Kupujemy fotowoltaikę - co zrobić krok po kroku?
Przewiń do artykułu
Menu

Decyzja o zakupie fotowoltaiki powinna być dobrze przemyślana. Nie powinniśmy podejmować jej pod wpływem chwilowej zachcianki, presji sąsiedzkiej, mody, czy wizyty przekonującego handlowca. Na taką inwestycję trzeba się dobrze przygotować. Wejdźmy więc w świat fotowoltaiki, zapoznajmy się z tematem oraz starannie zaplanujmy naszą przygodę z instalacją.

Zanim zdecydujesz

1. Sprawdź, czy posiadasz umowę kompleksową
Umowa kompleksowa określa zarówno warunki dystrybucji, jak i sprzedaży energii. Jest konieczna, gdyż tylko wtedy będziemy mogli korzystać z prosumenckich zasad rozliczania energii, zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii.

2. Sprawdź na fakturze lub w umowie, jaka jest moc przyłączeniowa.
Moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej nie może być wyższa niż moc przyłączeniowa określona dla Twojego budynku.

3. Dobierz moc instalacji
Oczywiście, finalny dobór mocy instalacji powinien przeprowadzić doświadczony instalator, ale uproszczoną kalkulację możemy przeprowadzić sami:

- na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobierzemy ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV,
lub
- na każde wydane miesięcznie 100 zł dobierzemy ok. 2,75 kWp mocy instalacji.


Dobierając moc instalacji, weźmy pod uwagę nasze potrzeby w zakresie wykorzystania energii elektrycznej. Jeżeli zależy nam głównie na tym, aby zasilać istniejące urządzenia (RTV/AGD, oświetlenie itd.), moc instalacji dopasowujemy do obecnego zużycia. Jeżeli planujemy zwiększenie naszego zapotrzebowania na energię elektryczną i wykorzystanie prądu do ogrzewania, chłodzenia itp., musimy dobrać moc instalacji do planowanego (powiększonego) zużycia energii.

4. Zaplanuj lokalizację instalacji (dach/grunt)
Najlepiej, jeżeli uda nam się zamontować instalację na dobrze nasłonecznionym dachu – nie tracimy wówczas dostępnej przestrzeni wokół domu, a ponadto instalacje dachowe są nieco tańsze od instalacji zlokalizowanych na gruncie (najczęściej różnica wynosi około kilkunastu procent). Jeżeli jednak nasz dach nie zapewnia odpowiedniego nasłonecznienia, ma bardzo skomplikowany kształt (liczne kominy, okna, lukarny, załamania itd.) lub po prostu jest zbyt mały, dobrym rozwiązaniem będzie montaż fotowoltaiki na gruncie.

Co prawda, we wszystkim (począwszy od mocy instalacji, a skończywszy na jej lokalizacji) powinien nam pomóc instalator, jednak dobrze, abyśmy sami posiadali minimum wiedzy pozwalającej nam zweryfikować przedstawione propozycje.

5. Dobierz źródło finansowania
Od wyboru źródła finansowania zależy opłacalność przedsięwzięcia i okres zwrotu. Najkorzystniejsze jest dla nas finansowanie w ramach dotacji (im wyższe dofinansowanie, tym krótszy okres zwrotu). Finansowanie w ramach środków własnych daje nam okres zwrotu około 9-10 lat, wszelkie zaś kredyty, pożyczki czy abonamenty (poza kredytami posiadającymi rzeczywiste oprocentowanie na poziomie 0%) wydłużają okres zwrotu. W skrajnym przypadku może okazać się, iż koszty instalacji oraz pożyczonego w ramach kredytu/abonamentu pieniądza będą wyższe niż uzyskiwane oszczędności i przedsięwzięcie okaże się nieopłacalne.


 

Przeczytaj także: Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów

 


Wybór wykonawcy i montaż

Wybór wykonawcy:

 • Sprawdź wykonawcę (referencje, zespół, warunki serwisu i gwarancji itd.) i wcześniejsze realizacje,
 • Dokładnie czytaj umowy i nie podpisuj nic przy pierwszym spotkaniu,
 • Nie wierz w superokazje,
 • Nie decyduj bez porównania ofert kilku firm (koszty, parametry techniczne, warunki serwisowania i gwarancji),
 • uważaj na swoje pieniądze (wysokie zaliczki, kredyty na dziwnych warunkach, opłaty dodatkowe).

Montaż:

 • Komponenty instalacji powinny dotrzeć do Ciebie oryginalnie zapakowane i pozbawione uszkodzeń, przebarwień czy odkształceń.
 • Konieczność długiego składowania komponentów u Ciebie powinna zwrócić Twoją uwagę – oznacza to, że firmie brak odpowiedniej infrastruktury magazynowej, co może oznaczać późniejsze problemy serwisowe itp.
 • Jeżeli zauważyłeś wady lub uszkodzenia, domagaj się wymiany wadliwego sprzętu.
 • Sprawdź zgodność dostarczonych podzespołów ze specyfikacją techniczną przekazaną wraz z wcześniejszą ofertą.

Ile trwa montaż?

 • Zazwyczaj montaż mikroinstalacji do 10 kWp zajmuje jeden lub dwa dni (ze względu na konieczność posadowienia konstrukcji wsporczej, montaż instalacji zlokalizowanej na gruncie jest nieco bardziej czasochłonny).
 • Po montażu dokładnie obejrzyj instalację oraz jej okolice pod kątem ewentualnych uszkodzeń (np. pokrycia dachowego lub elementów instalacji). Nawet nie będąc ekspertem, możesz zweryfikować, czy coś nie budzi Twojej wątpliwości. Luźno zwisające kable, źle docięte szyny montażowe, pęknięte dachówki – na to wszystko powinieneś od razu zwrócić uwagę.

 

Przeczytaj także: Czy fotowoltaika ma sens? Kolejny rok z instalacją PV

 


Przyłączenie do sieci energetycznej

Przyłączenie mikroinstalacji do sieci wymaga wypełnienia dokumentu ZM (zgłoszenia mikroinstalacji). Najkorzystniej będzie, jeżeli o przygotowanie tego dokumentu poprosimy wykonawcę, tym bardziej, iż do zgłoszenia musimy dołączyć m.in. schemat instalacji wraz z jej parametrami oraz oświadczenie instalatora.

Po zgłoszeniu mikroinstalacji operator sieci energetycznej ma 30 dni na weryfikację zgłoszenia i zabudowę licznika dwukierunkowego (na koszt operatora), który będzie mierzył prąd pobrany i oddany do sieci.

Co dalej? Dalej możesz już cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 


 

Infografikę pobierzecie TUTAJ.

 


Zapraszamy do odwiedzenia naszej aplikacji - interaktywnego poradnika, z którego dowiesz się więcej nie tylko o fotowoltaice, ale też o pompach ciepła, czyli świetnie współgrającym z instalacją PV urządzeniu OZE. W aplikacji zawarliśmy przydatne informacje skierowane do inwestorów, w tym między innymi:

 • Wszystko o fotowoltaice oraz o pompach ciepła,
 • Rodzaje paneli fotowoltaicznych,
 • Jak działa inwerter i inne urządzenia,
 • Ile to wszystko kosztuje.