Kotły na biomasę
Przewiń do artykułu
Menu

Wybór systemu grzewczego jest ważną decyzją ekonomiczną, której konsekwencje będą odczuwalne przez kilkanaście lat eksploatacji. Z drugiej strony gospodarz nie jest energetykiem i koncentrując się na gospodarstwie na ogół przyzwyczaja się do funkcjonującego rozwiązania i niechętnie zajmuje się jego późniejszą modernizacją, by na przykład ograniczyć koszty paliwa, którego cena znacznie wzrosła.

 

W rezultacie wybierając rozwiązanie dla własnych potrzeb należy wziąć pod uwagę zarówno koszt zakupu kotła, jak i przyszłe koszty eksploatacji oraz oczekiwany komfort obsługi. Istotnym czynnikiem ryzyka są wspomniane zmiany cen paliw. W długim horyzoncie czasu najbardziej przewidywalne są ceny paliw lokalnie dostępnych, a takim paliwem jest biomasa. Należy również pamiętać o tym, że większość kotłów na biomasę ma możliwość stosowania paliw zamiennych i warto wziąć pod uwagę kotły elastyczne w tym względzie.

 

Jeszcze do niedawna w wielu gospodarstwach biomasa będąca pozostałością z cięć pielęgnacyjnych drzew owocowych była spalana na wolnym powietrzu jako odpad. Tymczasem można ją z powodzeniem wykorzystać do celów grzewczych. Tak coroczne cięcie drzew, jak i wymiana drzewostanu stanowi dodatkowy, niekiedy istotny surowiec w bilansie paliw gospodarstwa rolnego. W zależności od zastosowanej technologii kotła, ścięte gałęzie i konary rozdrabnia się do postaci wiórów oraz do datkowo prasuje w peleciarkach.

 

więcej na: www.gospodarzzenergia.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl