Innowacyjna instalacja do usuwania dwutlenku węgla ze spalin będzie testowana w Elektrowni Łaziska. Na jej budowę niemal 9 milionów złotych wyłożył Tauron.
Aż 90 procent energii wytwarzanej przez Grupę Tauron pochodzi z węgla. Aby zminimalizować emisję dwutlenku węgla do atmosfery firma, wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, rozpoczęła w 2010 roku poważny projekt badawczy.
- Jesteśmy świadkami finału współpracy rozpoczętej kilka lat temu miedzy przemysłem, a środowiskiem naukowym. - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.
Technologia wychwytywania CO2 ze spalin elektrowni nie jest do tej pory stosowana na skalę przemysłową. Unikatowa instalacja w systemie zabudowy kontenerowej daje możliwość stosowania jej w różnych obiektach należących do Tauronu. W pierwszej kolejności system zostanie sprawdzony w Elektrowni Łaziska, gdzie został już dostarczony. Pracę rozpocznie pod koniec kwietnia. Tauron jest pierwszą spółką energetyczną w Polsce, która będzie prowadzić prace badawcze nad wychwytywaniem dwutlenku węgla ze spalin.
- To jest instalacja do testowania nowych rozwiązań efektywnego odzyskiwania CO2, to także symulator treningowy dla inżynierów i techników elektrowni. To już nie są teoretyczne rozważania, ponieważ mamy gotowy produkt, którego można dotknąć i sprawdzić jak działa. - mówi Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
- Badania, które prowadzimy, mogą dać nam argumenty podczas rozmów z przedstawicielami Unii Europejskiej o pakiecie klimatycznym. Zdobędziemy realne argumenty, bo to jest technologia usuwania dwutlenku węgla i będziemy wiedzieć, czym ewentualnie grozi i jakie ma zalety. - dodaje.
Zastosowane w innowacyjnej instalacji technologie opierają się tylko i wyłącznie na wiedzy i doświadczeniach zdobytych w Polsce. Przy jej tworzeniu nie wykorzystano żadnego zagranicznego patentu.
- Technologia powstała w wyniku ścisłego współdziałania kadry inżynierskiej Tauron i Instytutu. Ten twórczy efekt współpracy jest ważnym krokiem dla energetyki w rozwoju niskoemisyjnych elektrowni węglowych i wytycza kierunki dla ich dalszego rozwoju. - mówi Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
Tak naprawdę to jednak dopiero początek badań. Instalacja pilotowa grupy Tauron jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce, przewidzianym do badań procesu usuwania CO2 z rzeczywistych spalin bloku węglowego, przy wykorzystaniu absorbcji chemicznej. System działa, ale jest zbyt "energożerny". Chcąc mówić o jego przemysłowym zastosowaniu trzeba znacznie poprawić efektywności jego działania.
Na terenie Elektrowni Łaziska instalacja będzie współpracować z konwencjonalnym blokiem 200 MW, a następnie trafi do Elektrowni Jaworzno III, gdzie będą prowadzone badania na spalinach z kotła fluidalnego.
Krzysztof Turzański
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.