W jednej z dzielnic Madrytu – Vallecas powstaje niezwykła miejska architektura, której głównym celem jest zachowanie standardów eko-budownictwa łączącego innowacyjność, użytkowość i komfort.
Ecosistema Urbano z Madrytu uważane jest dziś za najlepsze młode biuro architektoniczne w Hiszpanii. To właśnie architekci z tej pracowni są autorami znaczącego projektu w przestrzeni publicznej o nazwie Ecobulevar de Vallecas, powstającego w tej dzielnicy Madrytu. Realizację rozpoczęto w 2007 roku.
Rada miejska zorganizowała konkurs na zagospodarowanie trzech miejsc głównego bulwaru Ensache de Vallecas, na południowy zachód od centrum Madrytu. Przed architektami postawiono dwa zadania: z jednej strony chodziło o umożliwienie nowego typu działalności, z drugiej – o poprawę komfortu klimatycznego w przestrzeni zewnętrznej.
W projekcie należało uwzględnić fakt, że obiekty, które powstaną, będą zastępować zieleń przez około 15 lat, zanim drzewa zasadzone w miejskim środowisku wyrosną i utworzą wystarczającą masę zieleni, która w naturalny sposób zastąpi proponowane struktury. Wtedy będzie je można rozmontować, a w ich miejscu pozostaną przestrzenie tworzące polany wśród zieleni.
” |
Projektanci postanowili więc dostarczyć mieszkańcom osiedla zastępczej zieleni oraz publicznej przestrzeni. Eco Boulevard będzie istniał tak długo, aż urbaniści nie rozwiążą tego problemu. |
Architekci zdecydowali się na trzy pawilony o lekkiej, metalowej konstrukcji, która stanowią dominantę w krajobrazie. Budowle noszą nazwy: „Drzewo klimatyczne”, „Drzewo medialne” i „Drzewo ludyczne”, nawiązujące do funkcji, jakie pawilony pełnią oraz do gatunków roślin, które te konstrukcje zastępują. Otwarte pawilony mogą być dowolnie użytkowane przez mieszkańców Vallecas, a więc być miejskim amfiteatrem, w którym odbywają się spektakle i koncerty, miejscem spotkań, a nawet placem zabaw dla dzieci.
Wewnątrz „Drzewa medialnego” znajduje się powłoka, będąca ekranem projekcyjnym dla zainstalowanego tam systemu multimedialnego. W dwóch pozostałych pawilonach umieszczono rośliny. Komfort klimatyczny osiąga się w nich dzięki technikom zazwyczaj używanym w rolnictwie: polietylenowe łapacze wiatru kierują powietrze do chłodzącego ogniwa, połączonego z wiatrakami, które mieszają je z rozpyloną wodą i zmieniają jego właściwości. Wydmuchiwane przez aluminiowe dysze powietrze obniża temperaturę o 8-10 stopni.
Eco Boulevard to samowystarczalna konstrukcja. Wyposażona w ogniwa fotowoltaiczne sama generuje energię potrzebną do oświetlenia pawilonów w nocy. Nadmiar prądu odsprzedawany jest do publicznej sieci energetycznej, co pozwala przeznaczyć zysk na utrzymanie pawilonów. Na poszczególnych kondygnacjach znajdują się doniczki z roślinami, które filtrują powietrze. To sprawia, że w tym gorącym klimacie możliwe jest spędzanie wolnego czasu poza domem, nawet podczas wielkich upałów.
Przestrzeń miejska wychodzi z cienia wielkiej architektury i staje się ważnym elementem planowania projektantów. Miasto ma być dla ludzi, a nie odwrotnie – to hasło zdobywa sobie dzisiaj na świecie znaczną liczbę zwolenników. Podmiejska dzielnica Madrytu z jej niezwykłymi rozwiązaniami jest jednym z lepszych przykładów tego, co nazywamy „meblowaniem miasta”.
W galerii poniżej można zobaczyć, jak wygląda Eco Boulevard w Vallecas.
Ewa Grochowska
Źródła:
- archirama.muratorplus.pl
- www.bryla.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.