Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum już po raz szósty jest organizatorem i gospodarzem Forum Nowej Gospodarki, które odbędzie się 13 czerwca. Zaplecze laboratoryjne, badawcze i szkoleniowe Euro-Centrum jest praktycznym przykładem drogi prowadzącej do gospodarki opartej na wiedzy.
Park specjalizuje się w łączeniu innowacyjnego biznesu z nauką i nowoczesną technologią, zwłaszcza w dziedzinie energooszczędności i odnawialnych źródłach energii. Osiągnięcie celu ułatwia zaplecze laboratoryjne Parku.
Znajduje się w nim bowiem Centrum Testowania Systemów Solarnych, z którego korzystają przede wszystkim producenci kolektorów słonecznych oraz innych systemów wykorzystujących energię słońca, mający możliwość testowania swoich produktów, głównie pod kątem ich wydajności, w warunkach laboratoryjnych, przy użyciu stacjonarnego symulatora słonecznego.
To jedyne w Polsce „sztuczne słońce”, składające się z pola lamp, sztucznego nieba, układu wentylacyjnego, termostatu, czujników temperatury oraz urządzeń do generowania danych.
Laboratorium właściwości cieplnych budynków z kolei umożliwia przeprowadzenie tzw. audytu energetycznego, na który składa się określenie miejsc występowania mostków termicznych, ale także szczelności budynku, jakości klimatu i komfortu cieplnego w nim występującego. W laboratorium sprawdzić można także poziom hałasu i natężenia światła w badanym obiekcie.
Na terenie Euro-Centrum mieści się również laboratorium służące badaniu materiałów budowlanych pod kątem ich odporności na warunki atmosferyczne. W sześciu tzw. komorach starzeniowych producenci materiałów budowlanych, ale także ich odbiorcy, mogą sprawdzić wrażliwość tych materiałów na czynniki klimatyczne, korozję i szybkość zużycia.
ec-szkolenia.com.pl/pompy
Jednym z istotnych obszarów działalności Parku są szkolenia dla projektantów, producentów i instalatorów systemów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Teraz jest to szczególnie ważne, bowiem w maju weszło w życie rozporządzenie w sprawie certyfikacji mikroinstalacji OZE, będące kolejnym krokiem w kierunku implementacji unijnej dyrektywy o promowaniu stosowania energii z odnawialnych źródeł.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, każdy instalator OZE, który zdobył odpowiednie uprawnienia przed wejściem w życie tego dokumentu nie musi starać się o zdobycie certyfikatu. Jednakże, gdy takich uprawnień nie posiada, zobowiązany jest do odbycia szkolenia i uzyskania stosownego certyfikatu.
Euro-Centrum prowadzi szkolenia dla instalatorów pomp ciepła, które spełniają wymogi europejskiego programu certyfikacji dla tego źródła OZE (Eucert), jak również dla monterów kolektorów słonecznych i systemów wentylacji.
- Dzisiaj pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych dla budynków w Polsce najczęściej ogranicza się do wykorzystania ciepła słonecznego do podgrzania ciepłej wody użytkowej, z wykorzystaniem kolektorów słonecznych oraz korzystania z kotłów na biomasę. Pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, mikrowiatraki są nadal rzadko stosowane w zaspokajaniu potrzeb energetycznych budynków – ocenia dr Stanisław Grygierczyk z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Ten brak wykwalifikowanych instalatorów z odpowiednimi certyfikatami to dziś pięta achillesowa rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce i jedna z przyczyn selektywnego rozwoju lokalnej, zielonej energetyki.
O perspektywach rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, ekoenergii jako możliwości inteligentnej specjalizacji naszego kraju, energetyce prosumenckiej, walce samorządów z niską emisją, przyszłości budownictwa energetycznego i wielu innych kwestiach związanych z gospodarką niskoemisyjną dyskutować będą uczestnicy VI Forum Nowej Gospodarki, które odbędzie się na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum już 13 czerwca.
Forum powiązane będzie z wystawą nowych technologii oraz piknikiem nauki i kultury.
Pracownie badawcze oraz szkoleniowe Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum zostały wyposażone w związku z realizacją projektu pn. „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.