Prace ociepleniowe zaczynamy od sprawdzenia i przygotowania podłoża, do którego będziemy mocować styropian lub wełnę. Rozróżniamy dwa rodzaje podłoży, na których wykonywać będziemy ocieplenie: NOWE - nowo wybudowane budynki lub STARE - budynki już istniejące, niekiedy z istniejącą już warstwą ocieplenia, które ma być zmodernizowane
Niestaranne przygotowanie podłoża, a przede wszystkim nie oczyszczenie z brudu lub tłuszczu i nie usunięcie starych powłok, w większości przypadków skutkuje odspojeniem się całej termoizolacji od powierzchni ściany. Na zdjęciach pokazane zostały błędy i ich konsekwencje.
Polega on na przyklejeniu na klej do styropianu (np. Atlas Hoter S) 8 do 10 kostek styropianowych o wymiarach 10x10 cm w różnych miejscach elewacji. Po upływie 3 dni należy spróbować oderwać kostkę styropianu.
Rezultat 1
Jeżeli kostka oderwie się z całą warstwą podłoża, np. tynku, świadczyć to będzie o braku nośności tejże warstwy. W takim przypadku, całą ścianę należy poddać oględzinom i usunąć wszystkie słabe fragmenty na jej powierzchni, aż do nośnej części podłoża. Usunięte fragmenty należy zastąpić nowymi zaprawami, np. ZAPRAWĄ WYRÓWNUJĄCĄ ATLAS, ZAPRAWĄ TYNKARSKĄ ATLAS lub klejem do ociepleń. Po przygotowaniu nowego podłoża, należy ponownie sprawdzić 4 wymagane parametry.
Rezultat 2
Jeżeli kostka oderwie się z całą warstwą kleju, a podłoże, np. tynk, pozostanie nienaruszone, oznaczać to będzie, że jest ono nieprawidłowo przygotowane. Albo jest ono zbyt chłonne i wymaga zagruntowania emulsją ATLAS UNI-GRUNT, albo jest zbyt gładkie, nie chłonne lub pokryte powłokami antyadhezyjnymi i wymaga oczyszczenia lub pokrycia masą zwiększającą przyczepność - ATLAST CERPLAST. Czyszczenie można wykonać przy użyciu myjki ciśnieniowej, zmywając powierzchnię tynku, usunąć nienośne fragmenty, a następnie zmniejszyć jego chłonność używając np. ATLAS UNI-GRUNT.
Rezultat 3
Jeśli kostka rozerwie się w styropianie i jedna jego część zostanie trwale przytwierdzona do ściany, świadczy to, że podłoże jest stabilne i odpowiednie do mocowania izolacji.
Słownik
U - współczynnik przenikania ciepła przez ścianę zewnętrzną, Polskie przepisy przewidują dla ścian zewnętrznych budynku maksymalny współczynnik nie wyższy niż 0,3W/(m2+K)
Wartość wskaźnika EP - wyrażający się w kWh.(m2 rok), określa roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodwracalną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Im niższa wartość tym budynek jest bardziej energooszczędny.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.