Kiedy architektura spotyka OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Połączenie energii odnawialnej i architektury zawsze musi stanowić niezwykłą całość, ponieważ w każdym przypadku świadczy ono o wielkości ludzkiej wyobraźni i pracy, a także sile natury. Zobaczcie, w jaki sposób realizowano takie projekty w Polsce i na świecie.

 

 

1. Niejednemu krajowi możemy pozazdrościć jakości dróg, jednak w tym przypadku uwagę warto zwrócić na... parking. Civic Center Parking w Santa Monica, oprócz standardowego wyposażenia w postaci miejsc parkingowych (900), posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 213,6 kW DC – 181 kW. Ogniwa zamontowane zostały na dachu, dzięki czemu stanowią jednocześnie schronienie dla samochodów. Światło dzienne i fluorescencyjne iluminowane jest na białe sufity.

 

eko1

 

2. Zero-energetyczna przystań Jubilee, znajdująca się w Wielkiej Brytanii. łączy wiele zielonych technologii. Na jej dachu zamontowano kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, przystań posiada także turbiny wiatrowe, bojler na biomasę, optymalną dawkę światła dziennego oraz zintegrowany system klimatyzacji, wykorzystujący bezwładność masy betonowej. Do budowy obiektu wykorzystano lokalne materiały.

 

eko2

 

3. FabLab House zaprezentowano po raz pierwszy w Madrycie podczas Solar Decathlon Europe 2010. Bryła obiektu, kojarzona z żukiem, może wydawać się zabawna, ale jest niezwykle przemyślana. Forma nie tylko pozwala na optymalną ekspozycję słoneczną przy jednoczesnym zredukowaniu strat ciepła, ale także minimalizuje ingerencję w środowisko naturalne. Słońce pozwala na wyprodukowanie ponad dwukrotnie większej ilości energii, niż dom potrzebuje do funkcjonowania. Dach pokrywają ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, natomiast do budowy reszty budynku wykorzystano lokalne materiały.

 

eko3

 

4. Kolejnym projektem, robiącym wrażenie jest eksperymentalny dom House-R128 w Stuttgarcie. Dach wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne nie robi już na nikim wrażenia, ale w tym przypadku dom wzbogacony jest też o potrójne szklenie z wypełnieniem argonowym – sześciokrotnie większa od powietrza gęstość i niski współczynnik przenikalności – co daje użytkownikom całoroczny komfort cieplny. Jak widać, użytkownicy nie muszą martwić się także o ilość światła dziennego.

 

eko4

 

5. Obiektem o niezwykle ciekawej architekturze jest spalarnia śmieci Maishima w Osace. Poza interesującą oprawą wizualną, obiekt może pochwalić się mocą 32 MW w szczycie. Spalarnia spala 165 tysięcy ton śmieci rocznie, jej maksymalna przepustowość wynosi 11 ton śmieci na godzinę.

 

eko5

 

A jak OZE ma się w polskiej architekturze?


6. Wśród rodzimych projektów podziwiać możemy m.in. dom ekoLOGICZNY z miejscowości Łąka, koło Pszczyny. Budynek wykorzystuje rozwiązania domu pasywnego. Optymalnie nachylona powierzchnia dachu pokryta jest płaskimi kolektorami słonecznymi. Dom posiada rekuperator, gazowy kocioł kondensacyjny, a roczny zysk energii wynosi 2000-2500 kWh. W przyszłości planowana jest instalacja ogniw fotowoltaicznych.

 

eko6


7. Pierwszy w Polsce i Europie kościół pasywny powstał w Nowym Targu. Dach budynku wyposażono w kolektory słoneczne, wewnątrz zainstalowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Pompa ciepła wspomaga ogrzewanie podłogowe, natomiast bryła i odpowiednie przeszklenie sprawiają, że do środka wpada maksymalna ilość światła.

 

eko7


8. Business Garden w Warszawie to ogromny kompleks zainspirowany technologiami proekologicznymi. Obiekt o powierzchni ponad 90.000 metrów kwadratowych charakteryzuje m.in. niska gęstość zabudowy i wewnętrzny ogród. Poszanowanie energii zapewniają technologie chroniące pomieszczenia przed przegrzaniem, kontrolujące środowisko wewnętrzne, system gospodarowania wodą deszczową, a także wykorzystanie materiałów zgodnych z założeniami budownictwa zrównoważonego.

 

eko8


9. Biurowiec firmy Schüco International Polska w Siestrzeni może stanowić wzór dla innych obiektów o podobnym przeznaczeniu. Budynek posiada wszystko, czego potrzeba, aby zachować efektywność energetyczną: ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, system zdalnie sterowanych żaluzji zewnętrznych, wysokiej jakości fasadę dwupowłokową oraz szklenia, posiadające niski współczynnik przenikania ciepła, okna wyposażone w sterowane elektronicznie okucia mechatroniczne, regulujące mikroklimat wnętrza.

 

eko9

 

Soraja Ougarete

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl