Czy koszty ogrzewania domu gazem są wyższe od tych, które powstają przy ogrzewaniu węglem? A jak z emisją zanieczyszczeń? Na czym opierać decyzję o zakupie kotła gazowego? Te i inne zagadnienia wyjaśnia dr.inż. Michał Chabiński z Politechniki Śląskiej, wypowiadają się także sami użytkownicy tych rozwiązań i eksperci.
Kiedy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny? Dlaczego w większym metrażowo domu, piętrowym, z dwoma łazienkami lepiej zastosować ten drugi? - wyjaśnia ekspert firmy Viessmann.
Co powoduje, że kocioł gazowy kondensacyjny potrafi być 10, a nawet 15 proc. sprawniejszy od kotła tradycyjnego? Kiedy warto w niego zainwestować?
System grzewczy z gazem w roli głównej, to nie tylko kocioł. Szczególnie tam, gdzie planowana jest modernizacja systemu warto pamiętać, że w starej instalacji może być osad kamienia lub szlam, które należy albo wyczyścić, albo całkowicie wymienić.
Dobrze jest pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym, które nie wymaga wysokich temperatur, a dzięki temu kocioł gazowy uzyskuje bardzo wysoką sprawność. Gdy nie ma takiej możliwości – trzeba wymienić grzejniki na nowoczesne.
Wygoda użytkowania takiego kotła (jest całkowicie bezobsługowy) jest zaletą wymienianą na pierwszym miejscu przez posiadaczy systemów grzewczych z tymi urządzeniami. Następnie podkreślają oni ekonomiczność rozwiązania w porównaniu do kotłów działających na węgiel.
Warto też pamiętać, że gminy dofinansowują wyższymi kwotami wymianę starych urządzeń grzewczych na kotły gazowe, niż na kotły węglowe lub pelletowe.
Grafika:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.