Koszty produkcji energii z OZE w systemie aukcyjnym będą wyższe - oświadczenie
Przewiń do artykułu
Menu

W związku z publikacją przez MG kolejnego, niezwykle restrykcyjnego projektu ustawy o OZE z aukcjami i powołanie się na Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) w OSR., przygotowaliśmy krótkie oświadczenie nt. kosztów produkcji energii z OZE w systemie aukcyjnym.

 

 

Ministerstwo Gospodarki opublikowało na swoich stronach internetowych niemalże jednocześnie dwa dokumenty: nowy projekt ustawy o OZE  (v. z 13/11/2013) wraz z odniesieniem się do tzw. cen referencyjnych energii z OZE, przy której ustalaniu będą brane pod uwagę wyniki analiz ekonomicznych średnich kosztów wytwarzania energii elektrycznej oraz ekspertyzę  Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) pt. „Analiza dotycząca możliwości określenia niezbędnej wysokości wsparcia dla poszczególnych technologii OZE” z kosztami wytwarzania  energii (LCOE) z OZE.


IEO informuje, że koszty LCOE w ekspertyzie zostały policzone przy założeniu, że dokonano w Polsce pełnej transpozycji  dyrektywy o promocji OZE oraz  wdrożona została w pełni  ustawa o OZE w wersji z października 2012 roku. Oznacza to między innymi, że rozwinął się zdywersyfikowany rynek  dostawców energii  z OZE w ramach  sprawdzonych już praktyk rynkowych oraz wdrożone zostały  instrumenty stabilizacji rynku świadectw pochodzenia, co  obniżyło ryzyko i pozwalało na przyjęcie do analiz ekonomicznych  niskiego kosztu kapitału.


Założenia te i obliczone koszty LCOE nie mają bezpośredniego zastosowania w przypadku wejścia w życie nowej propozycji projektu ustawy o OZE z dn. 13/11/2013 z systemem aukcyjnym i nie powinny służyć do oceny skutków tej regulacji, jak to ma miejsce. Wprowadzenie bowiem aukcji w zaproponowanej formie prowadzić będzie do wzrostu kosztów kapitału, co spowoduje również wzrost kosztów LCOE, średnio o ok. 23%. Różnice w kosztach zaprezentowane są na wykresie.

 

IEO zwraca także uwagę, że  obliczone w ekspertyzie koszty energii LCOE nie mogą służyć jako ew. ceny referencyjne energii w rozumieniu projektu ustawy z 12 listopada 2013 roku.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl