Komisja Europejska nałożyła z dniem 6 marca br. obowiązek rejestracji importu paneli fotowoltaicznych z Chin. Jest to wynik toczących się postępowań anty-dumpingowych i anty-subsydyjnych.
To może sugerować, że za kilka tygodni import zacznie spadać i europejscy producenci paneli będą mogli liczyć na wzrost sprzedaży.
Postępowanie anty-dumpingowe ruszyło 6 września 2012 r., a anty-subsydyjne - 8 listopada 2012 r. Postępowania AD trwają 15 miesięcy, a AS 13 miesięcy, terminy zakończenia obu postępowań wypadają więc razem - w pierwszym tygodniu grudnia 2013. W sierpniu 2013 mija ostateczny termin do nałożenia ceł wstępnych.
W postępowaniu anty-dumpingowym, zarzut polega na tym, że panele są dumpingowane, czyli w wypadku Chin, są sprzedawane poniżej sztucznie obliczonej wartości normalnej - zwykle kosztu produkcji lub cen lub kosztów produkcji na analogicznym rynku trzecim.
Z kolei w postępowaniu anty-subsydyjnym, zarzut polega na tym, że produkcja paneli jest subsydiowana przez preferencyjne pożyczki dla przemysłu fotowoltaicznego przez chińskie państwowe banki i programy wspierania eksportu, a także rozmaite granty oraz cały szereg zwolnień i ulg podatkowych.
Komisja Europejska chroni coraz szerszy segment rynku fotowoltaicznego, gdyż 28 lutego uruchomiła kolejne postępowanie w tym sektorze, tj. postępowanie anty-dumpingowe na import szkła solarnego z Chin. Wnioskodawcą jest to samo stowarzyszenie, co w przypadku postępowań na panele - EU Prosun.
Czytaj:
Ograniczenia w imporcie paneli fotowoltaicznych z Chin
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.