Kochasz wielkie okna – co musisz o nich wiedzieć?
Przewiń do artykułu
Menu

Budujący nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej wybierają projekty budynków z dużymi przeszkleniami, zwykle sytuowanymi od strony południowej i zachodniej. To uatrakcyjnia dom, stwarzając wrażenie płynnego przejścia od wnętrza do ogrodu, ale także znakomicie doświetla pomieszczenia, zwłaszcza w jesienno-zimowe dni.

Współczesne duże okna nie tylko nie wpływają negatywnie na standard energetyczny budynku, ale wręcz mogą go podnieść. Jakość samego szkła i stolarki okiennej jest już tak wysoka, że nie powoduje strat ciepła wewnątrz domu.


Zdecyduj o sposobie otwierania

Ze względu na cenę, maksymalną powierzchnię szyby i komfort użytkowania producenci wielkoformatowych przeszkleń oferują inwestorom:

  • przeszklenia rozwieralne – wymagające więcej miejsca na ich otwarcie, co może utrudniać aranżację wnętrza.
  • przeszklenia przesuwne – mają na ogół większe od rozwieralnych wymiary skrzydeł i prostszy sposób ich otwierania, nie utrudniający aranżacji przestrzeni blisko nich.
  • przeszklenia uchylno-przesuwne – wygodne np. celem przewietrzenia pomieszczeń, ale mające ograniczenia ze względu na masę (do 200 kg).
  • przeszklenia podnoszono-przesuwne – stosowane w sytuacjach, gdy architektura budynku wymaga większych i cięższych okien wielkoformatowych. Przy zmianie pozycji klamki o 90 st. skrzydło okna unosi się i jest przesuwane na specjalnych rolkach, co nawet przy konstrukcji o wadze kilkuset kilogramów nie wymaga od użytkownika żadnego wysiłku.
  • przeszklenia harmonijkowe – składają się z szeregu dość wąskich skrzydeł, z których można zbudować przeszklenie o długości nawet 8 m; skrzydła składają się w harmonijkę na jedną stronę, umożliwiając swobodne urządzenie wnętrza i płynne połączenie domu z ogrodem.

Duże, czyli jakie?

Przeszklenia podnoszono-przesuwne, przy których można zastosować nawet kilkunastometrowe szyny, dają największe możliwości aranżacyjne. Standardowe wymiary pojedynczej konstrukcji to 2,7 x 6,5 m, ale są i takie, których szerokość sięga ponad 3 m.

Okna w systemach uchylno-przesuwnych są nieco mniejsze, do 165 cm w przypadku jednego panelu. W przeszkleniach rozwieralnych standardowa pojedyncza konstrukcja ma wymiary 160 x 250 cm. Najmniejsze są harmonijki, w których jeden panel ma tylko 120 cm.

W przypadku przeszkleń najważniejsza jest jednak nie sama ich wielkość, ale przede wszystkim waga, która rośnie wraz z poprawą parametrów termicznych. Przeszklenia trzyszybowe mają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną od dwu- i jednoszybowych, ale też są od nich cięższe.

Do tego dochodzą zabezpieczenia antywłamaniowe, ramy wielokomorowe i inne elementy konstrukcyjne mające wpływ na wagę całości. Przy montażu tego typu konstrukcji niezwykle ważna jest fachowość i precyzja montażu przekładająca się na pracę przeszklenia, jego parametry izolacyjności termicznej i komfort użytkowania.


 

Przeczytaj także: O co chodzi z tymi oknami?

 


Co wpływa na cenę przeszklenia?

Oprócz wielkości, użytych materiałów, pakietu szybowego, skomplikowania konstrukcji i dodatków (np. elementów antywłamaniowych), największy wpływ na cenę przeszklenia ma jego rodzaj.

Najtańsze są okna rozwieralne, a zaraz po nich rozwieralno-uchylne. Większego wydatku wymagają przeszklenia uchylno-przesuwne i harmonijkowe, a największego – podnoszono-przesuwne. Te ostatnie mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych za jedno skrzydło.

Metr kwadratowy okna jednokomorowe jest tańszy od dwukomorowego średnio o 60 do 100 zł. Jeśli jednak wybierzemy szkło hartowane (mające właściwości antywłamaniowe) zamiast podstawowego, to cena całości wzrośnie o 100 proc.

Chcąc ograniczyć koszty przeszkleń inwestorzy często wybierają warianty z elementami stałymi (nie otwieralnymi), co obniża cenę, a dodatkowo wzmacnia szczelność całej konstrukcji.

Trudno podać konkretną cenę przeszkleń dla domu jednorodzinnego, bowiem wpływ na nią bardzo wiele czynników, o których wspominaliśmy powyżej. Za wielkoformatowe okno tej samej wielkości można zapłacić 5.000. 15.000 albo 25.000 zł, w zależności od wybranego standardu oraz dodatków.

Podejmując decyzję o wyborze dużych przeszkleń zdecydowanie warto przyjrzeć się ofertom co najmniej kilku producentów, a także sprawdzić warunki gwarancji i ewentualnego serwisu, bo to też nie jest bez znaczenia.

Więcej o oknach i przeszkleniach w domu jednorodzinnym pisaliśmy w tych artykułach:

Ewa Grochowska

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl