Zanim rozpoczniemy budowę domu energooszczędnego, musimy pomyśleć o odpowiedniej działce. Wybierając ją kierujmy się nie tyle bliskością natury, choć to także jest ważne, ale przede wszystkim jej infrastrukturą i położeniem względem stron świata.
Nasza działka ma sprzyjać budowie domu niegenerującego wysokiego zużycia energii tak podczas jego budowy, jak i później, w czasie jego eksploatacji.
Nasza działka powinna zapewnić nam odpowiednie nasłonecznienie wnętrz mieszkalnych. Szczególnie istotne jest to zimą, ponieważ dostępność promieni słonecznych umożliwi nam pozyskiwanie i magazynowanie darmowej energii. Dom stanie się akumulatorem ciepła, tylko jeśli będzie można go ustawić na działce tak, aby duże przeszklenia znalazły się na elewacji południowej.
Optymalna lokalizacja dla domu ekologicznego to działka z ulicą od strony północnej, gdzie umieścimy wymagające mniej ciepła i światła wejście do domu, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię itp. Od południa zaś znajdą się pokoje, w których łatwo zaprojektować duże przeszklenia – salon, czy jadalnia z tarasem.
Naturalne „izolacje cieplne”, takie jak ściany sąsiednich budynków, drzewa, gęsto posadzone wysokie iglaki itp. powinny osłaniać ściany domu skierowane na północ i wschód.
Istotne jest też zwrócenie uwagi na to, z których kierunków najczęściej wieje wiatr. To pozwoli nam tak zaplanować ustawienie budynku, aby wejście do domu zlokalizowane było od zawietrznej strony.
Jeśli działka leży na terenie pagórkowatym, warto szukać miejsca nieco powyżej doliny, po południowej stronie wzgórza - będzie najmocniej nasłonecznione. Dobrze, jeśli w okolicy rosną drzewa. Jeśli ich nie ma, warto sprawdzić, czy można je sadzić. Drzewa osłonią nasz dom przed wiatrem, a latem zmniejszą wahania temperatury dachu i elewacji. Drzewa poprawiają także mikroklimat i stanowić będą przydomową fabrykę tlenu. Najlepsza działka pod dom energooszczędny leży zatem na lekkim wzniesieniu od strony południowej, od tej strony jest więc otwarta na słońce, dojazd do niej jest od północy, od północy i wschodu chroniona jest przed wiatrem innymi budynkami lub szpalerami drzew.
Jeśli zamierzamy sadzić drzewa, ostrożnie dobierajmy gatunki, aby nie doszło do nadmiernego ich rozrostu. Na wycinkę drzew, które mają ponad 5 lat, trzeba uzyskać pozwolenie wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. To niełatwe, zwłaszcza, gdy argumentem jest jedynie nadmierny rozrost drzewa.
Im nasza działka jest większa, tym większe mamy możliwości takiego ustawienia domu, które zapewni nam maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej. Duży teren ma więcej zalet – możemy posadzić na nim więcej roślin, które ochronią nas przed hałasem i zanieczyszczeniami. Uda nam się także wygospodarować miejsce na przetwarzanie odpadów organicznych na kompost, przydomową oczyszczalnię ścieków, pojemniki na wodę deszczową czy odzyskiwaną tzw. szarą wodę.
Na małej działce także z powodzeniem postawimy dom energooszczędny pod warunkiem jednak, że zostanie on odpowiednio ustawiony w stosunku do stron świata. Oczywiście, warto zwrócić uwagę, by sąsiedztwo działki nie było źródłem zanieczyszczeń i hałasu.
Absolutne minimum, które warto przyjąć podczas zakupu działki, powinno wynosić 600 m².
Liczy się także kształt działki. Posesja duża, lecz wąska i długa, może być trudniejsza do zabudowy niż działka mniejsza, za to o zwartym, regularnym kształcie. Najbardziej kłopotliwa jest wąska działka lub o nieregularnym kształcie. Jeśli jest węższa niż 15 m, to będzie niesłychanie trudno znaleźć na nią odpowiedni gotowy projekt domu jednorodzinnego. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem może okazać się projektowanie domu na indywidualne zlecenie.
Najlepiej, jeśli nasza działka będzie miała dostęp do ulicy tylko z jednej strony, bo pozwoli nam to na wykonanie krótszego ogrodzenia. Na takiej działce bez problemu wydzielimy ogród niewidoczny dla przechodniów, o to ważne z uwagi na potrzebę intymności i daje komfort wypoczynku. Jakość życia poprawiają także okna, które będą zorientowane z trzech stron na naszą własną działkę, a tylko z jednej na ulicę.
Znacznie mniejszy komfort życia daje działka narożna - okna domu wychodzą tu na ulicę aż z dwóch stron. Taka działka daje także mniejszą swobodę rozplanowania wnętrza domu - trudno znaleźć miejsce dla wszystkich pomieszczeń wymagających ciszy i intymności - oraz urządzenia części wypoczynkowej ogrodu.
Sprawdźmy plan zagospodarowania przestrzeni – nie warto budować domu energooszczędnego jeśli wokół stoją lub mają powstać w przyszłości wysokie budynki. Nie pomoże nam także fakt, że dom stoi na skraju lasu, wysokie drzewa ocieniają go od południa.
Absolutne minimum, które warto przyjąć podczas zakupu działki, powinno wynosić 600 m². Nasza działka powinna zapewnić nam odpowiednie nasłonecznienie wnętrz mieszkalnych. Dobrze, jeżeli będzie przylegała do naszej działki tylko jedna ulica i najlepiej od północy. Pamiętajmy też, że nie warto budować domu energooszczędnego jeśli wokół stoją lub mają powstać w przyszłości wysokie budynki.
Dobra działka musi spełniać też kilka określonych parametrów. Jeden z nich to uzbrojenie terenu - dobra działka budowlana powinna być uzbrojona, czyli mieć doprowadzony prąd, wodę oraz kanalizację. Jeśli nie jest – konieczne będzie kopanie studni, budowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków i ciągniecie kabli elektrycznych. Każda z tych rzeczy generuje ogromne dodatkowe koszty.
Warto także dowiedzieć się, co w przeszłości znajdowało się na działce. Jeśli nie jesteśmy w stanie takich informacji uzyskać, trzeba zdecydować się na badania gruntowe, które pokażą rodzaj gruntów i poziom wód gruntowych. Dzięki takim specjalistycznym badaniom dowiemy się, jaka jest nośność podłoża i jego rodzaj. Dopiero znając te parametry możemy odpowiednio zaprojektować posadowienie fundamentów. W ten sposób nie będziemy narażeni na błędy projektowe lub wykonawcze, co mogłoby skutkować np., pękaniem ścian, czy nierównomiernym osiadaniem całego budynku.
Warto także sprawdzić, jak daleko od przyszłego domu będziemy mieli do szkoły, przychodni lekarskiej, sklepu czy przystanku autobusowego lub kolejowego.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.