Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest sprawą prostą. Wszystko zależy od typu domu, który budujesz lub remontujesz, jego konstrukcji i wieku, możliwości finansowych i techniczny, preferencji mieszkańców, a nawet regionu Polski, bo z tym wiążą się różnice temperatur w sezonie grzewczym. Kilka spraw wartych jest przemyślenia.
Zacznijmy od rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno, zanim popularność zaczęło zdobywać ogrzewanie podłogowe, było obecne w wielu domach jednorodzinnych. Mowa o grzejnikach ściennych, zwanych powszechnie kaloryferami.
Grzejniki ścienne
Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, mamy do wyboru:
Przeczytaj także: Planujesz wymianę ogrzewania? Zrób to z głową
Ogrzewanie podłogowe
Ten rodzaj systemu grzewczego obywa się bez grzejników na ścianach i można go montować, wybierając podłogówkę wodną lub podłogówkę elektryczną. Rurki z ciepłą wodą – w przypadku pierwszego rozwiązania – umieszczone są pod podłogą, podnosząc pod nią temperaturę. Podłoga z kolei oddaje ciepło do pomieszczenia.
W drugim przypadku, zamiast rurek z wodą pod podłogą, zatapia się w betonie przewody (kable) lub maty grzejne. Takie ogrzewanie ma dość niski koszt instalacji, nie wymaga bowiem budowania kotłowni, systemu centralnego ogrzewania i komina, ale w eksploatacji jest droższe.
Można też wykonać ogrzewanie elektryczne podłogowe w wersji akumulacyjnej. Wtedy grubsza warstwa betonu w podłodze nagrzewa się w nocy, w czasie tańszej strefy taryfowej, a ciepło oddaje przez całą dobę. To pozwala ogrzewać dom prądem, ale taniej.
Do zalet ogrzewania podłogowego należą:
Podłogówka najlepiej współpracuje w systemie z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, sprawdza się też z kotłami niekondensacyjnymi, gazowymi i olejowymi, natomiast przy piecach na paliwo stałe lepiej wybrać system z grzejnikami naściennymi.
Więcej o ogrzewaniu podłogowym pisaliśmy między innymi tutaj: Ogrzewanie podłogowe oraz tutaj: Mata grzewcza alternatywą dla węgla.
Temperatura zasilania systemu grzewczego
Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym, aby zapewnić efektywną pracę systemu ogrzewania z grzejnikami i z podłogówką?
Zwykle temperatura zasilania ogrzewania podłogowego jest wyraźnie niższa niż temperatura zasilania grzejników. Dla podłogówki za dopuszczalne maksimum uznaje się 55°C, dla grzejników jest to zwykle 75°C (a teoretycznie nawet 90°C).
W praktyce jednak instalacje grzewcze projektuje się zakładając znacznie niższe temperatury wody w obiegu. Dla podłogówki to 40, a nawet 30°C. Maksymalna temperatura wody w obiegu jest potrzebna tylko w czasie największych mrozów, przy tzw. temperaturze obliczeniowej, wynoszącej na większości obszaru Polski -20°C. Przez zdecydowaną większość sezonu jest zdecydowanie cieplej, a więc woda nie musi mieć nawet tyle.
Więcej o rozmaitych aspektach systemów grzewczych przeczytasz w tym tekście: Najczęstsze błędy przy instalacji systemu c.o.
Systemy ogrzewania elektrycznego
Oprócz wspomnianego ogrzewania podłogowego elektrycznego, w domu jednorodzinnym można zastosować kilka innych rozwiązań wykorzystujących prąd do ogrzewania. Ten typ ogrzewania szczególnie polecany jest do małych mieszkań lub dobrze ocieplonych domów oraz w budynkach, które są ogrzewane tylko okresowo, np. w domkach letniskowych.
Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?
Wśród obecnie dostępnych na rynku urządzeń możliwy jest wybór pomiędzy następującymi systemami ogrzewania elektrycznego:
Systemy ogrzewania na paliwo stałe
W przypadku wyboru systemu grzewczego na paliwa stałe, mamy na rynku bogatą ofertę producentów urządzeń. Nasz wybór powinien zacząć się odpowiedzi na pytanie: czym chcemy ogrzewać nasz dom?
Gdy już wiemy, jakie paliwo dostarczy ciepła w sezonie jesienno-zimowym, wówczas mamy następujące warianty kotłów na opał stały do wyboru:
Więcej o różnego rodzaju kotłach grzewczych pisaliśmy tutaj: Kotły na biomasę - na co zwracać uwagę; tutaj: Kotły automatycze na pellet i tutaj: Co i dlaczego psuje się najczęściej w kotłach węglowych
Ogrzewanie gazowe – kotły gazowe kondensacyjne
To najnowocześniejsze urządzenie montowane w systemach, w których paliwem jest gaz ziemny. Te kotły wykorzystują w swojej pracy zjawisko kondensacji. Kondensacja, czyli skroplenie pary wodnej, następuje w wyniku schłodzenia spalin z kotła do odpowiednio niskiej temperatury.
Kotły tradycyjne, w których zjawisko kondensacji nie jest wykorzystywane, tracą część energii paliwa w postaci ciepła utajonego wraz z ulatującą parą wodną. Ich użyteczna sprawność cieplna oscyluje w okolicach 92 proc.
W kotłach kondensacyjnych ciepło utajone jest uwalniane z pary wodnej w wyniku jej skroplenia i wykorzystywane do ogrzewania wody w kotle. Ich sprawność jest więc większa i w niektórych przypadkach może być podawana nawet jako większa od 100 proc. Jest to pojęcie nieco mylące, gdyż realna sprawność kotła kondensacyjnego jest tylko trochę większa od tradycyjnego. Wliczany jest w nią zysk ciepła, które udało się odzyskać z gazów spalinowych, co realnie zwiększa sprawność, czy też – oszczędność kotła.
Kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne, jednak do wytworzenia tej samej energii wykorzystują mniej paliwa. Jednorazowy większy wydatek niesie za sobą zatem tańszą eksploatację, co w ostatecznym rozrachunku może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Sprawność kotłów kondensacyjnych może być wyższa o 10-18 proc., co obniża koszty ogrzewania o 15-20 proc., w porównaniu z tradycyjnymi kotłami oraz nawet 30 proc. w stosunku do starych kotłów gazowych.
Więcej o rodzajach kotłów gazowych pisaliśmy w tym artykule: Co trzeba wiedzieć o kotłach gazowych? natomiast tutaj: Czym się kierować przy wyborze kotła gazowego? podpowiadamy, co brać pod uwagę wybierając kocioł gazowy do domu jednorodzinnego.
Ewa Grochowska
Źródła:
Grafika:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.