Prezentujemy trzy miasta, które świecą przykładem w zakresie rozwiązywania problemu złej jakości wody i niskiej retencji wód opadowych.
...postawiło na eko-ulice. Siedem lat temu rozpoczęto tam realizację programu wymiany nawierzchni na wodoprzepuszczalne.
Nowy budulec pozwala, by nawet 80 proc. wody deszczowej przedostało się do podłoża, obniżając ryzyko wystąpienia powodzi miejskich i odfiltrowując zanieczyszczenia, tak aby nie trafiły wraz z wodami gruntowymi do jeziora Michigan.
Dodatkowym atutem rozwiązania jest fakt, że materiały budowlane, z których powstała nowa nawierzchnia, pochodzą z recyklingu i zapewniają minimalną absorpcję ciepła.
..wprowadzono zielone zarządzanie wodą. W mieście Kfar Saba, położonym 17km od Tel Awiwu, od czterech lat realizowany jest projekt ekologicznego systemu filtracji i uzdatniania wody. Opiera się on na naturalnych procesach zachodzących za sprawą specjalnie dobranych gatunków roślin i bakterii.
Oczyszczona w ten sposób woda wspiera miejskie zasoby wodne, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych sposobów nawadniania. Nowo zasadzone rośliny poprawiają natomiast wygląd miasta i podnoszą jakość życia mieszkańców.
..stworzyli strefę ochronną. Główny problem na tamtejszych terenach stanowią złe praktyki stosowane w gospodarce rolnej.
Aby go rozwiązać, Rada Miasta Aalborg podjęła dialog z farmerami i właścicieli gruntów i przekonała ich do podpisania zobowiązania w zakresie ograniczenia zastosowania pestycydów i nawozów.
W monitoringu jakości wód gruntowych pomógł tamtejszy szpital, a także organizacje pozarządowe. Władze wynajęły i/lub wykupiły ziemie dookoła źródeł, na których posadzono drzewa wyznaczające strefę ochronną. Zaangażowano również studentów z Uniwersytetu w Aalborg. Pod czujnym okiem ekspertów zajmowali się oni opracowywaniem strategii utworzenia strefy.
Jak widać – dla chcącego nic trudnego, a gwarancją sukcesu jest ludzkie zaangażowanie i wzajemna współpraca.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.