Przymiotnik „ekologiczny” stał się nie tylko modny, ale także efektywny marketingowo. Dzięki niemu można szybciej i lepiej sprzedać produkt lub usługę.
Dlatego ważne, żebyśmy potrafili odróżnić w tym przypadku ziarno od plew, bo łatwo dać się nabrać. O zjawisku greenwashingu pisaliśmy w tekście „Ściema na zielono” , teraz prezentujemy wszystkie znaki ekologiczne, z którymi można się w Polsce spotkać, wraz z opisem ich znaczenia.
AB (Agriculture Biologique) - znak ekologiczny stosowany we Francji. Informuje, że co najmniej 95 proc. składników produktu, to składniki organiczne wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej i zgodne z normą EN 45011. Symbol dotyczący żywności ekologicznej.
Ozon Friendly - ten symbol informuje, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu. Często są nim kosmetyki, symbolowi mogą też towarzyszyć napisy: Ozon Friendly, ozon freundlich (Przyjazny dla ozonu) oraz CFC* free.
Bio Hellas jest certyfikatem ekologicznym przyznawanym w Grecji. Dotyczy żywności ekologicznej - produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Przyznaje go niezależna strona trzecia. Akredytacją zajmuje się IFOAM oraz Program Organics w Unii Europejskiej. Wydawanie certyfikatu ekologicznego rozpoczęto w roku 2001.
Bio Suisse to znak ekologiczny przyznawany produktom, których surowce w 90 proc. pochodzą ze Szwajcarii. Ten symbol ekologiczny pojawia się na opakowaniach od roku 1981. Akredytacją zajmuje się Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM).
Bio-Siegel - niemiecki certyfikat ekologicznego rolnictwa. Może być używany przez wszystkich producentów, przetwórców i sprzedawców, którzy poddali swoją działalność kontroli zgodności z wymaganymi normami. Pod koniec 2007 roku w informacji Bio-Siegel zgłoszonych było 42825 produktów. Jednolite logo wprowadzono w 2001 roku.
Biodar to słoweński znak ekologiczny umieszczany jest na produktach spożywczych. Żywność ekologiczna nim oznaczona pochodzi z gospodarstw prowadzonych zgodnie ze standardami Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM - International Federation of Organic Agriculture Movements). Zarządcą etykiety ekologicznej jest Stowarzyszenie Słoweńskich Rolników Ekologicznych (ISOFA).
Błękitny Anioł – niemiecki znak ekologiczny, po raz pierwszy przyznano go w 1978 roku. Jest najstarszym oznaczeniem ekologicznym tego typu na świecie. Etykietę ekologiczną można spotkać na produktach różnego rodzaju, pomaga identyfikować ponad 10 tys. produktów.
Carbon Reduction Label (CRL) - znak ekologiczny, który można znaleźć na żywności, produktach leśnych, wyrobach włókienniczych i usługach turystycznych. Powstał w 2007 roku.
Danish Q-mark - znak ekologiczny używany do etykietowania mleka, mięsa, warzyw, jaj, zbóż produkowanych przez ekologiczne gospodarstwa rolne. Symbol ekologiczny Danish Qmark wprowadzony został w roku 1989 w Danii
Demeter - znak ekologiczny przyznawany przez Stowarzyszenie Demeter produktom pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznych. Należą do nich głównie żywność, naturalne kosmetyki, a także wyroby z bawełny i wełny. Produkty oznaczone tym symbolem ekologicznym muszą powstawać bez nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i przy wykorzystaniu intensyfikacji biologicznej.
Amerykański znak stanowiący własność Earth Island Institute, wprowadzony w 1990 roku. Dotyczy bezpiecznego dla delfinów połowu tuńczyka. Oznacza, że połów tuńczyka był prowadzony w sposób bezpieczny dla delfinów.
Dolphin Safe (USCD) - amerykański znak ekologiczny Departamentu Handlu (USCD), dotyczący bezpiecznego dla delfinów połowu tuńczyka. Znaku mogą używać rybacy, którzy ograniczyli śmiertelność delfinów przy połowie tuńczyka do 1 proc.
Eco Control - znak ekologiczny używanym w certyfikacji głównie środków czystości i środków do prania w Niemczech. Jest zastrzeżonym znakiem towarowym instytutu certyfikującego PreCert, Consulting & Audits. Ta etykieta gwarantuje, że podczas produkcji nie stosowano enzymów, środków petrochemicznych ani też częściowo petrochemicznych środków powierzchniowo czynnych, jakichkolwiek petrochemicznych ani też częściowo petrochemicznych konserwantów.
Wykorzystano za to czyste oleje roślinne z kontrolowanych upraw ekologicznych i zastosowano czyste oleje eteryczne, pochodzące w około 85-90 proc. z kontrolowanych upraw ekologicznych.
ECOCERT jest instytucją wydającą świadectwa weryfikujące dostosowanie produktów ekologicznych do standardów obowiązujących w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Wykonuje usługi w zakresie kontrolowania i wystawiania świadectw w około 70 krajach poza Unią Europejską, na wszystkich kontynentach.
Belgijski symbol EcoGarantie, to znak ekologiczny dla środków do prania, czystości i pielęgnacji ciała. Certyfikat ekologiczny przyznawany jest produktom, których proces powstawania nie burzy równowagi biologicznej między ludźmi, roślinami i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne.
Ecolabel (nazywany Stokrotką lub Margerytką) - znak ekologiczny ustanowiony przez Komisję Europejską w 1992 roku; główne europejskie wyróżnienie, przyznawane wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe. Symbol informuje, że produkty nie są szkodliwe dla środowiska, tj. spełniają określone kryteria unijne, ustalone w porozumieniu m.in. z przedstawicielami przemysłu, konsumentów, organizacji środowiskowych, handlu i władz publicznych.
Ten znak ekologiczny posiadają produkty żywnościowe, które otrzymały certyfikat ekologiczny przyznawany przez holenderską organizację SKAL. Zdobywają go tylko te towary, które w składzie mają więcej niż 95 proc. organicznych komponentów.
EKO-ITB - znak ekologiczny przeznaczony dla produktów budowlanych, przyznawany przez centrum akredytacji Instytutu Techniki Budowlanej.
Ekoland - znak ekologiczny najlepiej rozpoznawalny w Polsce, przeznaczony dla ekologicznej żywności. Przyznaje go Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Gospodarstwa, które chcę zdobyć ten certyfikat, muszą m. in. użytkować działki w sposób służący zachowaniu bioróżnorodności, nie stosować wypalania traw, planować wypas zwierząt tak, aby nie zagrażał on ptakom łąkowym i cennym gatunkom roślinności dzikiej, a także chronić glebę i wodę.
Energy Star - znak ekologiczny specjalnego programu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Amerykańskiego Departamentu Energii. Jest przyznawany jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów. Energy Star istnieje od 1992 roku, jest spotykany na całym świecie. Na liście produktów oznaczonych tym znakiem są m.in. sprzęt biurowy, RTV, AGD, sprzęt ogrodniczy, urządzenia klimatyzacyjne i systemy oświetleniowe.
Estonian Organic Farming - znak ekologiczny przyznawany w Estonii. Otrzymują go producenci zatwierdzeni na podstawie ustawy o rolnictwie ekologicznym. Organizacją zarządzającą znakiem jest Veterinary and Food Board. Certyfikat ekologiczny może zostać przyznany, jeśli produkt wykonany został z surowców, które w 70 proc. pochodzą z przedsiębiorstw ekologicznych
Euroliść - znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Umieszczany obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe. Nie obejmuje produktów importowanych spoza terenu Unii.
Fair Trade Certified to znak ekologiczny przyznawany przez amerykańską organizację TransFair USA, zrzeszoną w Fairtrade Labelling Organizations International (FLO). Jest przyznawany producentom kawy, herbaty, czekolady i owoców, którzy płacą godziwe wynagrodzenie, zapewniają bezpieczne warunki pracy, oferują swoje produkty przy udziale jak najmniejszej liczby pośredników i dbają o środowisko naturalne.
Fair Trade Federation - znak ekologiczny organizacji, która zrzesza, działających zgodnie z ideą sprawiedliwego handlu, północnoamerykańskich producentów.
FTF nie jest organizacją charytatywną. Stara się budować rzeczywiste relacje handlowe w oparciu o transparentność i szacunek dla różnorodności kulturowej. Promuje nie tylko konkretne produkty, ale wspólnotę producentów i sprzedawców, która oparta jest na współpracy i rzetelnej wymianie informacji.
Fairtrade - międzynarodowy znak ekologiczny przyznawany przez organizacje zrzeszone w Fairtrade Labeling Organizations International (FLO). Symbol ten oznacza, że producent respektuje standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy. Ekoznak wprowadzono także w Japonii.
KRAV - szwedzki znak żywności ekologicznej, przyznawany przez Związek Plantatorów Upraw Ekologicznych. Produkty ekologiczne oznaczone tym symbolem zostały wytworzone bez użycia sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.
LUOMU SUN LABEL - znak ekologiczny umieszczany na żywności, należący do Fińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa. Od momentu wprowadzenia certyfikat ekologiczny Luomu uzyskało około 400 produktów.
Milieukeur Ecolabel - znak ekologiczny dla żywności ekologicznej i produktów konsumpcyjnych wprowadzony w Holandii. Można go znaleźć na warzywach, piwie, mięsie wieprzowym, drzewach i roślinach, farbach, gaśnicach, w myjniach samochodowych. Kryteria przyznania etykiety ekologicznej dotyczą całego cyklu życia produktu, a przede wszystkim: surowców, energii i wody, substancji szkodliwych, opakowań i odpadów. Jeśli produkt należy do kategorii żywność ekologiczna powinien zawierać znikome ilości pestycydów i nawozów sztucznych, a jego produkcja musi koncentrować się na dobrostanie zwierząt i ochronie przyrody.
Możliwość ponownego wykorzystania – ten znak ekologiczny pojawia się na opakowaniach przydatnych do wielokrotnego użytku. Takie opakowania, po wykorzystaniu, nie stają się odpadem. Projektuje się je specjalnie z myślą o ponownym użyciu do tego samego celu. Muszą nadawać się do użyciu co najmniej dwukrotnie. Symbol ekologiczny można znaleźć na kontenerach, beczkach, pudełkach, puszkach, kanistrach, ale także na butelkach, szklanych pojemnikach etc.
Nie testowane na zwierzętach - to jeden ze ekoznaków, którym sygnuje się produkty nie testowane na zwierzętach. Dodatkowo może być opatrzony literami BWC - Beauty Without Cruelty (piękno bez okrucieństwa) lub hasłem Animal Friendly (przyjazny dla zwierząt). Najczęściej stosują go producenci kosmetyków. Firmy same decydują o umieszczeniu znaku na produkcie. To, czy informacja jest prawdziwa, powinny weryfikować organizacje konsumenckie.
Nordycka Etykieta Ekologiczna przyznawana przez Nordic Council of Ministers, czyli stowarzyszenie ministrów krajów skandynawskich - Szwecji, Finlandii, Norwegii, Islandii i Danii. Znak ekologiczny łabędzia posiadają produkty przyjazne dla środowiska na wszystkich etapach: produkcji, użytkowania i utylizacji. Symbol ekologiczny mogą otrzymać wyroby papiernicze, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, a w zakresie usług baza hotelowa dla turystów. Nie obejmuje on natomiast branży spożywczej i farmaceutycznej.
Opakowania biodegradowalne - znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Produkty z tym symbolem są w pełni biodegradowalne i mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi. Podczas kompostowania nie uwalniają substancji szkodliwych dla środowiska. Etykieta ekologiczna jest przyznawana przez Niemiecki Instytut Standaryzacji.
Opakowanie nadające się do recyklingu - znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu. Wewnątrz pętli może znajdować się liczba informująca, jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodził z recyklingu. Czasem także podaje się nazwę materiału, z którego wytworzono dany produkt ekologiczny.
PEFC - The Programme for Endorsement of Forest Certification, to organizacja pozarządowa, która została utworzona, by wspierać zrównoważoną gospodarkę leśną. Ocenia i weryfikuje państwowe systemy leśne wg standardów krajowych, akredytowanych przez PEFC. Organizacja, poprzez ten certyfikat, wspiera odpowiedzialną gospodarkę leśną.
Znak rolnictwa ekologicznego jest przyznawany ekologicznym gospodarstwom. Produkcja rolna powinna przebiegać zgodnie z unijnymi rozporządzeniami i pod nadzorem jednostek certyfikujących. Produkt oznaczony tym znakiem musi składać się ze składników, spośród których co najmniej 95 proc. kwalifikuje się jako ekologiczne.
Przydatność do recyklingu - znak ekologiczny wskazujący na przydatność opakowania do recyklingu. Wraz ze wzrostem produkcji i zużycia dóbr materialnych wzrasta też obciążenie środowiska odpadami opakowaniowymi. W Polsce tworzą one już około 30 proc. odpadów komunalnych i ciągle brak efektywnego systemu ich segregacji i przetwarzania.
Rainforest Alliance Certified - znak ekologiczny przyznawany przez Ministerstwo Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych, promuje żywność uprawianą w sposób przyjazny dla środowiska i ludzi. Znak ten mogą otrzymać wyłącznie naturalne produkty, których proces powstawania nie wpływa negatywnie na miejscowe lasy, gleby, rzeki czy zwierzęta. Symbol ten gwarantuje, że osoby zatrudnione przy produkcji są dobrze traktowane, a ich rodziny mają dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.
Stemilt Responsible Choice (Stelmit Odpowiedzialny Wybór) to znak ekologiczny dotyczący owoców. Oznacza, że żywność wyprodukowana została zgodnie z „Responsible Choice Program". Organizacją zarządzającą jest Stemilt Growers, Inc. - lider w zakresie produkcji owoców ekologicznych. Jedną z idei Responsible Choice jest promowanie recyklingu.
RugMark jest organizacją, która stara się przeciwdziałać praktyce zatrudniania dzieci przy produkcji dywanów. Skala problemu jest ogromna. W Pakistanie, Indiach, Nepalu przy wyrobie dywanów zatrudnionych jest nawet 300 tys. dzieci. RugMark przyznaje znak producentom dywanów, którzy nie zatrudniają dzieci, wpuszczają na teren zakładów niezapowiedziane kontrole inspektorów RugMark, przekazują informacje o sprzedaży dywanów oznaczonych przez RugMark, część zysku ze sprzedaży oznakowanych produktów przekazują na programy edukacyjne , które mają pomagać dzieciom z ubogich rodzin.
Shopping Guide - znak dla żywności ekologicznej. Certyfikacja produktów następuje na terenie Wielkiej Brytanii i odbywa się zgodnie z zasadami Good Shopping Guide Ethical Company Standard.
Certyfikat ekologiczny, który określa międzynarodowe standardy dla leśnictwa, odpowiedzialnego pod względem środowiskowym i społecznym, przyznawany w 64 krajach świata. Certyfikat mogą otrzymać produkty z drewna i papieru, z lasów plantacyjnych i naturalnych. SmartWood jest akredytowany przez FSC., co oznacza, że produkty, które go otrzymają, muszą pochodzić z lasu zarządzanego zgodnie ze standardami FSC.
Soil Association pomaga identyfikować produkty ekologiczne, które otrzymały certyfikat rolnictwa ekologicznego w Wielkiej Brytanii. Wyroby oznaczone tym symbolem są w pełni organiczne – nie mają sztucznych dodatków. Certyfikat gwarantuje też zachowanie wysokich standardów ekologicznej hodowli, tj. takiej, która odbywa się w warunkach jak najkorzystniejszych dla zwierząt, w tym drobiu.
TCO Development - znak ekologiczny przeznaczony dla sprzętu komputerowego. Warunkiem jego przyznania jest energooszczędność, bezpieczeństwo dla środowiska i człowieka, minimalna zawartość szkodliwych substancji zapobiegających szybkiemu paleniu się oraz metali ciężkich (rtęć, kadm), przystosowanie do recyklingu, spełnianie wymogów ISO 14001 lub standardy EMAS. Znak ten mogę uzyskać myszki, monitory, klawiatury, wyświetlacze, drukarki, meble biurowe.
USDA Organic - amerykański znak ekologiczny przyznawany przez The National Organic Program (NOP) – programu rozwijającego, wdrażającego i nadzorującego produkcję, handel i oznakowanie żywności naturalnej, a także licencjonowanie przedstawicieli, którzy certyfikują produkcję zgodną z amerykańskimi standardami.
V lebel - znak ekologiczny symbolizujący wegetariańską żywność na całym świecie. Znak zarejestrowano w Szwajcarii w 1996 roku. Rok później „V" pojawił się na produktach w innych częściach Europy, w Austrii, Belgii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii i innych. Zanim jakikolwiek produkt otrzyma znak "V", musi zostać sprawdzony. Podczas tej procedury muszą zostać ujawnione wszystkie składniki, jest także przeprowadzana kontrola produkcji. Każda późniejsza zmiana składu musi zostać odnotowana przez odpowiednią organizację wegetariańską. O symbol ekologiczny mogą się starać także restauracje – „V" świadczy o wegetariańskim menu.
WHOLE TRADE™ GUARANTEE - znak ekologiczny umieszczany na żywności ekologicznej. Produkty certyfikowane w ten sposób muszą spełniać 4 kryteria: odpowiednia jakość, większe udziały w zyskach przez producentów, lepsza płaca pracowników - wytwórców, przyjazne środowisku. Symbol stosowany jest w Europie i Ameryce Północnej. Zarządcą etykiety ekologicznej jest organizacja non-profit o nazwie Whole Foods.
Wholesome Food Association (WFA) - znak ekologiczny stosowany na opakowaniach żywności ekologicznej. Wholesome Food Association jest organizacją not profit. Jej działania skupiają się na trzech dziedzinach: zobowiązań producentów do przestrzegania zasad WFA, symbolu ekologicznym umieszczanym na produktach, polityce otwartych drzwi WFA.
Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza – znak ten ma przypominać, iż statystyczny Europejczyk wytwarza 350 kg odpadów rocznie. Miejsce opakowania po wykorzystanym produkcie jest więc w pojemniku na śmieci.
Znak Zielone Płuca Polski informuje o wysokiej jakości usług i produktów oraz o ich przyjaznym dla środowiska charakterze. Ma on podnosić renomę danego produktu lub usługi oraz pomóc w ich efektywnej sprzedaży. Właścicielem znaku jest Fundacja Zielone Płuca Polski.
O przyznanie znaku mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, instytucje i osoby prawne, które prowadzą działalność na terenie Zielonych Płuc Polski. Ten wyjątkowy pod względem ekologicznym obszar zajmuje obecnie około 20 proc. powierzchni kraju. Obejmuje następujące województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, część województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Warunkami przyznania znaku są bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska, odpowiednia kontrola wytwarzania towarów, a także potwierdzenie, że towar lub usługa są nowoczesne i poszukiwane na rynku.
Zielony punkt widnieje na kartonach, puszkach, butelkach i innych produktach. Jest jednym z najczęściej stosowanych znaków na świecie. Oznacza, że producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.
Znak nie określa jakości ekologicznej produktu, przedsiębiorca wprowadzający produkt na rynek musi natomiast zapewnić zebranie i przetworzenie określonego procentu zużytych do produkcji opakowań. Zielony punkt jest zarejestrowany w ponad 170 państwach. Korzysta z niego 98 000 przedsiębiorstw. Każdego roku umieszcza się go na około 460 mld produktów.
BDIH - znak ekologiczny, który informuje, że do produkcji kosmetyków zostały użyte tylko surowce naturalne, takie jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.
Etykieta ekologiczna, widoczna na opakowaniu jest gwarancją kontrolowanego czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego.
Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego - znak ekologiczny nadawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Mogą otrzymać go producenci ekologiczni, którzy respektują europejskie normy ekologiczne, tj. m.in. nie stosują chemicznych środków ochrony rośli i nawozów syntetycznych.
Jest przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji od 1998 roku. Mogą go otrzymać usługi i wyroby krajowe i zagraniczne, które spełniają wymagające kryteria ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych. System przyznawania tego znaku opiera się na kryteriach ustanowionych dla oznakowania Ecolabel. Dzięki temu wnioskodawcy mogą otrzymać obydwa znaki jednocześnie, na korzystnych warunkach finansowych.
IHTK - „Króliczek z ochraniającą go dłonią” - znak ekologiczny organizacji IHTK - Internationaler Herstellerverband gegen Tierversuche in der Kosmetik (Międzynarodowy Związek Producentów Przeciwko Stosowania Testów na Zwierzętach w Kosmetyce), która od lat walczy o zakazanie testów kosmetyków na zwierzętach.
Znak przyznaje organizacja MSC - Marine Stewardship Council. Mogą otrzymać go produkty, które spełniają zasady zrównoważonego rybołówstwa, a więc przyjaznego ekosystemom i bezpiecznego dla populacji zwierząt. Ryby muszą być poławiane tak, aby nie zagrażało to ich populacji, ani też populacji innych gatunków. Powinna zostać zachowana produktywność i różnorodność ekosystemu, w którym prowadzi się połowy, ponadto muszą być respektowana wszystkie standardy prawne rybołówstwa – lokalne, narodowe i międzynarodowe.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.