samorządowe chcą w przyszłości eksploatować i wykorzystywać do ogrzewania budynków. Dlatego też planuje się tam, że jej gospodarka cieplna bazować będzie na lokalnych i indywidualnych źródłach energii.
Zakłada się docelowo stosowanie paliw niskoemisyjnych jako źródeł zaopatrzenia w ciepło. Chodzi tutaj o zmiany struktury zużycia tzw. nośników energii z węgla na gaz ziemny lub zastosowanie innych paliw niskoemisyjnych.
Gmina Biszcza dysponuje dużą ilością gruntów rolnych oraz lasów, co stwarza realne szanse rozwoju upraw energetycznych oraz pozyskiwania biomasy pochodzenia roślinnego (np. słoma, odpady leśne). Wszystko to zmierzać ma do eliminowania źródeł niskiej emisji pochodzących z palenisk domowych opalanych węglem.
Dodatkowo, funkcjonujący w kraju od ponad roku, nowy system gospodarki odpadami ma doprowadzić do wyeliminowania spalania odpadów w kotłowniach i na powierzchni ziemi, co w efekcie spowoduje ograniczenie emisji toksycznych gazów i pyłów do powietrza.
W ramach unijnego projektu w wielu domach, za pisemną zgodą ich mieszkańców wyrażoną w zawartej umowie, zamontowano kolektory słoneczne.
foto: UG Biszcza
Przyszłość wygląda obiecująco, co nie oznacza jednak, że obecnie nic się nie dzieje w zakresie realizowanych zadań mających na celu ograniczenie zjawiska niskiej emisji.
Jednym z projektów jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt pn.: „Wykorzystanie naturalnych źródeł energii słonecznej jako alternatywy dla energii węglowej w Gminie Biszcza”.
Realizacja jego polega na zamontowaniu systemu kolektorów słonecznych wraz z wymaganą instalacją w budynkach odbiorców indywidualnych gminy Biszcza. Urządzenia niezbędne do podgrzewania wody, montowane są na i w budynkach stanowiących własność poszczególnych mieszkańców, za ich pisemną zgodą wyrażoną w zawartej umowie.
W zależności od liczby użytkowników oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) liczba montowanych kolektorów słonecznych waha się od 1 do 5. Celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców gminy, przy jednoczesnym działaniu na rzecz ochrony środowiska m.in. poprzez ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
Jednym z elementów gospodarki niskoemisyjnej gminy są działania podejmowane w celu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Władzom gminy udało się m.in. pozyskać środki z NFOŚiGW, które przeznaczono na projekt: „Termomodernizacja budynków Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy”.
Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej oraz ekologicznej budynków SZS. W pierwszym zostały już ocieplone warstwą styropianu ściany zewnętrzne a wełną mineralną stropy. Wymieniono w nim stolarkę okienną.
Projekt przewiduje także modernizację instalacji c.w.u, wymianę przestarzałych instalacji c.o. z zastosowaniem nowych wysokosprawnych urządzeń technologicznych oraz wymianę kotłów z węglowych na gazowe.
W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia nastąpi widoczne zmniejszenie rocznego tzw. obliczeniowego zużycia energii do ogrzewania budynków, w stosunku do stanu pierwotnego o 77,5 proc. i ograniczenie emisji zanieczyszczeń CO2 o 84 proc..
Jeden z budynków Samorządowego Zespołu Szkolnego poddany termomodernizacji.
UG Biszcza
Działania podejmowane w gminie Biszcza na rzecz ograniczenia niskiej emisji to jeden z elementów jej szerokiej polityki ekologicznej. Inne to m.in. dbałość o czystość wód powierzchniowych i podziemnych na terenie gminy. Na ten cel władze samorządowe uzyskały fundusze z NFOŚiGW oraz PROW-u.
Na co przeznaczone są te środki? Dzięki nim wybudowano przydomowe oczyszczalnie ścieków, co zmniejszyło m.in. zanieczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego i wpłynęło na poprawę warunków higieniczno-sanitarnych w gminie. Efektem realizacji przedsięwzięcia jest 87 takich oczyszczalni ścieków.
Obecnie gmina zrealizowała inwestycję pn: „Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej w Gminie Biszcza”. Zakres prac obejmował budowę czyszczalni ścieków typu stawowego oraz kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gózd Lipiński. Projekt zakłada również przebudowę odcinka sieci wodociągowej w miejscowości Biszcza.
Z kolei w „Planie gospodarki odpadami dla gminy Biszcza” uwzględniono zasady usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest znajdujących się na jej terenie. Głównym celem tego programu jest doprowadzenie do stopniowej eliminacji azbestu z terenu całej gminy oraz jego bezpieczne składowanie i prawidłowe jego unieszkodliwienie.
Dotychczasowe działania proekologiczne gminy, tak w zakresie czystego powietrza, jak i wody pokazuje, że hasło ochrony środowiska naturalnego władzom samorządowym, a także mieszkańcom nie jest obce. Gmina Biszcza już jest ekologiczna a chce być jeszcze bardziej.
Wincenty Bryński
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.